Укрзалізниця: без реформування, але з черговим підвищенням тарифів
Тарифи Укрзалізниці
Пригадую, як на початку проголошення української незалежності, іноземні фахівці, які працювали в Україні, скаржились на захмарні тарифи на послуги міжнародного зв'язку Укртелекому. Тоді відповідь керівника цієї державної компанії була напрочуд показова. “А чим вони здивовані, ми же монополісти?” - питав він не без демонстративного нахабства. Те, що це зловживання монопольним становищем, хоча і дає певні додаткові прибутки у поточному режимі, але у середньо- та довгостроковій перспективі неминуче веде до деградації компанії та країни, він та українські урядовці, тоді не розуміли. У них не було ані відповідних знань, ані досвіду ведення управління у ринковій економіці.
Але коли бажання підняти тарифи на свої послуги зараз проголошує державний монополіст — Укрзалізниця, а також це активно підтримують урядовці, то усвідомлюєш, як мало змінилось у головах у сучасних українських можновладців з того часу.
Замість того, щоби розпочати перезрілу щонайменше на чверть століття реформу цієї компанії, розділення її на окремі бізнеси, які займаються диспетчеризацію, вантажними та пасажирськими перевезеннями, ремонтом рухомого складу та всього, що пов'язано із залізничною галуззю, єдине про що з регулярністю кажуть менеджери цього монополіста та урядовці — це про необхідність чергового підняття тарифів як на пасажирські, так і вантажні перевезення.
Зараз урядовці кажуть про чергове 30 відсоткове підвищення тарифів на вантажні перевезення.
Причому, вантажні перевезення — цілком прибутковий вид діяльності Укрзалізниці, а деякі види вантажних перевезень взагалі надприбуткові. Але репетування з цього приводу лунають постійно. Хоча, наприклад, Антимонопольний комітет України неодноразово наголошував на непрозорості діяльності цієї компанії та непрозору систему її тарифоутворення.
Абсурдність ситуації ще у тому, що послуги з локомотивної тяги є монопольними. Там Укрзалізниця може робити все що завгодно, жодним чином не забезпечуючи ні якість своїх послуг, ні обґрунтованість тарифів на них. У той же час вагонний парк вже знаходиться значною мірою у приватних руках, а тому неефективна діяльність Укрзалізниці та завищення її тарифів призводить до постійної втрати клієнтів. Саме тому її частка в послугах перевезення вагонами, якщо не помиляюсь, вже нижче двадцяти відсотків. Причому, вантажовідправники не тільки переходять до приватних компаній, які мають свій вагонний парк, а ще і взагалі відмовляються від залізничних послуг, перевозячи свої вантажі автошляхами, руйнуючи дорожнє покриття.
Тобто, окрім безглуздої та невиправданої тарифної політики, внаслідок якої державна Укрзалізниця недоотримує мільярди гривень доходів та чим далі, тим більше деградує, а вантажоперевізники несуть нічим невиправдані витрати, здорожуючи виробництво своїх товарів та послуг, ми ще витрачаємо десятки мільярдів гривень бюджетних коштів на будівництво та ремонт доріг, які потім руйнуються у пришвидшеному режимі лише тому, що по ним здійснюють вантажні перевезення, які за економічною логікою та здоровим глуздом мали би перевозитись залізничним транспортом.
Саме тому, так часто говорячи про Україну, кажуть, що ми бідні, бо дурні. Від себе лише додав би, що ми, у першу чергу, дурні, бо з якоюсь мазохістською впертістю постійно обираємо у владу некомпетентних, корумпованих йолопів, які неспроможні і не хочуть проводити реформи, незважаючи на всі обіцянки іноземним партнерам України.
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак вчора о 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова вчора о 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова вчора о 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска вчора о 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар вчора о 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш вчора о 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко вчора о 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора вчора о 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- 2025-й: нові провали без нових прізвищ Дана Ярова 07.07.2025 18:49
- Справи про міжнародне викрадення дітей в світлі практики Верховного Суду Леся Дубчак 07.07.2025 18:09
- Мідь – новий барометр глобальних трансформацій Ксенія Оринчак 07.07.2025 15:29
- Договір про рекламні послуги: наслідки порушень у судовій практиці Сергій Барбашин 07.07.2025 11:19
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? Катерина Присяжнюк 07.07.2025 11:09
- Готують підвищення тарифів для населення 707
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 416
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 180
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 141
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? 127
-
10 липня зійде Оленяча повня: о котрій її спостерігати
Життя 17659
-
Кава може на 20-30% знизити ризик діабету другого типу – дослідження
Життя 6470
-
"Він просто зник": усе, що потрібно знати про гостинг – пояснює психологиня Ірина Шеньє
Життя 4525
-
"2000 метрів до Андріївки" Мстислава Чернова вийде вже в серпні – міжнародний трейлер
Життя 2916
-
Укрзалізниця закупить вагони нового покоління: основні характеристики
Бізнес 2778