Операції з нерезидентами, що не сплачують корпоративний податок
Останні новації законодавства розширили коло контрольованих операцій, віднісши до них операції з нерезидентами, що зареєстровані в країних де немає корпоративного податку. В статті розглянуто вказане питання.
Відповідно до пункту 39.2.1.1. Податкового кодексу України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:
а) господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій) , затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 Податкового кодексу України, або які є резидентами цих держав;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Визначення пов’язаних осіб наведене у пункті 14.1.159. Податкового кодексу України.
Хочемо зазначити, що критерії пов'язаних осіб з кожним роком розширюється і станом на 2017 містить уже досить значний перелік підстав визнання осіб пов'язаними.
Окрім цього, важливо зазначити те, що я кщо в ланцюгу господарських операцій між платником податків і його пов’язаною особою - нерезидентом, право власності на предмет (результат) такої операції перш ніж перейти від платника податків до пов’язаної особи - нерезидента (у разі експортних операцій) або перш ніж перейти від пов’язаної особи - нерезидента до платника податків (у разі імпортних операцій) переходить до однієї або декількох непов’язаних осіб, така операція для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважається контрольованою операцією між платником податків та його пов’язаною особою — нерезидентом. Таким чином, якщо навіть товар постачається повязаній особі не напряму, а через не повязану особу, то все рівно такі операції потрібно відслідковувати та відображати у відповідному звіті про контрольовані операції.
Щодо належності до контрольованих операцій господарських операцій, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій) , затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 Податкового кодексу України, або які є резидентами цих держав — потрібно вказати, що вказаний список є змінним і періодично Кабінет Міністрів вносить в цей передік додаткові країни та виключає з переліку країни. Такі зміни повязанні із зміною податкового клімату у відповідних країнах. При цьому наголошуємо на тому, що в разі, якщо країна внесена до відповідного переліку протягом року чи виключена протягои рок, то звіт про контрольовані операції подати потрібно обовязково — це підтверджує і відповідна судова практика.
Щодо належності до контрольованих операцій господарських операцій, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи — то ерелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України. Станом на травень 2017 року вказаного переліку ще немає.
Хочемо зазначити, що на міжнародній арені зараз є досить різноманітний податковий клімат: є країни, які внесені офіційно Кабінетом Міністрів України до офшорних територій, є країни, що не внесені до офшорніх територій, но при правильній схемі роботи також характеризуються відсутністю оподаткування (корпоративний податок), є країни, в яких податкова ставка є незначною. З огляду на вказане, станом на сьогодні є країни, що по своїй природі нагадують офшорні території, однак не вказані в переліку офшорних територій. Враховуючи підпункт "г" пункту 39.2.1.1. Податкового кодексу України при затвердженні Кабінетом Міністрів України переліку країн, де немає корпоративного податку під контрольовані операції підпадуть більшість світових господарських оперцій українських підприємств з нерезидентами, що матиме безумовно негативний вплив. Взагалі останні роки проглядається поступове збільшення контролю за міжнародними господарськими операціями шляхом розширення кола контрольованих операцій.
Для розуміння важливості звітування по котрольованих операцій радимо вести моніторинг прийняття Кабінетом Міністрів України акту про перелік країн, в яких ставка корпоративного податку дорівнює нулю.
- Готують підвищення тарифів для населення Андрій Павловський вчора о 22:05
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні Дана Ярова вчора о 19:14
- Тренди корпоративної міграції у 2025 році: чому підприємці обирають Кіпр, ОАЕ та Естонію Дарина Халатьян вчора о 13:10
- Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дитини Леся Дубчак вчора о 12:49
- Без компромісів: яка методика стала золотим стандартом омолодження обличчя у світі? Дмитро Березовський вчора о 12:19
- Лідер (без) інструкції: як керувати командами в епоху ШІ, поколінь зумерів та Alpha Аліна Первушина 03.07.2025 17:56
- Час життєстійкості: як зберегти себе у світі, що змінюється? Галина Скіпальська 03.07.2025 16:23
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду Костянтин Рибачковський 02.07.2025 23:43
- Вновь о Гегелевской диалектике и искусственном интеллекте Вільям Задорський 02.07.2025 19:21
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік Анжела Василевська 02.07.2025 19:07
- НеБезМежне право Сергій Чаплян 01.07.2025 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне – правильно назвати схему Дана Ярова 01.07.2025 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 01.07.2025 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 01.07.2025 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 01.07.2025 09:50
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 611
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини 290
- Чи законно колишніх засуджених повторно ставити на військовий облік 239
- Угода з прокурором про визнання винуватості: жодних гарантій без рішення суду 144
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася 118
-
Чому small talk більше не про погоду – і як навчитися бути ввічливим, а не нав’язливим
Життя 12562
-
Американська зброя на паузі: звідки вітер віє і до чого тут Китай
9024
-
Бій-реванш Усик – Дюбуа: де та о котрій дивитися
Життя 6932
-
"Шахедів" побільшає. Як змінились російські удари дронами та як Україна може зупинити їх
6026
-
"Ми – два крила одного літака": як українське подружжя створило nail beauty-бізнес на $2 млн у США
Життя 5880