Scania: Справа інвесторів на особливому контролі ТСК
Всесвітньо відомий виробник вантажних авто ризикує втратити в Україні 123 млн гривень через рішення Господарського суду Київської області.
Судова система «перемогла» корупцію. Тепер саме українські суди очолили рейтинг негативних факторів, що, на думку бізнесу, впливали на інвестклімат у 2020 році, залишивши «корупцію» на другому місці. Хоча саме судова інстанція має бути гарантом недоторканності права власності як для вітчизняних, так і іноземних інвесторів. В Україні це правило діє не завжди.
Наприкінці 2020 року парламентська Спецкомісія з питань захисту прав інвесторів взяла до розгляду звернення шведського інвестора, компанії Scania. Всесвітньо відомий виробник вантажних авто ризикує втратити в Україні 123 млн гривень через рішення Господарського суду Київської області.
Ця подія викликала великий резонанс не лише в Україні, а й поза її межами. А саму компанію рішення українського суду змусило замислитись над скороченням інвестицій в нашу країну.
Претензії без доказів
Шведська компанія Scania, яка входить у групу Volkswagen, представлена в Україні з 1993 року, працює через офіційного дистриб'ютора (дочірню українську компанію ТОВ «Сканія Україна») та мережу дилерів. За останні 12 років роботи Scania сплатила в Україні податків на майже 100 мільйонів євро.
З одним з дилерів, ТОВ «Фірма Журавлина», Scania вирішила розірвати відносини ще у 2012 році. Причиною, як зазначає у своєму зверненні на адресу Спецкомісії ТОВ «Сканія Україна», стали не дотримання українською компанією умов договору про співпрацю.
Дилера «спіймали» на використанні не оригінальних, а також б/у деталей під час ремонту автомобілів Scania. Про розірвання відносин шведська компанія офіційно повідомила ТОВ «Фірма Журавлина. Однак, остаточно припинити їх вдалося лише у судовому порядку в 2017-му.
Минуло два роки, і вже екс-дилер звернувся до суду та зажадав від Scania компенсацій. За нібито «втрачену вигоду» та, начебто, не продані з вини шведської компанії автомобілі та ненадані послуги. Екс-дилер оцінив свої «претензії» у 123 млн грн.
Як зазначає Scania, вимоги про стягнення з великого міжнародного інвестора сотень мільйонів гривень ґрунтувалися не на платіжних документах, а на самостійно вигаданих ТОВ «Фірма Журавлина» розрахунках. Документальні підтвердження були відсутні. Тому у компанії не сприйняли такий позов як загрозу.
Тим більшим було здивування інвестора, коли 21 вересня 2020 року Суддя Господарського суду Київської області Світлана Чонгова задовольнила вимоги ТОВ «Фірма Журавлина» в повному обсязі. Ця сума еквівалентна річним інвестиціям компанії Scania в Україні.
Юристи ТСК з питань захисту прав інвесторів уважно вивчили рішення суду, знайшли там безліч порушень. Починаючи від визнання допустимими доказами документів, які були складені позивачем самостійно, а також відсутності аргументації позиції суду в мотивувальній частині судового рішення.
Складається враження, що суддя Чонгова приймала його «як в останній раз» в прямому і переносному значенні. До речі, воно стало останнім у її кар’єрі – за кілька днів вона офіційно вийшла на пенсію.
Апеляція як тест
Scania є однією з провідних автомобільних компаній на світовому ринку, її продукція представлена у понад 100 країнах світу, а штат налічує понад 52000 співробітників. Будучи шведською міжнародною компанією, для інвестора є стандартом працювати у чіткій відповідності із міжнародними та національними законами.
Тепер в Україні подальша стратегія роботи Scania може залежати від одного-єдиного рішення Господарського суду Київської області. Наразі інвестор оскаржує його в апеляційному порядку.
Вже двічі засідання Північного апеляційного господарського суду щодо розгляду скарги ТОВ «Сканія Україна» на рішення Господарського суду Київської області переносилось. Вперше воно мало відбутись 8 грудня 2020 року, пізніше було перенесене на 19 січня 2021-го, участь в якому брав і представник ТСК з питань захисту прав інвесторів. А згодом – на 9 лютого.
Парламентська спецкомісія направлятиме клопотання про участь у судовому засіданні наших представників і в майбутньому. А також продовжить уважно стежити за перебігом розгляду апеляції Scania. Як і долею скарги на дії судді Світлани Чонгової до Вищої ради правосуддя. Оскільки, на нашу думку, ця справа не лише є показовою і важливою.
В судовій системі України, безперечно, багато порядних людей. Однак, допоки окремі служителі Феміди ухвалюватимуть сумнівні з точки зору закону рішення, репутація буде зіпсована для всіх.
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Як зруйнувати країну 368
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 213
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 153
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 130
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 118
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
37997
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 12604
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
11920
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11907
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 11355