Податкова амністія капіталів – чи варто виводити активи з тіні
Ідея амністії капіталів активно обговорювалася останні п’ять років, проте дійти згоди з даного питання вдалося лише в 2021 році, а 21 липня набув чинності відповідний закон № 1539-ІХ.
З метою стимулювання детінізації доходів громадян ним були внесені зміни до Податкового кодексу та введено процедуру одноразового добровільного декларування фізичними особами належних їм активів. Одночасно, законом № 1542-IX були внесені необхідні зміни до кримінального та кримінально-процесуального кодексів з метою виключити можливість притягнення до відповідальності за ухилення від сплати податків осіб, що скористаються можливістю спеціального декларування.
Що таке податкова амністія.
Це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, належних їй активів, які були одержані нею за рахунок доходів, які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства до 1 січня 2021 року.
Хто може скористатись амністією.
Будь-які фізичні особи - податкові резиденти України, окрім неповнолітніх, державних службовців та PEP (politically exposed persons), які подавали спеціальні декларації починаючи з 1 січня 2005 року. Також дія закону не поширюється на осіб, щодо яких застосовані економічні санкції та інші спеціальні обмежувальні заходи.
Які активи можна задекларувати.
Під податкову амністію капіталу підпадають активи фізичної особи, що належать декларанту на праві власності на дату подання добровільної декларації, включаючи:
• валютні цінності (банківські метали), національну та іноземну валюту, крім коштів у готівці;
• права грошової вимоги (кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені з фізичною;
• нерухоме майно, в тому числі об’єкти незавершеного будівництва;
• рухоме майно, транспортні засоби, предмети мистецтва, дорогоцінні метали, ювелірні вироби тощо;
• корпоративні права, акції підприємств та інше майно.
Не можуть бути задекларовані активи:
• набуті внаслідок вчинення злочинів (окрім податкових, передбачених статтями 212 та 2121 Кримінального кодексу);
• які знаходяться на рахунках фінансових установ та/або розташовані на території країни, визнаної державою-агресором;
• у вигляді готівкових коштів.
Активи, що не підлягають декларуванню.
Згідно з законом певний обсяг активів кожного платника податків автоматично вважається таким, з якого повністю сплачено податки та, відповідно, декларувати це майно немає потреби.
До цього базового переліку включаються:
1) активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень, або відповідна сума в національній чи іноземній валюті (еквівалент за офіційним курсом НБУ);
2) нерухоме майно в складі: квартири площею до 120 кв. м., будинку площею до 240 кв.м., нежитлової нерухомості некомерційного призначення площею до 60 кв.м., земельної ділянки у розмірі, який не перевищує норми безоплатної передачі відповідно до земельного законодавства;
3) один автомобіль вартістю менше 400 тисяч гривень та об‘ємом двигуна до 3000 см3 або мотоцикл.
Строки декларування.
Одноразове добровільне декларування проводиться з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.
Податкові ставки.
Звісно, найцікавішим питанням є скільки ж доведеться сплатити громадянам, які вирішать скористатися можливістю узаконити всі свої статки. Найнижча ставка передбачена для тих, хто прокредитує державу та придбає облігації внутрішньої державної позики. Залежно від обраної валюти, за рахунок процентних нарахувань, у такий спосіб можна не тільки компенсувати розмір збору за подання декларації, але й заробити. Детальніше ставки збору вказано в таблиці.
Тип активу | Ставка збору | Ставка збору при розстрочці оплати на 3 роки |
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) придбані в період з 01.09.21 по 31.08.22 з терміном обігу більше одного року | 2,5% | 3% |
Валютні цінності на рахунках в українських банках, розміщені на спеціальному рахунку до подачі декларації | 5% | 6% |
Активи в Україні, включаючи права грошової вимоги до резидентів України | 5% | 6% |
Активи за кордоном, включаючи права грошової вимоги до нерезидентів у разі подачі декларації у період
|
7% 9% |
9,5% 11,5% |
Сплатити збір необхідно протягом 30 календарних днів з дати подання декларації.
Державні гарантії.
Закон гарантує звільнення декларанта від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства в частині задекларованого майна. До нього не можуть застосовуватися заходи забезпечення кримінального провадження, запобіжні заходи та вчинятися слідчі дії в рамках розслідування злочинів за статтями 212, 2121 Кримінального кодексу.
Проте, враховуючи, м‘яко кажучи, невисоку результативність розслідування податковими органами випадків ухилення фізичними особами від сплати податків, мабуть головним, хоча і неочевидним, результатом подання декларації буде легалізація статків. Визнання з боку держави певних активів як таких, з яких сплачено всі податки. Сьогодні це має неабияке значення для проходження декларантом Compliance та KYC процедур у банках під час відкриття рахунку фізичної особи та зарахування значних обсягів коштів на ці рахунки, а також під час придбання цінного майна.
А що з фінансовим моніторингом.
Цікаво, що згідно з законом податкова перевірка щодо джерел отримання декларантом задекларованих активів не проводиться. Проте, якщо мова йде про готівкові кошти, які перед декларуванням необхідно внести на спеціальний рахунок, ситуація радикально змінюється. Законодавці вкотре переклали відповідальність за проведення фінансового моніторингу на банки. Згідно з Постановою НБУ від 5 серпня 2021 року № 83, якою було затверджене Положення про порядок відкриття спецрахунків, вже ПІСЛЯ зарахування таких коштів банк вживає заходів щодо встановлення джерел їхнього походження. За результатами фінмоніторингу у випадку, якщо поданих декларантом документів виявиться недостатньо, банк має право закрити рахунок, повернувши все власнику або навіть заморозити ці кошти.
Замість висновку - для кого має сенс скористатися податковою амністією.
Підсумовуючи, очевидно, що податкова амністія капіталу в першу чергу має зацікавити громадян зі значним обсягом активів - особливо готівки, з яких не були сплачені податки. Наприклад, якщо ви займалися інвестуванням в нерухомість та вдало продали декілька об‘єктів, вказавши в договорах занижену оціночну вартість, внаслідок чого були накопичені кошти, з яких не оплачувався податок на доходи фізичних осіб та воєнний збір. У такому разі мова йде лише про податкове порушення та особливих проблем з фінансовим моніторингом не буде, оскільки декларант зможе пояснити банку джерело походження готівки під час її внесення на спецрахунок.
Необхідно пам‘ятати, що декларування не звільняє від відповідальності за вчинення будь-яких інших злочинів, окрім податкових, а отже, надана контролюючому органу в декларації інформація може бути використана іншими правоохоронними органами в рамках розслідування відповідних правопорушень.
Справжня мета законодавця в найближчому майбутньому - встановити контроль над рівнем видатків кожного українця та запровадити оподаткування різниці між цими витратами та рівнем офіційного доходу. В перехідних та прикінцевих положеннях закону Кабінету міністрів доручено до квітня 2022 року внести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроект. Отже, якщо ваш рівень видатків значно перевищує активи, з яких було сплачено податки, варто проаналізувати всі переваги та ризики запропонованої державою процедури та прийняти виважене рішення щодо доцільності участі в амністії капіталів.
- Чому люди дурні, а ШІ стане Президентом Тайваню Олег Короташ 07:30
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель вчора о 19:36
- Повноваження суду самостійно розраховувати податковий борг для платника податків Євген Морозов вчора о 10:05
- Антисоціальні подарунки під ялинку від слуг народу Андрій Павловський 04.01.2025 11:54
- Здійснення оплати судового збору особою, яка не є стороною у справі Євген Морозов 04.01.2025 10:19
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 04.01.2025 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70% Володимир Горковенко 03.01.2025 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков 03.01.2025 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда 03.01.2025 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук 03.01.2025 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов 03.01.2025 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
-
"Не залишиться місць, де можна сховати награбоване". АРМА впроваджує в роботу супутники
Бізнес 11314
-
Байден заборонить нові нафтові розробки на площах Атлантики та Тихого океану
Бізнес 9890
-
Криза в російській авіації: одразу у двох літаків відмовили двигуни під час польотів
Бізнес 7124
-
Серіал "Дипломатка" претендує на "Золотий глобус": продюсерка й актори розповідають про шоу
Життя 3389
-
П’ять архітектурних проєктів, що можуть змінити світ у 2025 році — фото
Життя 2727