Гривня вже не буде такою міцною, як літом цього року
Курс гривні, ситуація на зовнішніх ринках.
Днями керівник незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування “UEO” Михайло Кухар наголосив, що етап зміцнення курсу гривні завершується. При цьому “UEO” прогнозує, що курс гривні, станом на кінець року, не послабшає нижче рівня 27,5 гривень за долар. Звісно, без урахування фактору можливої політичної кризи в Україні восени цього року, яка потенційно може спровокувати певну паніку на валютному ринку. Наше населення і бізнес під час політичних катаклізмів завжди активно переводить свої гривневі заощадження в іноземну валюту.
У той же час потрібно розуміти, що серед суто економічних причин, які призводитимуть до курсового послаблення гривні, головною є зовнішня кон'юктура. На жаль, за роки незалежності Україна перетворилась переважно у сировинну економіку. Ми надзвичайно залежимо від цін на сировину на зовнішніх ринках. Колись “UEO” взагалі наводила дуже красномовний графік, який демонстрував залежність української економіки від ситуації з сировиною на зовнішніх ринках. Протягом років незалежності крива ВВП України повністю корелюється з динамікою цін на зовнішніх сировинних ринках.
Для України основними сировинними товарами є аграрна та металургійна продукція. Якщо на зовнішніх ринках зростає попит та відповідно ціна на сировинну продукцію, то українська економіка зростає. Можновладці у таких випадках надувають щоки та розповідають, що завдячуючи саме їхнім управлінським талантам, зростає українська економіка. Хоча, як свідчить український досвід, наші урядовці, лише коли взагалі нічого не роблять, то цим найбільше допомагають українському бізнесу. Частіше, на жаль, своїми некомпетентними діями лише шкодять їм. Агресивна некомпетентна дурість нинішніх можновладців у питаннях податкової політики наочне підтвердження цьому. Але зараз все ж таки не про це.
При падінні попиту та цін на аграрну та металургійну продукцію на зовнішніх ринках ми зіштовхуємось з падінням експортної виручки, відповідно падають доходи підприємств-експортерів, скорочуються надходження до держбюджету, погіршується торговельне сальдо, посилюється тиск на курс гривні.
Так от зараз, після стрибка цін на аграрну та металургійну продукцію, який розпочався у четвертому кварталі минулого року, спостерігається зниження попиту та цін на кукурудзу і на металургійну продукцію. Так, у цей четвер на азійських ринках ф'ючерси на руду з 62% -ним вмістом заліза в Сінгапурі подешевшали на 10% - до $134 за тонну. Це мінімуму за останні 8 місяців. За даними Bloomberg вартість ф'ючерсів на Даляньській сировинній біржі за підсумками торгів у четвер опустилася зразу на 6,2%.
Все більше міжнародних аналітичних груп, гірничодобувних та металургійних компаній світу почали заявляти про вірогідність істотного скорочення виробництва сталі в Китаї до кінця року.
При цьому, деякі великі китайські виробники сталі вже заявили про скорочення виробництва.
Відчуття, що світові сировинні ринки перегріті є у багатьох експертів. І падіння цін на ф'ючерси на руду та кукурудзу лише відображає ризики загального зниження цін на всі сировинні товари — нафту, аграрну та металургійну продукцію. Поки що це не стосується цін на газ у Європі, але це наслідок відвертого зловживання монопольним становищем та шантажу з боку Газпрому. Але загальне зниження цін на сировинні товари неминуче призведе і до зниження цін на газ. Особливо, якщо зима в Європі буде теплішою, ніж минулого року.
Для України головне завдання для уряду та Нацбанку — бути готовим до суттєвого зниження цін на основні українські експортні товари, а також втрату зацікавленості інвесторів до українських боргових паперів — державних та корпоративних.
Тому що це, з одного боку, призведе до падіння доходів компані-експортерів і відповідно держбюджету, з іншого — погіршить умови для здійснення зовнішніх запозичень. При цьому, тиск на курс національної валюти посилиться. Хоча з урахуванням розміру золотовалютних резервів немає підстав для занепокоєння щодо спроможності Нацбанку, навіть при реалізації самих негативних економічних та політичних сценаріїв, забезпечити контрольоване послаблення курсу гривні до 29-30 гривень за долар до кінця наступного року.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 416
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17609
-
Психологія мільярдерів: чому вони купують наддорогі речі і навіщо їм це
Життя 9978
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6467
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4476
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916