Примарне майбутнє українських "хрущовок"
Чому влада та бізнес досі не домовились, як оновити старе житло.
Про вирішення проблеми так званих «хрущовок» в Україні говорять ще з початку 2000-х років, але далі розмов справа не пішла. Свого часу планували реалізувати проєкти комплексної реконструкції застарілого житла, зокрема, у Києві та Вінниці. Проте, все залишилось у вигляді гарних намірів на папері.
Між тим, «хрущовки» та інші зразки масової радянської архітектури – це значна частина житлового фонду держави. Чверть його складають будівлі 60-х років минулого століття, а кожен четвертий побудований ще раніше – в післявоєнні роки.
Близько 10 млн. людей проживає в «хрущовках», які вже віджили свій вік, але яким досі немає альтернативи. В Києві їх майже 2,2 тис. на 165,5 тис. квартир, середній фізичний знос будинків складає 60%. У Вінниці нараховується понад 130 «хрущовок», більшість яких розташована в мікрорайоні Вишенька.
Перед українськими містами два шляхи. Перший – поквартальна реновація, що передбачає знесення цілих кварталів старого житла та зведення нової житлової та соціальної інфраструктури. Другий шлях – реконструкція, коли кожний будинок розглядатимуть окремо і залежно від його технічного стану модернізуватимуть. Якщо будівля в дуже погану стані, її знесуть, у випадку потреби людей відселять на час капітального ремонту.
Прецедентів масового здійснення таких робіт в Україні не існує. У Києві спробували було розпочати реконструкцію «хрущовок» в мікрорайоні Нивки, але все завершилось зведенням стартового будинку, куди нікого так і не переселили, а квартири реалізували на ринку нерухомості. У Вінниці влада й на це не спромоглася. Там лише оновлюють міжпанельні стики старих будинків за програмою 70 на 30, коли мешканці вносять 30% від вартості робіт. Але далеко не всім це по кишені, адже в «хрущовках» живуть, як правило, люди малозабезпечені.
У муніципалітетів немає власних ресурсів, аби замінити «хрущовки» новим житлом, держава не бере на себе здійснення такої місії, а співвласники багатоквартирних будинків самостійно не потягнуть важкий фінансовий тягар. Єдиний вихід – залучати інвесторів, але поки вони не надто поспішають зголошуватися на реалізацію подібних проєктів.
З 2007 року в Україні діє закон «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», який, насправді, не працює. Саме на нього нарікають потенційні інвестори, як на головну перешкоду. В законі прописана норма про обов’язкову згоду усіх мешканців будинку на його знесення. Практика показала, що домогтися цього майже неможливо. Інвестори скаржаться і на коефіцієнт відшкодування за старе житло, що становить 1,5 та робить для них будівництво економічно невигідним.
В Мінрегіоні в останні роки кілька разів бралися за напрацювання змін до закону. Останній із законопроєктів наразі пройшов громадські обговорення та погодження. Він передбачає:
- Інвентаризацію старого житлового фонду місцевою владою;
- Розробку владою міста проєкту реконструкції, який має пройти громадське обговорення;
- Рішення про участь будинку в проєкті реконструкції прийматимуть не 100, а 75% мешканців будинку;
- Відселення буде відбуватися у стартовий будинок або ж до маневреного фонду міста;
- Інвестора-забудовника обиратимуть через конкурс;
- Реконструюватимуть не лише самі будинки, але й транспортні комунікації та інженерну інфраструктуру;
- Прибирається коефіцієнт 1,5. Його буде встановлювати орган місцевого самоврядування після інвентаризації. Мешканець матиме право доплатити за додаткову площу, або ж, навпаки, взяти меншу кватиру, продавши «зайву» площу забудовнику;
- Стартовий будинок повинен будуватися в межах кварталу, що підлягає комплексній реконструкції, або у разі згоди власників – в суміжних кварталах.
Попри браві реляції урядовців, наразі немає впевненості, що після ухвалення цього закону поквартальна реновація розпочнеться.
По-перше, все буде залежати від загальної ситуації у будівельному секторі. Чи порахують інвестори вигідним для себе мати справу з місцевою владою, якій не надто довіряють.
По-друге, стопером може стати право судового оскарження участі будинку в програмі реновації з боку когось з 25% незгодних мешканців.
По-третє, незрозуміло як бути з тими будинками, що відмовляться від оновлення. Вони просто не впишуться в модернізовані житлові квартали.
По-четверте, є ризик, що проєкт не доведуть до кінця, а справа обмежиться одним стартовим будинком в кварталі. По факту замість комплексного оновлення старих мікрорайонів можемо отримати їх ущільнення, коли посеред «хрущовок» зведуть чергову свічку, квартири в якій забудовник продасть.
По-п’яте, заблокувати всю справу можуть громадські слухання проєкту реконструкції. Наразі ми бачимо з якими скандалами вони відбуваються стосовно детальних планів території. Тобто немає гарантій, що обговорення знесення «хрущовок» не перетвориться в чергову безплідну суперечку. В той же час позбавляти людей права висловити власну думку в такій важливій справі було б неправильно.
Очевидно, для того, аби довгоочікувана реновація стартувала, потрібні синхронні зусилля держави, органів місцевого самоврядування та бізнесу.
З боку влади різних рівнів – це ухвалення державної та місцевих цільових програм оновлення старого житла з акцентом на першочерговій модернізації аварійних будинків. І в цих програмах слід знайти вдалий компроміс між бажанням інвесторів заробити на будівництві та прагненням мешканців отримати якісне житло у своєму мікрорайоні. В цьому контексті на часі й ухвалення Житлового кодексу, що чітко окреслить права та обов’язки власників квартир. З боку забудовників – це гарантії виконання взятих на себе зобов’язань у повному обсязі.
Які б баталії не точилися навколо реновації чи реконструкції «хрущовок», потрібно якнайшвидше запускати цей процес поки у старих будинків є хоч якийсь запас міцності. Адже будували їх приблизно в один і той же час, а, отже, з ладу вони вийдуть теж синхронно, що спровокує «ефект доміно» по всій країні. Важливо, щоб Київ, як столиця, і Вінниця, як одне з найперспективніших міст України, показали іншим громадам приклад.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 639
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 314
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 307
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 147
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 145
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12692
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
10990
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 8288
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6483
-
Культовий фільм "Диявол носить Прада" повертається: усе, що відомо про продовження
Життя 5147