Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо?
Що робити, коли ваш чоловік чи дружина проти розірвання шлюбу? Або знаходиться за кордоном чи на військовій службі? Це не є перешкодою для офіційного розлучення.
Як можна це зробити через суд, та чому не варто затягувати із розірванням шлюбу?
Закохалася в арабського принца 20 років тому, люксове весілля, романтичні зізнання… А потім він не повернувся та залишив саму з немовлям…
Це реальна історія з моєї юридичної практики. Клієнтка виховувала доньку сама в Україні та наважилася на офіційне розлучення вже після повноліття дитини. Вважаючи, що проживання чоловіка в іншій країні є перешкодою для припинення шлюбу.
Хочу розвіяти поширений в Україні стереотип. Адже одностороннє розлучення можливе у випадках, коли хтось із подружжя знаходиться за кордоном, на військовій службі, в місцях позбавлення волі чи виступає проти. Всі вищевказані обставини не є перешкодою за українським законодавством.
Ба більше, не варто затягувати із розірванням шлюбу та відкладати його. Адже потім колишній чоловік чи дружина може претендувати на майно та матиме право на спільне проживання з вами.
Ось алгоритм, як розірвати шлюб, коли є ініціатива одного з подружжя:
Документи для розлучення
Якщо хтось із пари не хоче розлучатися чи не виходить на зв’язок, судове розірвання шлюбу – оптимальний варіант. Вам достатньо мати паспорт та податковий номер для подання позовної заяви. Військовий квиток не потрібен. Обов’язково також потрібно долучати свідоцтво про шлюб та свідоцтва про народження дітей.
Також, якщо когось із подружжя визнано безвісти відсутнім чи недієздатним, можна розлучитися в односторонньому порядку шляхом подання заяви до органів РАЦС.
Судовий порядок розірвання шлюбу
Для розірвання шлюбу через суд потрібно підготувати позовну заяву з додатками та сплатити судовий збір. За загальним правилом позов зазвичай подається за місцем проживання колишнього чоловіка чи дружини. Також можна подати за вашим місцем проживання чи перебування у разі, якщо у вас на утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо ви не можете за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
Шлюб припиняється у день, коли набрало законної сили рішення суду про розлучення. Додатково звертатися до органів РАЦС не потрібно. Ви зможете у будь-який час укласти новий шлюб у майбутньому.
Розподіл майна при розлученні
Якщо подружжя має спори щодо майна, раджу подавати окремий позов про поділ, інакше процедура розірвання шлюбу затягнеться. Питання поділу спільної власності може також бути розглянуто без участі чоловіка чи дружини в судовому засіданні.
Діти при розлученні
У випадку, якщо в подружжя є діти, важливо також визначити, з ким вони житимуть далі. Наполегливо раджу готувати 2 окремі заяви: позов про розлучення та інший про визначення місця проживання та порядку утримання. Адже поєднання різних вимог в одній заяві затягне розірвання шлюбу на місяці й роки. Логічно спочатку закріпити новий юридичний статус, а вже згодом просити аліменти після розлучення та додаткові витрати на сина чи доньку (якщо вони є).
Діти не беруть участі в судовому процесі, однак суд враховує їх думку щодо того, з ким вони хочуть далі проживати. Рішення не може суперечити інтересам дитини.
Сімейний адвокат при розірванні шлюбу
Якщо ви хочете подати на розлучення без згоди чоловіка/ дружини якнайшвидше та не готувати документи самостійно по кілька разів, найкраща опція – скористатися допомогою фахівців зі спеціалізацією на сімейне право. Адже навіть незначні, на перший погляд, недоліки в позовній заяві призводять до її залишення без руху (наприклад, обрали не той суд, не долучили потрібні додатки чи сплатили судовий збір на помилкові реквізити).
Основна перевага залучення адвоката – можливість розлучення повністю без вашої участі. Адже клієнт може підписати договір про надання професійної правничої допомоги онлайн за допомогою електронного підпису, і цей документ дає змогу фахівцеві представляти ваші інтереси в суді.
Важливо не відтягувати розірвання шлюбу, адже будь-яке ваше майно, придбане після того, як ви не живете разом, юридично вважатиметься спільною сумісною власністю. Та на вашу нерухомість зможе претендувати колишній чоловік чи дружина.
Пам’ятайте, що не можна нікого примусити до перебування в шлюбі, тож відсутність згоди, військова служба, проживання за кордоном не є перешкодою для розлучення.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 612
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 290
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 269
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 144
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 120
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12587
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
9137
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 7004
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6067
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5900