Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині
З закладу освіти та батьків порушника стягнуто матеріальну та моральну шкоду (притягнуто до цивільно-правової відповідальності) внаслідок завдання легких тілесних ушкоджень дитині.
Під час уроку трудового навчання порушник поцілив пастою від ручки в ліве око своєму однокласнику, в результаті чого дитина отримала тілесні ушкодження, які віднесено до категорії легкого ступеня тяжкості. Після отриманої травми, здійснювалося тривале вартісне лікування та була нанесена глибока моральна травма.
Суд розділив розмір шкоди матеріальної та моральної шкоди між порушниками в наступних пропорціях:
? 70% покладено на батьків порушника оскільки основний обов`язок з виховання дитини покладається саме на батьків.
? 30% на заклад освіти який не забезпечив необхідного нагляду за дитиною, що обґрунтовано наступним:
Згідно з посадовою інструкцією, з текстом якої вчитель ОСОБА_7 була ознайомлена 31.08.2018 року, вчитель несе відповідальність за життя і здоров`я учнів під час освітнього процесу та проводить інструктаж учнів.
Шкода малолітньому ОСОБА_6 малолітнім ОСОБА_5 була завдана під час перебування його під наглядом навчального закладу, а саме Бобровицької ЗОШ 1-3 ступенів, працівники якого зобов'язані були забезпечити належний нагляд за дітьми та вживати необхідних заходів для уникнення ситуацій, особливо щодо заподіяння шкоди під час перебування дитини в навчальному закладі. Зазначений обов`язок навчальним закладом не виконаний. За низький рівень виховної роботи батьками навчальний заклад відповідальності нести не може.
В діях порушників наявний склад цивільного правопорушення ? який полягає в наступному?️:
1️⃣ Протиправність дій батьків виражена в недостатньому здійсненні виховання щодо поваги прав інших осіб, духовного та морального розвитку; навчального закладу - не забезпечення необхідного нагляду за дитиною що стало наслідком пошкодження ока дитини, про що в рішенні суду зазначено:
1.1. Згідно акту про нещасний випадок № 1, що стався з учнем навчального закладу ОСОБА_6 від 02 квітня 2019 року, 06.11.2018 року о 12 годині учень Бобровицького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області ОСОБА_5, під час уроку трудового навчання у 7-В класі, незадовільно поводячи себе на уроці, поцілив ручкою з пастою в око ОСОБА_6. Вчитель трудового навчання ОСОБА_7 у цей час перевіряв виконану роботу іншого учня (а.с.20).
1.2. Згідно п.п. 13, 17 зазначеного акту, причиною нещасного випадку є недотримання норм і правил безпеки, а особами, які допустили порушення правил і норм, вимог нормативно-правових актів з охорони праці є вчитель ОСОБА_7 та ОСОБА_9 директор Бобровицького ЗЗСО 1-ІІІ ст. №1 (а.с.20).
1.3. Постановою Бобровицького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області від 06 листопада 2019 року кримінальне провадження № 12018270080000554 від 07.11.2018 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 125 КК України, закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення в діях малолітнього ОСОБА_5, так як ОСОБА_5 не досяг віку кримінальної відповідальності, а отже не є суб`єктом вказаного злочину (а.с.21).
1.4. Отже, зазначені та проаналізовані докази підтверджують факт нанесення ОСОБА_5, 2006 року народження, тілесних ушкоджень ОСОБА_6, 2005 року народження під час перебування на уроці трудового навчання у Бобровицькому закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області.
1.5. Як вбачається з листа відділу освіти Бобровицької міської ради від 08.04.2019 року, директору навчального закладу ОСОБА_9 за неналежне виконання посадових обов'язків щодо охорони дитинства Наказом від 08.04.2019 року оголошено догану (а.с.19).
1.6. Виходячи з вищевикладеного, застосуванню у даній справі підлягають положення ч. 4 ст. 1178 ЦК України, оскільки в судовому засіданні доведено, що малолітня особа завдала шкоди як з вини батьків, яка полягає у недостатньому здійсненні виховання щодо поваги прав інших осіб, духовного та морального розвитку, так і з вини навчального закладу, який не забезпечив необхідного нагляду за дитиною.
1.7. Враховуючи, що ОСОБА_6 завдано шкоди під час його перебування на уроці, тобто тоді, коли він був під наглядом навчального закладу, а актом встановлено причину нещасного випадку та осіб, які допустили порушення правил і норм, вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які є працівниками навчального закладу, які були зобов'язані здійснювати нагляд за малолітнім, враховуючи, що навчальний заклад не спростував презумцію вини шляхом доведення відсутності його вини у завданні шкоди сину позивача, а тому Бобровицький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області - є належним співвідповідачем у даному спорі. Безпідставним є посилання представників відповідача, що навчальний заклад не має відшкодовувати шкоду, оскільки шкоду завдано не вчителем і не з вини навчального закладу.
2️⃣ Наявність шкоди обґрунтовано витратами на лікування в сумі 22 231,71 грн та моральної шкоди в розмірі 5 000,00 грн, а саме 70% покладено на батьків порушника / 30% на Бобровицьку ЗОШ І-ІІІ, про що в рішенні суду зазначено:
2.1. Випискою із медичної карти стаціонарного хворого від 12.11.18 року підтверджується, що ОСОБА_6 знаходився на стаціонарному лікуванні у Київській міській клінічній офтальмологічній лікарні «Центр мікрохірургії ока» з 06.11.2018 року по 12.11.2018 року і йому було встановлено діагноз «проникаюче поранення рогівки набухаюча травматична катаракта» (а.с.8).
2.2. Відповідно до виписок із медичних карт стаціонарного хворого ОСОБА_6 №2639 та №3932, він також перебував на на стаціонарному лікуванні у Київській міській клінічній офтальмологічній лікарні «Центр мікрохірургії ока» з 19 березня 2019 року по 20 березня 2019 року з діагнозом рубець рогівки лівого ока, афакія лівого ока, та з 22 квітня 2019 року по 24 квітня 2019 року з діагнозом афакія, рубець рогівки наслідок проникаючого поранення лівого ока (а.с.12,15).
2.3. Факт заподіяння шкоди здоров'ю малолітній особі не заперечується учасниками справи та підтверджується, зокрема, актом про нещасний випадок №1 від 02 квітня 2019 року та виписками із медичної картки хворого.
2.4. Доданими до матеріалів справи доказами, а саме: виписками лікарів, фіскальними чеками, товарними чеками, підтверджується сума витрачених ОСОБА_1 коштів на лікування сина на загальну суму 22231,71 гривень. Відповідачами цей доказ також не спростовано.
2.5. Як встановлено судом та підтверджується медичними документами, внаслідок отриманої травми ока ОСОБА_6 відчував фізичні болі, пройшов оперативне хірургічне втручання, продовжує лікування ока.
2.6. Наявність травми, як фізичної так і психологічної, свідчить про наявність як фізичних, так і душевних страждань. Останні, зокрема, полягають у порушенні звичайного ритму життя потерпілого.
2.7. Суд встановив, що обставини заподіяння моральної шкоди, викладені в позовній заяві повністю підтверджуються наданими письмовими доказами, зокрема виписками про перебування на лікуванні ОСОБА_6, актом про нещасний випадок.
2.8. При визначенні розміру моральної шкоди, що підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача, суд керується засадами розумності, виваженості та справедливості, як того вимагає ст. 41 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, враховує глибину та ступінь моральних і фізичних страждань дитини ОСОБА_10, яких він зазнав та зазнає внаслідок отриманої травми, душевних страждань, пов"язаних з протиправними діями малолітнього ОСОБА_5, істотністю вимушених змін у його житті, який в малолітньому віці отримав тілесні ушкодження, переніс оперативне втручання, до теперішнього часу знаходиться під постійний лікарським спостереженням, зазнав вимушеного порушення життєвого ритму, необхідність лікування, що із врахуванням принципу розумності та справедливості, є підставою для визначення моральної шкоди у розмірі 5000 гривень, яка підлягає стягненню із відповідачів.
2.9. Визначаючи частку відповідальності відповідачів, суд виходить з того, що основний обов`язок по вихованню дитини покладається саме на батьків, а тому визначає його на рівні 70 відсотків, а Бобровицької ЗОШ І-ІІІ ст. 30 відсотків.
3️⃣ Причинно-наслідковий зв'язок між протиправністю та шкодою - даючи оцінку дослідженим в судовому засіданні доказам суд, виходячи з вище встановлених обставин доходить висновку про причинно-наслідковий зв`язок між винними та протиправними діями малолітньої особи ОСОБА_5 та заподіянням ним шкоди - ушкодження здоров'я ОСОБА_6 .
3.1. У судовому засіданні, із врахуванням вищезазначених доказів, встановлений факт спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_6 зі сторони ОСОБА_5, під час перебування під наглядом навчального закладу, протиправність дій ОСОБА_5, як заподіювача шкоди, причинний зв`язок між протиправною поведінкою заподіювача і шкодою, що є підставою для відшкодування шкоди. Наявність спричинення тілесних ушкоджень свідчить про наявність як фізичних, так і душевних страждань.
✅?⚖️⚖️ Керуючись статтями 7, 10, 76, 77, 80, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1166, 1167, 1178 ЦК України, суд УХВАЛИВ:
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 15562 (п'ятнадцять тисяч п`ятсот шістдесят дві) гривні 20 копійок та в рахунок відшкодування моральної шкоди 3500 (три тисячі п`ятсот) гривень, а всього 19062 (дев`ятнадцять тисяч шістдесят дві) гривні 20 копійок.
Стягнути з Бобровицького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 1 Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування матеріальної шкоди 6669 (шість тисяч шістсот шістдесят дев`ять) гривень 51 копійку та 1500 (одну тисячу п'ятсот) гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди, а всього 8169 (вісім тисяч сто шістдесят дев`ять) гривень 51 копійку.
Джерело: рішення Бобровицького районного суду Чернігівської області від 02.09.2020 № 729/408/20
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька вчора о 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал вчора о 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков вчора о 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков вчора о 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер вчора о 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 150
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище 111
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 96
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 92
-
Казахстан заявив, що видобуватиме стільки нафти, скільки потрібно йому, а не ОПЕК
Бізнес 27320
-
"Останній інгредієнт отруйного коктейлю". У Швейцарії стривожені різким зростанням франка
Фінанси 20071
-
"Я приніс вам мир". Чому зірвались мирні переговори у Лондоні і що далі – сценарії
15592
-
У юристки Панаіотіді пройшов обшук. ЇЇ чоловік Коболєв каже, що вилучили телефони й компʼютер
Бізнес 7804
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 6137