ВССУ порушує права осіб у касаційному процесі
Для початку процитую “ Роз’яснення для громадян та учасників процесу щодо порядку оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції ”, розміщене на сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних с
Для початку процитую “Роз’яснення для громадян та учасників процесу щодо порядку оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції”, розміщене на сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ:
“На запити осіб, які беруть участь у справі в суді касаційної інстанції, згідно з приписами чинного цивільного процесуального законодавства в частині судових викликів і повідомлень роз’яснюємо порядок оголошення дати, часу та місця розгляду справ цивільної юрисдикції.
Відповідно до ч. 1 ст. 333 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК) у касаційному порядку справа розглядається у складі п’яти суддів без повідомлення осіб, які беруть участь у справі. У разі необхідності особи, які брали участь у справі, можуть бути викликані для надання пояснень у справі.
Положення щодо направлення або вручення особам, які беруть участь у справі, судових викликів і повідомлень врегульовано статтями 74–78 гл. 7 розд. І ЦПК і не передбачають їх застосування в суді касаційної інстанції.
У зв’язку з наведеним дізнатися про справи, призначені до розгляду в касаційній інстанції судовою палатою у цивільних справах, можна виключно на офіційному веб-сайті Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у розділі «Інформація для громадян» та на головній сторінці або за телефоном довідкової інформації: (044) 363-41-50”.
Формально все вірно. В той же час варто звернути увагу на частину 4 статті 333 ЦПК: “Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, дають свої пояснення, першою дає пояснення сторона, яка подала касаційну скаргу. Якщо рішення оскаржили обидві сторони, першим дає пояснення позивач. Суд може обмежити тривалість пояснень, встановивши для всіх осіб, які беруть участь у справі, рівний проміжок часу, про що оголошується на початку судового засідання”. Отже можливість не тільки присутності в судовому засіданні при розгляді касаційної скарги, а й надання пояснень в такому засіданні закон передбачає. І звичайно загальні процесуальні права учасників процесу, визначені зокрема статтею 27 ЦПК України (в тому числі право брати участь у судових засіданнях, заявляти клопотання та відводи, давати усні пояснення судові) поширюються і на касаційну інстанцію.
Втім, реалізувати ці права в ВССУ на практиці доволі складно. По-перше, дозвонитися на вказаний телефон (точніше, дочекатися відповіді оператора) проблематично. По-друге, вже є випадки, коли за телефоном давали неправдиву інформацію. Один знайомий багаторазово отримував відповідь, що справа ще не призначена до розгляду, а потім дізнався, що вона вже розглянута. По-третє, телефонну відповідь до справи не підшиєш, отже довести порушення свої прав важко. По-четверте, спроби знайти альтернативний шлях до отримання інформації шляхом звернення до канцелярії ВССУ марні — в канцелярії пропонують звертатися за наведеним телефоном.
Втім, є й інша альтернатива — Перелік справ, призначених до розгляду в касаційній інстанції, публікується на сайті ВССУ. Але тільки на один, максимум два дні. Отже тим, хто збирається їхати до суду з інших регіонів України, створюються додаткові проблеми.
Вирішити ці проблеми можна двома способами — внесенням змін до ЦПК або вдосконаленням ситеми інформаційного забезпечення ВССУ. Перше складно, а в друге не зовсім віриться — іноді складається враження, що ВССУ просто намагається спростити свою роботу, позбавившись від частини відвідувачів. Хочеться вірити, що це не так.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 203
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 184
- Пристань для Ocean-у 142
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 136
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 120
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9841
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5034
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4520
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 4137
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801