Економічний патріотизм – це не просто про "підтримай українське"
Держава почала говорити про економічний патріотизм. Але чи це односторонній рух держави в бік бізнесу, чи все ж таки реверсний?
Наприкінці лютого Президент Зеленський анонсував політику економічного патріотизму з боку держави. Це має проявлятися у додаткових стимулах для українського виробництва в період війни, цільових програмах підтримки для цілих галузей. Зниження податкової ставки для ФОПів, державна допомога в релокації підприємств із зони військових дій у більш безпечні регіони країни – це також серйозні і дієві елементи економічного патріотизму держави. Але чи це односторонній рух держави в бік бізнесу, чи все ж таки реверсний?
Зрозуміло, що Президент України не перший політик у світі, який застосував термін «економічного патріотизму». Він відомий ще з часів Адама Сміта. У 20 століття найбільше його використовували у політичній риториці та економічних політиках саме в США. Наприкінці 1980-х про економічний патріотизм говорили як про політику, яка «формує сильний середній клас». Вже наприкінці 1990-х в США під терміном «економічний патріотизм» розуміли стимулювання споживчого патріотизму: "купуй американські продукти" та "захищай робочі місця в Америці, а не за кордоном". Саме останній варіант економічного патріотизму «купуй своє та у своїх» - залишився найбільш сталим в останні роки і часто почав звучати у публічній риториці в багатьох країнах.
Однак тут виникає ключове запитання. В який саме момент ідея про «економічний патріотизм» здатна перетворитися із політичних заяв в дійсність?
Відповідь на це питання дає економічна психологія. Економічний патріотизм ЗАВЖДИ відображає ступінь співвідношення інтересів особи і держави. Тільки за умови їх повного збігу виникає ефект реального патріотизму. І саме воєнний період – це період, коли патріотизм проявляється максимально з обох сторін. Тому під час війни правдивість намірів досягає найвищого ступеня.
Що маємо в Україні з боку держави? За два із зайвим місяця в економічній політиці зроблено більше дієвих кроків, чим за останні роки. Сотні підприємств відновлюють роботу і держава цьому сприяє. За державною програмою релокації з місць бойових дій переміщено 400 підприємств, понад 200 з яких вже працюють.Частина підприємств сьогодні отримала достатньо великі державні оборонні замовлення. Понад 150 тисяч ФОПів вирішили перейти на нову систему оподаткування (2% з обороту), яку запропонувала влада і зробила абсолютно вірний крок. І справжнім проривом з боку держави буде – нарешті спрощення процесу відшкодування ПДВ. Це надто важливо для підприємств для поповнення оборотних коштів. При цьому обов’язковою умовою повернення ПДВ має бути спрямування цих грошей винятково в оборотний капітал, а не виведення їх з країни.
І до речі важливим є саме фактор «україноцентристського варіанту» бізнесу, як основної умови для його державної підтримки. По цьому шляху йде польська економічна політика. В цій країні одного лише факту, що та чи інша компанія є польською, не достатньо для державної підтримки. Щоб привернути увагу та підтримку влади, фірмі потрібно відповідати двом критеріям: сплачувати податки у Польщі та ділитися прибутком. Йдеться про те, щоб накопичення капіталу відбувалося у Польщі, щоб не вивозити гроші за кордон, а інвестувати усередині країни. Щоб отримати підтримку влади, польському підприємцю треба продемонструвати, що він – доброчесний роботодавець, який надає робочі місця.
Що маємо в України з боку самого бізнесу? Волонтерство, намагання зберегти попри все робочі місця, виконання оборонних замовлень – все це ознаки економічного патріотизму. Але також важливо зберегти його і у післявоєнний період. Добросовісна сплата податків, мінімізація сірих зарплатних схем, відсутність намагання вивести гроші через офшори – все це і є справжній економічний патріотизм бізнесу післявоєнного періоду.
Отже, без взаємного економічного патріотизму держави і бізнесу – післявоєнній економіці просто не відновитися і тим більше не набрати темпів. Навіть якщо її заллють дешевими іноземними грошима.
Тож в якій економічній реальності будемо жити – залежить не тільки від закордонних донорів. А перш за все від кожного з нас.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 638
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 311
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 297
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 145
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 129
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12634
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
10023
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 7588
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6216
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5954