100 позовів користувачів "зеленого тарифу" – попереду ще тисячі
Юридичні аргументи з перших задоволених позовів про виплату боргу за згенероване за "зеленим тарифом". Ще 100 позовів вже надійшли, ще тисячі – потенційно можуть надійти.
Господарський суд задовольнив позовні вимоги восьми виробників «зеленої» енергетики проти Державного Підприємства «Гарантований покупець». Загальна сума коштів, яку зобов’язане сплатити ДП складає понад 200 млн грн.
Всі позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням «Гарантованим покупцем» його зобов`язань за договорами. Зокрема, позивачі вказують на те, що відповідач не здійснив повного розрахунку з ними, внаслідок чого у відповідача й утворилась заборгованість.
Відповідач, в свою чергу, зазначає, що його вини в тому, що він не розрахувався з позивачем за електричну енергію немає, адже обов`язок передати кошти для розрахунку з позивачем покладений на НЕК «Укренерго». Він також наголосив на тому, що його діяльність пов`язана з покладеними на нього НЕК «Укренерго» спеціальними обов`язками, яка не є підприємницькою діяльністю.
Проте, суд відхилив всі доводи відповідача, виходячи з наступного:
1) По-перше, норми законодавства не є підставами позовів, натомість підставами позовів є фактичні обставини, а саме обставини порушення відповідачем грошового зобов`язання за укладеним між сторонами спору Договорами. Відповідно до укладених договорів, виробник за «зеленим» тарифом зобов`язується продати, а гарантований покупець зобов`язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену виробником за «зеленим» тарифом та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору та законодавства України. Далі, суд посилався на положення ЦК та ГК про обов’язковість виконання договору сторонами, а також про належне виконання зобов’язань сторонами господарських відносин.
2) По-друге, НЕК "УКРЕНЕРГО" не є стороною укладених між сторонами спорів Договорів, якими, в свою чергу, передбачена відповідальність відповідача за невиконання грошових зобов`язань. Суд наголошував на тому, що саме лише посилання відповідача на те, що порушення грошового зобов`язання сталося не з його вини, не може бути прийнято судом, оскільки недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника без підтвердження цього належними доказами, не є підставою для звільнення відповідача у даній справі від виконання своїх договірних зобов`язань, в тому числі в частині здійснення своєчасної оплати вартості прогнозного обсягу виробництва електричної енергії за «зеленим тарифом».
Як зазначає НЕК «УКРЕНЕРГО», який був залучений до справ як третя особа, відповідач не надав належних доказів, які би свідчили про фактичну неможливість розрахунків Відповідача з Позивачами через невиконання зобов`язань НЕК «Укренерго».
Більш того, у більшості справ, суд зазначав, що обов`язок держави полягає у захисті прав виробників «зеленої електроенергії» саме з метою забезпечення загальносуспільних інтересів та виконання гарантій держави щодо купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об`єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії було створено Державне підприємство «Гарантований покупець», тому воно зобов`язано добросовісно і своєчасно здійснювати розрахунок з виробниками.
Рішення у цих судових справах означають високі шанси у інших аналогічних спорах – а їх може надійти тисячі. Варто лише грамотно сформувати позовні вимоги й аргументувати.
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак вчора о 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич вчора о 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко вчора о 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 10374
-
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
9262
-
Зеленський-2025 проти зразка 2019 року. Як шість років та війна змінили президента України
4795
-
ЄС уперше ввів санкції проти Росії за застосування хімічної зброї в Україні
Бізнес 3860
-
Власник вареничних "Балувана Галя" знову судитиметься із мережею "Галя Балувана"
Бізнес 3705