Високі зарплати корупціонерам
Корупція – одна з найглибших проблем не тільки влади, а й всього українського суспільства, викорінення якої потребує комплексної терапії, а не лише методів бухгалтерського впливу, що виражається в механічному підвищенні зарплат тим же корупціонерам.
Одним з ключових елементівборотьби з корупцією в Україні є стимулювання прозорої та ефективної роботичиновників і виборних посадовців. Публічні дискусії з цього приводу в якості найбільшогокорупціогенного чинника визначають низький рівень зарплат державних службовців,суддів, представників правоохоронних органів і народних депутатів. Аргументприхильників високих заробітних плат справедливий: жоден чиновник непрацюватиме на державу на ентузіазмі, останнього слід мотивувати адекватнимйого потребам офіційним грошовим заохоченням. Платити треба рівно стільки, щоброзмір зарплати фахівців перевищував потенційні втрати, які той може понестипри відмові від хабара.
Цей підхід відображає ринковулогіку в чистому вигляді, що є радше недоліком, ніж перевагою. Головна вадаметоду підвищення зарплат для боротьби з корупцією полягає, як би це банальнодля когось не звучало, у повній механічності такого алгоритму, у відсутності вньому морально-ціннісної складової. Адже, по суті, держава намагається простоперекупити корупціонерів, вивести їх з тіні шляхом пропонування більшоїофіційної вигоди – своєрідного законного хабара. Вовка намагаються приборкативівцями.
Корупція – це не простонезаконне збагачення за допомогою службового становища, це менталітет, системаціннісних орієнтацій, світогляд. Якщо хтось думає, що висока зарплатапереродить корумпованого службовця і зробить з нього чесного чиновника, той сильнопомиляється в своїх розрахунках. Українські судді, високі начальники і навітьрядові даішники їздять на дорогих авто, мають по декілька квартир і чималізаощадження в банках або матрацах. Тож якою має бути їх зарплата, аби вонивідмовилися від хабарів, зберігши свій добробут, від яким, зрозуміло, ніхтожертвувати не збирається? Переконаний, що людина, яка бере хабар у кількасотень, тисяч, десятків і сотень тисяч доларів, нізащо не відмовиться відкорупційного ремесла, навіть якщо зарплату збільшити пропорційно рівнюнеправомірної вигоди. Зарплата совісті не додає, якою б високою вона не була.
Поширеною є думка, що навітьчесні фахівці підкоряються системі і починають брати хабарі, оскільки не маютьзмоги підтримувати належний рівень власного добробуту на мізерну державнузарплатню. Хай це буде моєю суб’єктивною думкою, але це повна нісенітниця.Сумлінний фахівець з мінімальним моральним імперативом десять разів перейде надобре оплачувану роботу в недержавному секторі або взагалі знайде гіднийзаробіток за кордоном, але корупціонером не стане. Тому заробітну платуслужбовим особам неодмінно слід підвищувати, але виключно для того, щоб здержавної служби не тікали чесні і професійні кадри, а не для того, абипідкормлювати старих корумпованих чиновників. Поки українськими службовцями навсіх рівнях не стануть люди з новими цінностями, підвищення зарплат чиновникамлише збільшуватиме тягар для бюджету, але ніяк не вплине на рівень корупції вкраїні.
Сьогодні ж все виглядаєнавпаки. Міністри, народні депутати і правоохоронці вже отримали підвищення позаробітній платі, натомість люстрація практично провалилась, конкурси на «теплі»посади майже не працюють, а жоден високопосадовець, звинувачений у причетностідо корупції, не покараний у судовому порядку. І це при тому, що з нашим рівнемкорумпованості держаних структур гучних кримінальних справ за участю хабарниківмало б бути сотні, а може й тисячі.
Корупція – одна з найглибшихпроблем не тільки влади, а й всього українського суспільства, викорінення якоїпотребує комплексної терапії, а не лише методів бухгалтерського впливу, що виражаєтьсяв механічному підвищенні зарплат тим же корупціонерам.
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 15.05.2025 10:22
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9746
-
Угорщина та Словаччина свідомо залежать від енергоносіїв з РФ, маючи альтернативу: звіт
Бізнес 5523
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5016
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4513
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801