Антимонопольна політика компанії та для чого потрібний антимонопольний комплаєнс
Заходи комплаєнсу є індивідуальними для суб’єктів господарювання.
Беручи до уваги важливу роль антимонопольного та конкурентного права, а також для того, щоб уникнути надмірної уваги зі сторони Антимонопольного комітету України (надалі – АМКУ) до суб’єктів господарювання, компанія може запровадити заходи, які допоможуть попередити про порушення у сфері недобросовісної конкуренції та правильно використовувати на практиці норми антимонопольного законодавства.
Заходи комплаєнсу є індивідуальними для суб’єктів господарювання. Одна із порад - аналіз основних повноважень та практики АМКУ (річні звіти АМКУ), аналіз проблемних питань допоможе уникнути неприємностей у майбутньому.
Що ж таке «антимонопольний комплаєнс»?
Комплаєнс у розумінні бізнесу означає законність дій компанії в цілому та всіх її співробітників без виключення. Відповідно антимонопольний комплаєнс – це відповідність компанії вимогам антимонопольного законодавства, тобто нормативним актам у сфері захисту конкуренції. Зокрема, такими нормативно-правовими актами є Закон України "Про захист економічної конкуренції", Закон України "Про публічні закупівлі", Закон України "Про захист від недобросовісної конкуренції", Закон України "Про Антимонопольний комітет України", Положення про узгоджені дії, Положення про концентрацію тощо.
Отже, антимонопольний комплаєнс потрібний для того, щоб звести до мінімуму ймовірність виникнення будь-якого ризику у сфері захисту від недобросовісної конкуренції або хоча б зробити більш м’якими його наслідки.
Не штрафами єдиними.
Штрафи, які можуть сягати до 10% річного обороту у випадку зловживання монопольним становищем чи антиконкурентних узгоджених дій, або до 5% у випадку недобросовісної конкуренції, значно відобразяться на фінансах компанії.
Також, суб’єкти господарювання, яких притягнуто до відповідальності за змову на торгах можуть потрапити до «чорного списку» АМКУ і на три роки втратити можливість брати участь у закупівлях.
Відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції", відповідальність за порушення конкурентного законодавства передбачена, зокрема, у вигляді накладення штрафів, примусового поділу, застосування адміністративної відповідальності посадових осіб.
Отже, ми бачимо, що законодавством передбачено достатньо серйозну систему відповідальності за порушення правил конкуренції.
Керування ризиками та впровадження антимонопольного комплаєнсу в компанії.
Антимонопольна політика компанії – внутрішній нормативний документ Товариства, який встановлює принципи та підходи Товариства з питань дотримання антимонопольного законодавства під час здійснення господарської діяльності, а також встановлює заходи протидії порушення антимонопольного законодавства.
По-перше, потрібно розробити та прийняти розпорядження про впровадження антимонопольного комплаєнсу в компанії, тобто розробити внутрішню політику щодо дотримання антимонопольного законодавства.
По-друге, призначити працівника відповідального за виявлення ризиків у сфері захисту конкуренції (наприклад, юриста чи іншу особу компетентну в даному питанні). Або ж створити відділ комплаєнс-контролю.
По-третє, проведення навчальних, роз’яснювальних заходів з працівниками компанії, забезпечити обізнаність працівників про заборонені практики у галузі антимонопольного законодавства, проведення тренінгів з питань антимонопольного законодавства для працівників, які обіймають посади з підвищеними антимонопольними ризиками.
По-четверте, відстежувати порушення у сфері захисту економічної конкуренції і реагувати на них відповідним чином.
По-п’яте, проводити регулярні перевірки (наприклад на відповідність антимонопольному законодавству при рекламування лікарських засобів, оскільки реклама лікарських засобів перебуває у фокусі підвищеної уваги органів АМКУ), стежити за змінами в антимонопольному законодавстві, підтримувати знання в актуальному стані.
Порушення антимонопольного законодавства може мати негативні наслідки як для вашої компанії, так і вашого контрагента. Тому краще не нехтувати перевіркою потенційного партнера перед співпрацею. А отже, даний етап є важливим моментом при виборі контрагента.
Сучасна компанія, яка розвивається прагне вести бізнес з тими діловими партнерами, які мають бездоганну ділову репутацію, займаються законною господарською діяльністю та дотримуються сумлінної конкуренції.
Таким чином, забезпечення та введення антимонопольного комплаєнсу в прогресивній, сучасній компанії допоможе уникнути порушень у сфері недобросовісної конкуренції і не тільки. Розуміння того, що дотримання конкурентного законодавства є необхідною умовою сталого та відповідального ведення бізнесу буде ключовим для керівників таких компаній.
Ефективну програму комплаєнсу можна порівняти з потужною лінією захисту, що послугує компанії для усунення юридичних ризиків та великих фінансових втрат. Дана програма підтримає здорову конкуренцію та буде слугувати довгостроковому успіху.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 213
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 184
- Пристань для Ocean-у 144
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 136
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 123
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9857
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5037
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 4538
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4520
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3802