Звітувати чи не звітувати? Аналіз звітів депутатів місцевих рад за 2019 рік
Депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу. перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян.
Згідно зі статтею 16 Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов'язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об'єднаннями громадян.
Аби забезпечити умови для звітування, згідно з частинами першою і п’ятою статті 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” місцева рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями, а рішення з питань організації звітів (зустрічей) депутата з виборцями приймається на засіданні місцевої ради.
До лютого кожного року місцева рада розробляє та затверджує графік звітування, який розміщується на її офіційному веб-сайті. Звітування відбувається протягом місяця та має завершитися до 31 березня року наступного за звітним. У графіку зазначається: дата, час і місце (конкретна адреса) звітування кожного депутата поіменно.
Письмові звіти депутатів, графіки звітування, інформацію про усне звітування, в тому числі аудіо чи відеозапис, протокол, стенограма, якщо такі велися, розміщуються на офіційному веб-сайті ради в окремому розділі “Звіти депутатів”.
Аби впевнитися в тому, що депутати чемно подають звіти про свою роботу, щороку ВГО ГО “Інститут Республіка” проводиться моніторинг звітів депутатів місцевих рад. У 2020 році депутати звітують про свою діяльність за 2019 рік. 2020-й особливий тим, що це останній рік каденції обранців. Для тих депутатів, які вирішать і надалі займатись депутатською діяльністю та будуть балотуватися до місцевих рад восени, це - прекрасна нагода показати свою прозорість та підзвітність перед виборцями, продемонструвати свою зацікавленість в проблемах округу та спроможність їх вирішити.
Впродовж травня-червня 2020 року команда Інституту “Республіка” проводила аналіз звітів депутатів 28 місцевих рад, які представляють 1 287 депутатів. Джерелом даних для дослідження були офіційні веб-сайти міських рад та відповіді на запити на інформацію щодо звітів депутатів від місцевих рад.
У моніторинг були включені міста, як обласного, так і районного значення з різних регіонів України.
За результатами опрацювання звітів 793 депутатів міст обласного значення та звітів 374 депутатів районного значення відмінності у кількості поданих звітів майже немає.
За словами виконавчої директорки Інституту “Республіка” та співзасновниці ВІ “Активна Громада” Олександри Гліжинської, "лише у малого відсотка депутатів ми бачимо у звіті виконане за рік, плани на наступний, програму. Такого практично немає”.
“Виборці мають ініціювати якісь процеси, чітко розуміючи, що для них важливо в їхній громаді. В основному, депутати орієнтуються на своїх виборців і звітують про те, що важливо саме їм (добре, якщо взагалі звітують”, - зазначила О. Гліжинська в ефірі “Громадського радіо”.
Як можна побачити на графіку нижче, серед міст із найвищим показником звітування депутатів є міста і обласного, і районного значення: Краматорськ, Южне, Ужгород, Івано-Франківськ, Рівне. Така ж тенденція і серед міст із найнижчим показником звітування: Суми, Чернівці, Бахмут, Вугледар, Жмеринка, Зіньків.
Всього прозвітувало 532 депутата з 1 287, що становить 41,3%.
Ці депутати представляють 39 політичних партії та 2 окремі фракції.
На жаль, депутати у своїх звітах вкрай рідко згадують свою партійну приналежність, також така інформація не вказана на веб-сайтах місцевих рад. Тому до партійців у дослідженні відносяться ті депутати, які так чи інакше представляють інтереси політичних партій.
На графіку, який представлений нижче, можна побачити, інтереси яких політичних партій найчисельніше представлені у місцевих радах, що досліджувались.
Варто зауважити, що усі депутати звітують лише у тих політичних партіях, які є дуже нечисельні (до 10 осіб) та представлені лише в одній міській раді. Представники ж політичних партій, які широко представленні у багатьох радах, ототожнюють себе, радше, з місцевою радою, а не з партією. В одній міській раді можуть прозвітувати усі депутати певної партії, в іншій - ніхто. Це свідчить про відсутність партійної дисципліни. Депутат використовує партію лише як бренд, який допоможе потрапити в раду або допоможе відстоювати певні інтереси в складі фракції у місті.
Низький рівень партійної дисципліни підтверджує і той факт, що депутати місцевих рад, які представляють партії, що входили чи входять до складу Верховної Ради України VIII та IX скликань, також прозвітували не на високому рівні.
Представники політичних партій “Слуга народу”, “Голос” та “Народний фронт” не обирались до рад, що досліджувались.
Контент-аналіз звітів депутатів місцевих рад
Всупереч чітким вимогам законодавства щодо відомостей, які має містити звіт депутата, як і в попередні роки депутат звітують на свій розсуд.
Іноді зміст звітувань доходить до абсурду:
“Святим обов'язком вважаю підтримку людей поважного віку".
“Завжди знаходжу можливості проводити на окрузі святкові заходи на свята, з подарунками з концертами щоб Свято дійсно було Святом”.
"Цій справі я віддаю 100-120% свого робочого часу. Крім цього, ще 50% свого часу, я віддаю захисту інтересів м.ешканців свого виборчого округу, яких я представляю у міській раді, як її депутат".
Опрацьовуючи звіти депутатів місцевих рад, аналітики виокремили ТОП-5 активностей, які найчастіше згадувалисяу звітах діяльностей на окрузі.
У підсумку хотілось би зазначити, що у порівнянні з минулими роками, в останній рік своєї каденції депутати місцевих рад прозвітували найменше: як по середньому показнику за дослідження, в розрізі 13 міст, що беруть участь у дослідженні 4 роки поспіль, а також - у розрізі політичних партій.
Та не слід забувати, що звітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно, але можна й частіше, якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Більш того, невиконання депутатом обов’язку звітувати є підставою для його відкликання, згідно із положенням ст. 37 ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”. Можливість ознайомитися зі звітом депутата, якщо він не оприлюднений на сайті, забезпечує ЗУ “Про доступ до публічної інформації”.
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ Христина Кухарук 05:10
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський 04.07.2025 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова 04.07.2025 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян 04.07.2025 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак 04.07.2025 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський 04.07.2025 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Готують підвищення тарифів для населення 433
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 390
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 348
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 332
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 157
-
Ціна свободи. Cкільки і чим доводиться платити українцям, щоб виїхати з російської окупації
21351
-
Культовий фільм "Диявол носить Прада" повертається: усе, що відомо про продовження
Життя 9843
-
BlackRock припинив пошук інвесторів для відновлення України – Bloomberg
Фінанси 8027
-
Перевтілення Будди та нагляд партії. 90 років боротьби далай-лами з Китаєм – що далі
6701
-
Як бʼюті-майстри стають нашими найкращими терапевтами – реальні історії
Життя 5054