Алгоритм дій потерпілого по КПК України
Як ефективно подати заяву про вчинення кримінального правопорушення, щоб правоохоронці внесли відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочали слідство.
Як ефективно подати заяву провчинення кримінального правопорушення, щоб правоохоронці внесли відомості вЄдиний реєстр досудових розслідувань та розпочали слідство.
Стаття 214 КПК України вказує, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годинпісля подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення абопісля самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можутьсвідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внестивідповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочатирозслідування. Але на практиці часто ця норма нівелюється, в заяві слідчі незнаходять даних які б свідчили про наявність складу злочину і цей матеріалпереходить, в кращому випадку “в спадок” дільничному або взагалі закидається всаму дальшу шухляду.
Реєстрація заяви про злочин справа не з простих, аджеприйшовши з такою заявою у відділ поліції черговий викликає іншого чергового,слідчого або оперативного працівника, який під протокол зі слів заявникавідбирає заяву та пояснення попереджаючи під підпис про кримінальнувідповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин. Таким чиномприйшовши з таким повідомленням в поліцію можна втратити дві три години свогочасу. Мало хто знає але заяву можна зареєструвати і в канцелярії потративши наце максимум 5 хвилин. Але це має свої нюанси.
Отже, після написання таподання заяви про вчинення кримінального правопорушення, необхідно після 24годин з моменту такої реєстрації, звертатись до слідчого судді за захистомсвоїх прав. Передбачений статтею 214 КПК України строк внесення в Єдиний реєстрдосудових розслідувань (ЄРДР) та необхідність почати та проводити слідчі(розшукові) дії часто ігнорується, тому сподіватись на доброчесність та порядністьпрацівника правоохоронного органу є марним.
Звернувшись зі скаргою набездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей в ЄРДР, необхіднодотримуватись вимог визначених у статті 303 та статті 304 КПК України. Неповідомлення заявника про прийняте рішення стосовно повідомлення про злочин у24-годинний строк дає можливість після спливу вказаного часу звертатись дослідчого судді зі скаргою на бездіяльність. В скарзі необхідно ставити основнувимогу, - зобов’язати слідчого внести відповідні відомості в ЄРДР.
В більшості випадків слідчісудді задовольняють такі скарги. Але отримавши ухвалу про зобов’язання внести вЄРДР, необхідно відразу реєструвати її копію в канцелярії відділу поліції чипрокуратури, в залежності від того кого саме суд зобов’язав внести відомості вЄРДР. Після реєстрації в поліції, на наступний день необхідноотримати інформацію стосовно номера ЄРДР. Отримавши номер, потрібно звертатисяз заявою про залучення до вказаного кримінального провадження, яке вже внесенов ЄРДР як потерпілого з мотивацією завданих збитків. Необхідно звернути увагу,що збитки потерпілому мають бути не обов’язково матеріальними, це також може бутизавдана правопорушником моральна шкода.
Отже, зважаючи на наведене пропоную наступнийалгоритм дій потерпілого для отримання процесуального статусу та захисту своїх прав:
1. Написання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
2. Реєстрація вказаної заяви в канцелярії відділку поліції.
3. Через 24 години після реєстрації даної заяви звернутись до слідчого суддізі скаргою у відповідності до вимог ст.303 КПК України.
4. Після ухвалення рішення, якщо суд зобов’язав слідчого внести відомості вЄРДР, реєструвати вказану ухвалу у відділі поліції, де на наступний день Вамскажуть номер ЄРДР.
5. Після чого необхідно звернутися із заявою про залучення до вказаногопровадження у якості потерпілого.
6. У разі невиконання слідчим вимог ст.220 КПК України, через три днінеобхідно звертатись до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчогощодо не вирішення заяви про визнання потерпілим.
7. Отримавши в суді позитивне рішення про зобов’язання слідчого визнати Васпотерпілим, знову доставляти це рішення у відповідний правоохоронний орган,змушуючи посадових осіб виконати його.
В подальшому всі клопотання дослідчого, вирішувати в такому ж алгоритмі. Не розглянув у строк передбачений ст. 220 КПК України (3 дні) = скарга в порядку ст. 303 КПК України.
Окремо, зауважу, що отримання статусу потерпілого надаєдодаткові права, а відповідно і можливості впливу на хід і якість досудовогорозслідування. Слідчі часто відмовляють у визнанні потерпілим оскількирозуміють, що додаткові права, це додаткова робота слідчому. Практика показує,що не маючи юридичних знань важко самому добиватися справедливості реалізовуючисвої права, тому для професійного захисту краще звертатись до адвоката який має відповіднуспеціалізацію.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 640
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 314
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 310
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 164
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 145
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12734
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
11600
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 8888
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6549
-
Культовий фільм "Диявол носить Прада" повертається: усе, що відомо про продовження
Життя 6126