Авторське право: власник ти чи я?
Виконуючи юридичні аудити діяльності клієнтів, зокрема у сфері IT, дизайну, рекламі тощо, було виявлено, що одним із слабких міст у багатьох українських підприємствах є інтелектуальна власність.
Виконуючи юридичніаудити діяльності клієнтів, зокрема усфері IT,дизайну, рекламі тощо, було виявлено,що одним із слабких міст у багатьохукраїнських підприємствах є інтелектуальнавласність.
По-перше, хотілосьби зазначити, що майже кожен виддіяльності на сьогодні пов’язаний ізінтелектуальною власністю. Це може бутияк безпосередня діяльність, наприклад,зі створення програмного забезпечення,дизайну, так і просто замовлення розробитилоготип або сайт для своєї компанії,наявність у штаті дизайнеру тощо.
Якщо із промисловоювласністю (торговельна марка, винахід,промисловий зразок тощо) все доситьзрозуміло – необхідно зареєструватиоб’єкт, отримати відповідний патентабо свідоцтво, у якому буде зазначенийвласник, то з авторським правом інколивиникають питання – кому все ж такиналежать права.
Дооб’єктів авторського права відносятьсялітературні твори, комп’ютерні програми,фотографії, зображення, промови та іншіоб’єкти, невичерпний перелік якихнаведено у законодавстві.
Авторськеправо виникає внаслідок факту йогостворення. Тобто від автора не вимагаєтьсяобов’язкова реєстрація чи виконаннябудь-яких інших спеціальних формальностей.
Авторуналежать немайнові права, а саме визнанняавторства, право вимагати збереженняцілісності твору та заборона перекручуванню,що може зашкодити честі і репутаціїавтора. Немайнові права не можуть бутивідчужені автором іншій особі.
Майнові права на об’єкт – використання твору, надання дозволу на використання та заборона використання, можуть належати автору або бути передані іншій особі, як повністю, так і частково.
Наведемодекілька прикладів розподілу майновихправ:
у разі створенняоб’єктів авторського права за замовленням,наприклад було найнято «free lance» дизайнерадля створення зображення, права на такийоб’єкт будуть належати порівну замовникута розробнику (автору), якщо інше сторонине узгодять у договорі;
аналогічнаситуація із штатними працівниками, щоперебувають у трудових відносинах –права на об’єкт, що створений працівником,будуть належати порівну роботодавцюта працівнику (автору), якщо інше сторонине узгодять у договорі.
Зазвичайвідповідні договори або умови щодопередачі виключних майнових прав Сторонине узгоджують, після чого виникають ряднепорозумінь, наприклад, як заборонитиавтору (розробнику) використовуватирозроблені об’єкти; як використовуватиоб’єкт без згоди іншого власника; чизаконі договори про передачу прав натакі об’єкті клієнтам; яку винагородумає право отримати автор та інші питання.
Задля уникнення подібних спорів танаявності майнових прав на об’єкт узамовника (роботодавця), необхідноукласти письмову угоду про передачувиключних майнових прав на твір. У данійугоді слід зазначити, що усі виключнімайнові права на твір переходять дозамовника (роботодавця), наприклад змоменту приймання-передачі твору, щоможе посвідчуватися підписаним сторонамиАктом. Рекомендуємо у даному Актіідентифікувати об’єкт (зазначитизображення, код програми тощо).
Окремуувагу слід звернути на виплату винагородиза створення об’єкту авторського права.При укладанні угод із розробником «freelance», винагородою може бути вартістьпослуг за угодою.
Однак розрахунокіз штатним працівником відповідно доПостанови Пленуму ВСУ № 5 від 04.06.2010, асаме виплата працівникові заробітноїплати - не є тотожною виплаті йомуавторської винагороди за створенийтвір у зв'язку з виконанням трудовогодоговору, оскільки заробітна плата - цевинагорода за виконану роботу залежновід певних умов, а авторська винагорода- це всі види винагород або компенсацій,що виплачуються авторам за використанняїх творів, які охороняються в межах,встановлених авторським правом. Томуіз штатними працівниками винагородуслід здійснювати окрема від заробітноїплати.
Як наслідок, призамовленні розробки об’єктів авторськогоправа у компаній, рекомендуємо перевірити,щоб відповідні угоди були укладанні укомпанії-розробника із її працівникамиабо залученими особами, тобто усі майновіправа на об’єкти авторського праваповинні належати компанії-розробникута передаватися разом із замовленням.
Висновок: у кожнійкомпанії слід розробити стратегію щодоінтелектуальної власності, зокрема прироботі із власними працівниками, так іпри замовленні послуг у третіх осіб.При створенні або замовленні об’єктівавторського права слід розуміти комубудуть належати майнові права, а такожукласти відповідні письмові угоди ізідентифікацією об’єктів про передачувиключних майнових прав.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 611
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 290
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 239
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 144
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 118
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12562
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
9024
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6932
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6026
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5880