Особливості розірвання договорів у судовому порядку
Однією з найпоширеніших підстав виникнення зобов’язань в Україні та світі являється договір. Цивільно-правовим договором визнається домовленість двох чи більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов’язків. Сторони
Однією з найпоширеніших підстав виникнення зобов’язань в Україні тасвіті являється договір. Цивільно-правовим договором визнається домовленістьдвох чи більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну чи припиненняцивільних прав та обов’язків. Сторони, які уклали між собою договір, вправітакож його розірвати як за взаємною згодою, так і в односторонньому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 598, ст. 651 ЦКУ, ст. 188 ГКУ передбачено, що змінаабо розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше невстановлено договором або законом. Як наслідок, якщо умовами договору тазаконом не передбачено розірвання договору в односторонньому порядку, то вирішуватидане питання необхідно у суді.
Підставами для розірвання договору можуть бути, зокрема:
- істотне порушення договору другоюстороною, коли внаслідок завданої цим шкоди сторона значною мірою позбавляєтьсятого, на що вона розраховувала при укладенні договору (ч. 2 ст. 651 ЦКУ);
- зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору,якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони неуклали б договір або уклали б його на інших умовах(ст.652 ЦКУ).
Хочу звернути увагу, що підставою для розірвання договору не можутьслугувати звичайні господарські ризики, так як відповідно до ст. 42 ГКУ,підприємництво - на власний ризик господарськадіяльність.
У судовій справі № 910/11400/14 суд відмовив у задоволенні позовнихвимог щодо розірвання договору поставки внаслідок того, що відсутні доказизбитків Позивача через не поставку товару, тому це не являється істотноюпричиною дострокового розірвання договору. За для задоволення відповіднихвимог, необхідно надавати до суду докази понесення збитків, а також діїпостачальника не повинні бути оперативно-господарськими санкціями, наприклад,не здійснення постачання товару внаслідок порушення строків оплати за товар,неузгодження сторонами істотних умов постачання та/або вартості товару тощо.
У спорах щодо розірвання (зміни) договорів оренди нежитловихприміщень, потрібно також довести істотну зміну обставин, яких сторонидотримувалися при укладанні договорів. Згідно судової справи 905/7276/13,позивач хотів змінити умови договору, а саме зменшити площу оренди, а якнаслідок і щомісячні платежі за оренду. Орендодавець відхилив пропозиціюорендаря, а суд відмовив у задоволенні позовних вимог, так як у договорі не бувпередбачений односторонній порядок зміни його умов та/або достроковогорозірвання. За для уникнення таких випадків, необхідно у договорі орендизазначити умови його дострокового розірвання, наприклад, після письмовогоповідомлення орендодавця за тридцять днів до даті розірвання.
Підвищення вартості робіт, наприклад, внаслідокдевальвації гривні також у більшості випадків не є підставою для розірваннядоговорів. Так у справі 904/3497/14 суд зазначив, що складні економічні та політичніобставини в країні, що пов'язані з різкою девальвацією гривні та стрімкимиінфляційними процесами, носять загальний характер та у повній мірі стосуютьсяобох договірних сторін, а тому й не можуть бути підставою для розірвання договору на користь однієї з них. У данихвипадках рекомендуємо у договорі зазначити умови, внаслідок яких сторониздійснюють перерахунок вартості робіт. Якщо сторони не дійдуть згоди щодо новоївартості робіт, право розірвати договір у односторонньому порядку з вимогоюоплати вартість фактично виконаних робіт та витрат.
Отже, договір – є основою взаємовідносин сторін. При укладаннідоговорів, необхідно проаналізувати можливі ризики у роботі, у тому числізалучити фахівців, щоб у майбутньому звести до мінімуму виникнення спорів,пов’язаних із розірванням або зміною умов договору.
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко вчора о 23:41
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк вчора о 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська вчора о 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак вчора о 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко вчора о 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер вчора о 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 19.05.2025 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 19.05.2025 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 19.05.2025 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 10400
-
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
9300
-
Зеленський-2025 проти зразка 2019 року. Як шість років та війна змінили президента України
4966
-
ЄС уперше ввів санкції проти Росії за застосування хімічної зброї в Україні
Бізнес 3889
-
Власник вареничних "Балувана Галя" знову судитиметься із мережею "Галя Балувана"
Бізнес 3726