Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір
Коли аліменти не сплачуються роками - сума пені може сягнути сотень тисяч гривень.
Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Завдання пені - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов'язання боржником. Після порушення боржником свого обов'язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов'язку сплатити аліменти (постанова ВС від 20.07.2020 року в справі № 362/4462/16-ц).
Зокрема, частиною 1 статті 196 СК України передбачено право одержувача аліментів на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Така неустойка (пеня) може бути стягнена за весь період з моменту виникнення заборгованості зі сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.
Відповідно до усталеної практики стягнення аліментів відбувається щомісячно, з огляду на що платник аліментів вважається таким, що прострочив оплату аліментів, з першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому мали бути сплачені аліменти. Тобто, якщо аліменти мали бути сплачені в січні, то такі аліменти мають бути сплачені до 31 січня включно, а вже з 01 лютого, у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язку, платник аліментів вважається таким, що прострочив виконання обов'язку.
З огляду на це конкретний період прострочення, за який буде нараховуватись неустойка (пеня), залежить від строків виконання такого зобов’язання та платник аліментів буде вважатись таким, що прострочив виконання зобов’язання з дня, наступного за останнім днем його виконання, що визначений судовим рішенням чи договором.
Розрахунок неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів здійснюється за наступною формулою:
Рн(п) = СЗ х Д х 1%, де
Рн(п) - розмір неустойки (пені);
СЗ - сума заборгованості зі сплати аліментів за відповідний період сплати;
Д - кількість днів прострочення виконання обов'язку зі сплати аліментів.
Для того, щоб не покладати на платника аліментів надмірний тягар і збалансувати права стягувача та боржника, законодавством визначено верхню межу розміру неустойки (пені), який може бути стягнуто.
Такою межею відповідно до частини 1 статті 196 СК України є 100% заборгованості.
У постанові від 19.01.2022 року в справі № 711/679/21 ВС зауважив, що “при застосуванні формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» в абзаці 1 частини 1 статті 196 СК України якщо обмежувати нарахування пені поточною заборгованістю (тобто, тією яка існує за всі місяці станом на момент пред'явлення позову чи на інший момент), то при пред'явленні позову за період коли існувало прострочення, а на момент пред'явлення позову поточна заборгованість відсутня, то і не буде межі, яку не повинна перевищувати пеня. Як наслідок, очевидно, що потрібно розмежовувати сукупну поточну заборгованість та заборгованість за аліментами за певний місяць. Колегія суддів, з урахуванням принципу розумності, вважає, що оскільки пеня є змінною величиною, основою для обчислення якої є саме заборгованість за аліментами за певний місяць, то формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» означає, що розмір пені не повинен перевищувати розмір заборгованості, на яку вона нараховується. У разі, якщо позивач, з урахуванням принципу диспозитивності пред`явив позов про стягнення пені за декілька місяців, то розмір пені за ці місяці не повинен перевищувати сукупний розмір заборгованості, на яку вона нараховується”.
Окрім цього, статтею 196 СК України передбачено інший випадок, коли розмір неустойки (пені) має бути обмежений: коли на боржника в межах виконавчого провадження було накладено штраф за прострочення сплати аліментів в порядку, передбаченому частиною 14 статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”.
Зокрема у випадку, якщо сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує суму платежів за 1, 2 чи 3 роки, то на боржника може бути накладений штраф в розмірі 20%, 30% та відповідно 50% суми заборгованості.
У випадку, якщо такий штраф було накладено, то максимальний розмір неустойки (пені) розраховується за наступною формулою:
МРн(п) = СЗ - Ш, де
МРн(п) - максимальний розмір неустойки (пені);
СЗ - сума заборгованості зі сплати аліментів за відповідний період сплати;
Ш - розмір штрафу, накладений виконавцем відповідно до частини 14 статті 71 Закону України “Про виконавче провадження”.
Пеня на заборгованість по аліментах - це майже завжди дієвий інструмент стимулювання боржника погасити борг по аліментах, тому раджу ним активно користуватися й стягувати без жодних сумнівів усі належні дитині суми.
У нашій практиці подача позову про стягнення пені на заборгованість по аліментах у понад 80% випадків має наслідком повне погашення такої заборгованості.
Бувають, звичайно, й інші випадки, але навіть якщо сьогодні Ви не бачите в цьому перспектив - за кілька місяців чи років ситуація може кардинально змінитися.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 638
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 303
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 293
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 144
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 126
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12619
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
9625
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 7317
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6150
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5929