Закупівлі БпЛА та РЕБ: що змінилося, а що досі гальмує постачання?
Новий проядок закупівель безпілотних систем та РЕБ покращив умови закупівель, але проблеми залишаються
Проблеми, з якими зіткнулися виробники та замовники
Тиждень тому я писав про складнощі із закупівлями безпілотних систем та засобів РЕБ у межах нового порядку, затвердженого постановою КМУ №1275.Основні проблеми полягали в необхідності надання експертного висновку для визначення очікуваної вартості продукції. Висновок могли надавати лише обмежена кількість експертів, його вартість сягала 70 тис. грн, а виготовлення займало 2–4 тижні, що суттєво затримувало постачання.Крім того, замовники та виробники наголошували на проблемах тривалої бюрократичної процедури кодифікації виробів і невизначеності щодо закупівлі запасних частин та додаткового обладнання.
Що змінилося після оновлення Порядку?
Нещодавно були опубліковані зміни, які частково врегулювали деякі проблемні моменти:
- Розширено перелік експертів – тепер офіційно визнається звіт про оцінку майна щодо обґрунтування ціни, що дозволяє залучати більше ліцензованих експертів, прискорюючи процес і знижуючи вартість оцінки.
- Спрощено закупівлі для військових частин – вони можуть купувати як кодифіковані, так і некодифіковані безпілотні системи та засоби РЕБ без погодження з Генеральним штабом та іншими органами військового управління.
- Чітко визначено документ для підтвердження кодифікації – постачальник кодифікованого виробу може надавати витяг з каталогу предметів постачання, що усуває невизначеність у вимогах.
Однак до спрощень не включили звичне формулювання «та їх складові частини», що може ускладнити закупівлю комплектуючих.
Позитивні зміни та їхній вплив
До основних покращень можна віднести:
✅ Розширення кола експертів – це має прискорити розрахунок ціни та зробити процедуру дешевшою.✅ Спрощений доступ виробників до закупівель військових частин – тепер постачальники можуть продавати некодифіковані засоби без обов’язкового надання одного з таких документів: сертифіката відповідності, свідоцтва про реєстрацію штатно-табельного предмета, документа про допуск до експлуатації або акта про спільні відомчі випробування.
Які проблеми залишаються невирішеними?
Попри певні покращення, ряд критичних питань досі не врегульовані:
❌ Закупівля комплектуючих і запасних частин – антен, наземних станцій, окулярів, акумуляторів, пропелерів тощо. Вони й надалі підпадають під загальні правила закупівель, що вимагають кодифікації, сертифіката відповідності або акта про спільні відомчі випробування. Це суттєво ускладнює та затягує постачання.❌ Збереження обов’язкового висновку експерта для некодифікованих виробів – навіть незначні модифікації чи зміни в технічних характеристиках потребуватимуть нових документів, що створює додаткові витрати та бюрократичні затримки.
Чому гнучкість важливіша за надмірний контроль?
Основна перевага децентралізованих закупівель – це швидкість і гнучкість. В умовах війни поле бою фактично стає полігоном випробувань для безпілотних систем та засобів РЕБ. Виробники дуже часто працюють фактично за прямими запитами військових частин:
Виготовили партію → протестували → отримали відгуки → внесли зміни → покращили виріб.
Це безперервний процес удосконалення, який дозволяє оперативно створювати ефективніші засоби для бойової роботи.
Контроль якості та ціноутворення важливий, але є ситуації, коли гнучкість і швидкість критично необхідні. Надмірні бюрократичні обмеження можуть не лише сповільнити постачання, а й призвести до серйозних наслідків на полі бою.
Висновки
Зміни до Порядку дійсно усунули деякі критичні проблеми, але важливі питання все ще залишаються відкритими. Відсутність спрощених процедур для закупівлі комплектуючих та збереження вимоги про експертний висновок для некодифікованих виробів і далі створюватиме бар'єри для оперативного забезпечення військових.
Тому головне питання залишається незмінним: чи варто жертвувати швидкістю та гнучкістю заради надмірного контролю?
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак вчора о 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич вчора о 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко вчора о 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська 18.05.2025 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 238
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 185
- Пристань для Ocean-у 145
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 137
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 135
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9904
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 6292
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5040
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3804 -
Новий формат переговорів. Про що Трамп дві години говорив з Путіним
2974