Розпоряджання землею під час війни: поради юриста
Ігнорування юридичних питань так само шкідливо для землі, як і її занедбаність
Неоновлені документи на ділянку, використання не за призначенням, купівля без перевірки кадастрового номера та власника, угоди про оренду “на доброму слові” — це приховані пастки для аграріїв. Ігнорування юридичних питань так само шкідливо для землі, як і її занедбаність. Як наслідок, можна навіть втратити свою ділянку.
Земля завжди була найбільшим багатством українського народу. Вона годує нас навіть у найбільш напружені часи. Попри все, сільське господарство, фермерство, обробіток землі активно розвиваються. Воєнний стан не став на заваді масштабування бізнесу, що мене тішить, як правника та аграрія.
У кожного землевласника є питання, як найкраще використати свою ділянку та що робити з землею під час війни. Тож розповім, які настали зміни в законодавстві щодо землі у 2025 році, а також чи можна здавати землю в оренду під час воєнного стану та продавати її. Та що потрібно зробити, щоб не втратити вашу ділянку.
Кому треба переоформити землю у 2025 році?
Хочу звернути увагу тих, у кого є сертифікати на земельну частку (паї). Завважте, ви ризикуєте втратити свою ділянку, якщо не оформите право власності на неї. Потрібно обов’язково замінити такий сертифікат на витяг з Реєстру речових прав. Інакше вашу землю передадуть у власність територіальній громаді після 1 січня 2025 року за рішенням суду. Тому варто поквапитись.
Земля без кадастрового номера – що робити?
Такі звернення часто надходять мені від клієнтів, які отримали право власності на землю в 90-х та ранніх 2000-х. Без кадастрового номера неможлива здача в оренду, дарування чи продаж землі під час війни.
Тому наполегливо раджу звернутися до землевпорядної організації для створення проєкту землеустрою. Буде чітко виділено площу ділянки та її межі. А згодом варто провести державну реєстрацію, в результаті чого землі присвоять кадастровий номер. Також потрібно оформити право власності через ЦНАП чи нотаріуса.
З вчиненням цих юридичних дій ви матимете більше варіантів розпоряджання своєю ділянкою, та зможете одразу ж займатися документами на оренду чи продаж.
Продаж ділянок сільськогосподарського призначення під час воєнного стану
Аграрна земля під час війни продається як фізичним, так і юридичним особам. Компанія може придбати не більше ніж 10 гектарів. Кінцевим бенефіціарним власником має бути виключно громадянин України. Мораторій на землю 2025 року вже не діє.
А щоб не помилитися з ділянкою та не натрапити на шахраїв, наполегливо раджу замовити перевірку в юриста. Адже варто переконатися, що земля належним чином оформлена, має кадастровий номер, не перебуває в оренді та не є об’єктом застави. Було б дуже прикро купити те, що за документами належить не вашому контрагенту, а державі чи територіальній громаді. На жаль, таких ситуацій багато.
Обов’язково потрібно попросити у власника документи, що підтверджують право власності на ділянку, довідку про її цільове призначення, експертну та нормативну грошову оцінку та документ, що посвідчує особу продавця.
Угода купівлі-продажу землі за законодавством України має укладатися у нотаріуса. Розрахунок здійснюється лише в безготівковій формі.
Оренда землі і воєнний стан
Нині як громадянин, так і юридична особа може орендувати ділянку. Законом встановлено мінімальний строк для оренди земель сільськогосподарського призначення – 7 років. Їх можна використовувати виключно за вказаним у документах цільовим призначенням.
Як оформити договір оренди землі під час війни? Нині обов’язково потрібно це робити в електронній формі. Орендар та орендодавець мають підписувати кваліфікованими електронними підписами договори оренди землі. Війна внесла свої корективи у порядок укладання.
Як передати землю в оренду 2025? Ділянка обов’язково мусить мати кадастровий номер, який вказується у договорі. Ще потрібно, щоб був проєкт землеустрою на неї. Також в угоді має бути зазначено чіткий строк оренди (не довше, ніж 50 років) та розмір орендної плати. Орендодавець сплачує податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (5%).
Як уникнути штрафів за неоформлену оренду землі та угоди на словах? Звернутися за юридичним супроводом та консультаціями фахівців з аграрного права. Адже є непоодинокі випадки, коли особа використовує землю територіальної громади без оформлення договорів. Або власник не сплачує податки протягом кількох років, і його штрафи та пеня зростають.
Перш ніж підписати договір, перевірте документи та переконайтеся, що орендодавець може розпоряджатися ділянкою.
Земля – аграріям
Воєнний стан не є перешкодою для користування та розпорядження землею. Юридичним питанням варто приділяти не менше уваги, ніж умовам, в яких ростуть овочі, фрукти та зернові. А якщо ви звернетеся до адвоката з питань супроводу земельних угод, то вбережете себе від ризиків та будете в курсі усіх оновлень законодавства. Тож нехай земля приносить вам урожай та достаток!
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін вчора о 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука вчора о 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 480
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 154
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 131
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 93
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 16605
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 9512
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 5179
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 4474
-
Дипломатія Трампа між "він так бачить результат" та "нічого не виходить"
Думка 3903