Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
16.03.2016 09:55
Поняття додаткового відказоодержувача
В даній статті розкриваються головні юридичні ознаки, які властиві "додатковому відказоодержувачу"
В окремихвипадках майнову вигоду, що охоплена заповідальним відказом, від спадкоємців зазаповітом можуть прийняти додаткові відказоодержувачі. Яких осіб треба розумітипід такими учасниками цивільних правовідносин?
Вітчизняне законодавство не закріплює жодноївідповіді на таке запитання. Зокрема необхідно зазначити, що в ЦК України відсутнєбудь-яке визначення юридичного терміну «додатковий відказоодержувач».
На моє переконання, під додатковимвідказоодержувачем треба розуміти суб’єкта цивільних правовідносин, що можеприйняти на свою користь блага, що закріплені заповідальним відказом, замістьосновного відказоодержувача. Доцільність такого підходу я спробую підтвердититакими доводами.
1. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин. Тобто, даною особоюможе бути безпосередній учасник суспільних стосунків які, будучи майновими абоособистими немайновими, водночас регулюються чіткими за своїм змістомюридичними нормами, що в свою чергу утворюють злагоджену систему цивільного правадемократичної України.
2. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин, що має юридичнуможливість прийняти на свою користь певні майнові блага. Іншими словами, цій особі дозволено отримативід спадкоємців за заповітом вигоду, яка в свою чергу передбачена заповідальнимвідказом.
3. Додатковийвідказоодержувач - це суб’єкт цивільно-правових відносин, що має юридичнуможливість прийняти на свою користь певні майнові блага, взявши участь у своєріднійсубституції. Тобто, вказана особа може отримати майнову вигоду, яка утворилабезпосередній предмет заповідального відказу, замінивши при цьому основноговідказоодержувача.
4. Юридичнийстатус, який гарантований основному відказоодержувачу, а також юридичний статус, що гарантований додатковому відказоодержувачу, не є тотожними за своєюсуттю. Іншими словами, 1-ша особа може прийняти від спадкоємця за заповітом вигоду,яка передбачена заповідальним відказом, без будь-якої заміни, а 2-га особаматиме можливість отримати вказані блага, від згаданих спадкоємців тільки замінивши1-шу особу. Але треба зазначити, що зазначена заміна настане тільки заобов’язкової наявності певних фактів. Наприклад,додатковий відказоодержувач може прийняти майнову вигоду, яка охопленазаповідальним відказом, тоді, коли основний відказоодержувач помре до моментувідкриття спадщини чи одночасно із заповідачем.
Загальновідомо, що національне законодавство містить всобі значні вади, що перешкоджають якісному й вчасному регулювання різнихправовідносин. Зокрема ЦК України не вміщує в собі юридичної норми про порядокучасті додаткових відказоодержувачів у прийнятті на свою користь майнових благ,які в свою чергу передбачені заповідальним відказом. На моє переконання, вищезазначенапроблема потребує невідкладного та ефективного вирішення. Тому, враховуючивказані доводи, я рекомендую вітчизняному законодавцю закріпити в книзі VIглави 85 ЦК України статтю 12374 такого змісту:
Стаття 12374. Поняттядодаткового відказоодержувача.
1. Додатковийвідказоодержувач – це суб’єкт цивільних правовідносин, який може прийнятимайнову вигоду, передбачену заповідальним відказом, замість основноговідказоодержувача.
2. Суб’єктцивільних правовідносин, який бере участь в прийнятті вигоди, що охопленазаповідальним відказом, в якості основного відказоодержувача, не є додатковимвідказоодержувачем.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності Тетяна Андріанова 16:49
- Аргентина відкриває правду про нацистів і диктатуру Дмитро Зенкін 14:59
- Заповіт під вибухами: як військові передають останню волю без нотаріуса Світлана Приймак 13:47
- Цивільна відповідальність за дитину: суд присудив відшкодувати збитки за пожежу Артур Кір’яков 12:59
- Блекаут Іберії 28 квітня 2025: уроки для енергоринку Ростислав Никітенко 12:33
- Офіс повертається Алеся Карнаухова 10:21
- "Давайте вже після Паски": як працює самосаботаж Людмила Євсєєнко 10:00
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
Топ за тиждень
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 515
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 179
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 135
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого 98
- СЗЧ – вихід з ситуації є 95
Популярне
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 33319
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 20832
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 18940
-
Десять найбільших армій у 2025 році за витратами на армію — хто потрапив до рейтингу
Інфографіка 12201
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 8621
Контакти
E-mail: [email protected]