Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях
Судова справа щодо стягнення коштів у російських рублях. Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, направивши справу на новий розгляд.
Цивільна справа 199/7530/22 за моїм позовом в інтересах клієнта до Акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» про захист прав споживача, визнання відмови у видачі коштів протиправною, стягнення коштів. Особливістю є те, що зазначені кошти - це російські рублі.
Сьогодні розберу вказану ситуацію, покажу, чому так склалось, як з цим боротись, поділюсь своїм досвідом.
У жовтні 2022 в інтересах клієнта я звернувся до Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська з позовом про стягнення коштів у розмірі 2 550 000 російських рублів. Ситуація склалась до військових дій, вона стандартна - клієнт отримав у спадок квартиру на території РФ. Вказана квартира була продана представником в інтересах клієнта. Кошти надійшли спочатку до російського банку, потім – на рахунок клієнта в Україні, вказані кошти пройшли фінансовий моніторинг.
24.02.22 прийнята постанова Національного банку України, яка заборонила вчинення дій з приводу російських і білоруських рублів. Саме на вказану постанову посилався банк і відмовив моєму клієнту у видачі вказаних коштів. На сьогодні – вже 2 роки клієнт не може отримати вказані кошти, хоча кошти пройшли фінансовий моніторинг до 24.02.22. Цивільні правовідносини, нічого кримінального не має. Досі судимось, буду незабаром ще повторна апеляційна інстанція.
У цій справі позивач як кредитор вимагав від банку як боржника виконати обов'язок за договором банківського рахунка, а саме повернути грошові кошти в іноземній валюті, які знаходяться на рахунку позивача та пройшли фінансовий моніторинг. Банк відмовляється у вчиненні відповідної операції, оскільки пунктом 17 постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 банкам заборонено здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів.
Вказана валюта вплинула на те, що перша та друга інстанції відмовили у стягненні з банку вказаної суми. Але третя інстанція розібралася зі справою, вказала на недоліки попередніх судів, тому Верховний Суд за наслідками розгляду вказаної справи 23.10.2024 задовольнив мою касаційну скаргу частково та постановив: “Постанову Дніпровського апеляційного суду від 09 серпня 2023 року скасувати, справу направити на новий розгляд до апеляційного суду.”
ВІДЕО БОНУС: ДОПОМОГА ВЕРХОВНОГО СУДУ ПО СПАДКОВІЙ СПРАВІ
Обґрунтування які встановив та виходив Верховний Суд:
Отже, постанова НБУ № 18 забороняє Банкам здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських рублів та білоруських рублів, однак така заборона не є обмеженням прав клієнта у розумінні статті 1074 ЦК України, оскільки не стосується порядку розпоряджання грошовими коштами, що були зараховані на рахунки.
Схожі за змістом висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2023 року у справі № 910/11289/22.
У цій справі суди встановили, що 07 лютого 2022 року кошти від продажу успадкованої квартири в розмірі 2 550 000,00 російських рублів надійшли на банківський рахунок позивача, що був відкритий у відповідача, однак були заблоковані через проведення фінансового моніторингу з метою встановлення їх походження.
23 лютого 2022 року спірні кошти за наслідками проведеного фінансового моніторингу було розблоковано.
У цій конкретній справі грошові кошти були зараховані на рахунок позивача, який є громадянином України, і пройшли фінансовий моніторинг до 24 лютого 2022 року, тобто валютна операція з використання російських рублів та зарахування коштів на рахунок позивача відбулася та завершилася до набуття чинності постанови НБУ № 18, якою були введені обмеження в тому числі і на такі операції.…
Однак, погоджуючись з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, апеляційний суд не перевірив на предмет порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції відмову Банку у видачі належних позивачу коштів з його рахунку. Попри заборону встановлену постановою НБУ № 18 на валютні операції з використання російських рублів не встановив чи є позбавлення позивача на певний час його коштів пропорційним втручанням у право власності за встановлених у цій справі обставин та чи дотримано справедливий баланс між суспільним інтересом та правами позивача.”
На мою думку, та досвіду, справа є не складною. Попередні суди, як суд першої інстанції, так і суд апеляційний, дослідивши обставини по справі, перевіривши докази, мали нагоду повністю вирішити вказану справу, а не судитись роками. Як надалі буде доля вказаної справи – вважаю, все буде добре, і кошти ми все ж таки отримаємо. Буду інформувати на даному каналі.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 482
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 163
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18623
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10597
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 6665
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 5086
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 4229