Електронна система у галузі будівництва: Як це працює в столиці Південної Кореї
У Сеулі вже близько восьми років успішно функціонує Система прозорого будівництва. Які її основні можливості та в чому цінність такого досвіду для України - читайте нижче
Наразі в Україні активно працюють над впровадженням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, яка покликана максимально спростити та покращити отримання адміністративної послуги та полегшити життя всім учасникам ринку. Про хід роботи над Системою та про її особливості я Вам вже неодноразово розповідав.
Але хочу відзначити, що подібна Система прозорого будівництва вже близько восьми років успішно функціонує в Південній Кореї – у місті Сеул в галузі державного та муніципального будівництва. Сеул – столиця держави, місто з особливим статусом. І електронну систему прозорого будівництва було розроблено виключно для цього міста. (Станом на 2018 рік його населення складало 9,8 млн людей.) І саме ця система дозволила їм подолати великі проблеми в містобудуванні – викорінити корупцію, зловживання, шахрайство тощо. Адже доходило до того, що почали миттєво руйнуватися новозведені будівлі та споруди. Наприклад, в середині 90-х років минулого сторіччя в Сеулі обвалилися міст та універмаг. Загинуло понад 1,5 тис. людей. Тоді місцева влада вирішила повністю змінювати підхід до будівництва. І вже після впровадження нової електронної Системи будівництво в Сеулі піднялося на високий рівень.
Система прозорого будівництва в Сеулі: основні характеристики та переваги
Для подолання вищезгаданих проблем галузі була розроблена та з 2012 року вже запущена Система прозорого будівництва в метрополії Сеул.
Ця система складається з кількох підсистем: One-PMІS (для керівництва та управління будівельними проектами), Allimi (будівельного інформатора для розкриття інформації по будівельним проектам), sPMS (системи управління платежами субпідрядника) та E-HARM (електронної системи управління людськими ресурсами для управління працівниками та пільгами).
До підсистеми One-PMІS мають доступ представники Уряду муніципалітету Сеулу (як замовник), керівник проекту та підрядник. Вони вносять відповідну інформацію в електронному вигляді, що сприяє підвищенню відкритості будівництва проекту. Також вся звітність акумулюється в статистичні масиви даних, які потім використовуються при формуванні та реалізації державної політики.
Підсистема має кілька режимів: «Адміністратор» (лише для використання Урядом метрополії Сеул. Доступна інформація по всім будівельним об’єктам на визначеній території) та «Бізнес» (для керівників будівельного проекту і підрядників. Доступ видається до конкретного об’єкта).
Це дозволяє автоматизувати і стандартизувати процес надання звітності, відійти від паперових документів, забезпечити ефективний нагляд за відповідністю будівельних робіт вимогам законодавства, уникати корупційних складових за рахунок підвищення відкритість та гласності всіх механізмів.
Підсистема One-PMІS акумулює інформацію, частину з якої відповідно до критеріїв про відкриті дані потім передає до підсистеми Allimi, яка є відкритою для всіх бажаючих. Останню спеціально створеною для доступу громадян до інформації та забезпечення зворотного зв’язку.
Allimi являє собою карту з можливістю огляду інформації по кожному з об’єктів. Громадянам доступні такі основні блоки відомостей:
- точне місцезнаходження об’єкта будівництва;
- документи про затвердження проекта;
- терміни будівництва, включаючи їх продовження;
- темпи виконання робіт;
- щотижневі звіти про виконання робіт та фотографії будівельного майданчика;
- загальні видатки по проекту та структура видатків;
- історія фактичних платежів генеральному підряднику та субпідряднику;
- ключові учасники та керівники проекта;
- штрафи, накладені на підрядників;
- питання, скарги та пропозиції від громадян.
Також дана система доступна для використання в форматі мобільного додатку.
Цінність досвіду для України
Якщо проаналізувати всі вищезгадані блоки та порівняти їх з вітчизняної Єдиною державною системою у сфері будівництва, то можемо побачити, що вони дуже схожі за змістом.
На мою думку, при впровадженні в Україні аналогічних механізмів переводу подання звітності в електронний формат ми зможемо не лише нівелювати корупційні ризики та уникнути махінацій в галузі, а і суттєво спростити діяльність забудовників – адже заповнення стандартизованої документації в е-форматі буде займати набагато менше часу, ніж підготовка відповідної звітності в паперовому вигляді, а відправлення документів в електронній формі одним кліком зробить процес її подачі зручним та миттєвим.
- Аргентина відкриває правду про нацистів і диктатуру Дмитро Зенкін 14:59
- Заповіт під вибухами: як військові передають останню волю без нотаріуса Світлана Приймак 13:47
- Цивільна відповідальність за дитину: суд присудив відшкодувати збитки за пожежу Артур Кір’яков 12:59
- Блекаут Іберії 28 квітня 2025: уроки для енергоринку Ростислав Никітенко 12:33
- Офіс повертається Алеся Карнаухова 10:21
- "Давайте вже після Паски": як працює самосаботаж Людмила Євсєєнко 10:00
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 508
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 173
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 135
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 101
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого 98
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 29656
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 17612
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 17056
-
Десять найбільших армій у 2025 році за витратами на армію — хто потрапив до рейтингу
Інфографіка 9913
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 8520