Що ми знаємо про бізнес у телеграм: чи легальний він та як монетизувати в "білу"
Давайте розберемося, наскільки легальним є бізнес у телеграмі та як його монетизувати в "білу", щоби вами не зацікавилася податкова.
Нещодавно Голова РНБО зауважив, що головна загроза телеграм-каналів – анонімність власників і відсутність відповідальності за розповсюджену інформацію. Держава не вимагає заборони телеграма, а лише прагне деанонімізації власників пабліків. За даними опитування КМІС 44% українців отримують інформацію з телеграм-каналів. Причому ресурсів настільки багато, що неможливо визначити однозначних лідерів: респонденти згадували сотні різних назв. Отже, приблизно половина українців є потенційними споживачами реклами в телеграм-каналах, які направду вже давно стали окремим бізнесом. Власники каналів заробляють тисячі доларів, рідко декларуючи свої доходи, адже законодавства, яке би регулювало інформаційний бізнес на платформі немає. Давайте розберемося, наскільки легальним є бізнес у телеграмі та як його монетизувати в «білу», щоби вами не зацікавилася податкова.
Структура бізнесу в телеграмі
Основний спосіб заробити в телеграмі – продавати рекламу або розвивати канали під продаж. Також можна продавати послуги свої чи інших людей, але це теж свого роду рекламування.
Оцінити ринок у грошовому еквіваленті нині неможливо та й проводити дослідження ніхто не намагався. Одна з перепон – велика кількість нативної реклами. Часто навіть фахівці, які довго працюють у ніші, не можуть відрізнити її від потокового контенту. Загалом же ціна за рекламу може варіюватися від $10 до $5000, а дохід власника каналу сягати сотень тисяч $.
Нині найприбутковішою нішею є канали з загальними новинами. Кількість контенту, який вони продукують за добу, дозволяє ставити більше реклами. За ними йдуть канали-«радари» з інформацією про тривогу та рух дронів / ракет, і вже далі бізнесові пабліки. В останніх реклама дорожча, але вони програють новинним за охопленнями.
Продаж каналів може відбуватися напряму або через біржі. Нині в Україні є одна велика на 18 тис. підписників, і 5 менших на 2 – 7 тис. Вони допомагають продати канал анонімно та безпечно, зокрема тому, що в процес вступає гарант – публічна особа, яка керує продажем.
Юридичні особливості бізнесу в телеграмі
Українське законодавство ніяк не регулює діяльність у телеграмі. Нещодавно вступили в силу зміни до Закону про рекламу, які жорсткіше регулюють її розміщення. Проте вони не мають ніякого впливу на телеграм-канали, адже ті не є медіа – просто пабліки в месенджері ще й із анонімним власником.
Окрім того, телеграм-канали не підпадають під Закон про авторське право й суміжні права, а, отже, шахраї отримують повний карт-бланш на крадіжку акаунтів. Правоохоронні органи не зможуть нічого з цим зробити, адже по суті не має навіть на кого написати заяву.
Проста схема крадіжки може виглядати так: люди копіюють мій акаунт у телеграмі, тому що я працюю гарантом і маю довіру, роблять максимально схожий нік і пишуть власнику каналу, що їхній проєкт хочуть викупити. Людина, маючи довіру, переказує кошти, а шахраї зникають. Канали крадуть щодня, і щоби застрахувати себе мінімально, варто мати двофакторну аутентифікацію й пароль на месенджері, а також завжди перевіряти з ким ви спілкуєтеся. Проте навіть це не застрахує вас від крадіїв із досвідом.
Відсутність регулювання з боку держави також дозволяє активно ширитися російському ІПСО. Канали, які поводять себе, як українські, роблять вкиди, нативно подаючи їх за новини.
І наостанок, немає регулювання – немає оподаткування. Щоби працювати в «білу», більш совісні люди відкривають ФОП другої чи третьої групи й сплачують податки. Таких за моїми відчуттями приблизно 80%. Інші починають щось робити, коли в двері вже стукає податкова або блокуються картки, проте це вже трохи запізно.
Що з бізнесом у телеграмі буде далі
Підприємці, які хочуть почати робити бізнес в телеграм, можуть не турбуватися – цей вагон в українському сегменті ще тільки розганяється. Не секрет, що до втрогнення, наш ринок був тісно пов'язаний із російським, той випереджає нас на три роки й досі росте. Український сегмент чекає те саме. Тим паче, що про блокування, яке активно розганяли в медіа, не йдеться – лиш про прирівняння телеграм-каналів до медіа.
Поки бізнес у телеграмі не набув популярності, є можливість окупити канали за 4 – 6 місяців. Перевагою є й капіталізація бізнесу, адже розвинутий канал можна продати набагато дорожче.
Основне, що варто памʼятати – надалі виграватиме той, хто робитиме оригінальніший контент. Інші теж зароблятимуть, проте значно менше.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 152
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 77
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 76
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3047
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 1949
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1858
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1389
-
Чого тепер найбільше боїться європейський бізнес
Думка 1306