Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
07.10.2017 13:58

Що буде з цінами на газ та субсидіями у 2018 році?

Народний депутат Верховної Ради України VII, VIII скликань

У проекті державного бюджету на 2018 рік, поданому урядом до Верховної Ради, видатки по субсидіям заплановані у сумі 55 млрд. грн., що на 6,2 млрд. грн. менше, ніж цьогоріч. Мінсоцполітики вважає, що кількість субсидіантів буде зменшена за рахунок зростанн

У проекті державного бюджету на 2018 рік, поданому урядом до Верховної Ради, видатки по субсидіям заплановані у сумі 55 млрд. грн., що на 6,2 млрд. грн. менше, ніж цьогоріч. Цифра надзвичайно мала, адже з урахуванням боргів 2017 року на субсидії потрібно буде не менше 75 млрд. грн. Мінсоцполітики вважає, що кількість субсидіантів буде зменшена за рахунок зростання мінімальної заробітної плати, яке збагатило населення, перегляду в сторону зменшення соціальних нормативів на послуги та боржників, які не платять за ЖКП. Тобто замість 6,4 мільйонів домогосподарств субсидії отримають не більше 5,5 мільйонів.

Все це можна було б ще уявити, якби не ціна газу для населення, від якої напряму залежить плановий обсяг коштів на субсидії. І тут постає проблема, адже Міненерговугілля досі не опублікувало інформації щодо нової ціни на газ. Попри гучні заяви Кабміну про те, що підстав для її підвищення немає, реальність виглядає дещо іншою. Нещодавно Мінекономрозвитку опублікувало основні прогнозні показники економічного розвитку “Україна: перспективи розвитку. Консенсус-прогноз”, які свідчать про те, що спеціальна ціна газу з 1 жовтня 2017 року зросла на 19% і складає 5879 грн./1тис.куб м. Отже, у 2018 році на українців чекає підвищення тарифів на газ, гарячу воду, опалення та електроенергію. Судячи з консенсус-прогнозу Мінекономрозвитку, на 20% зростуть ціни на опалення, гарячу воду і електроенергію, на 19% – на газ. Однак на цьому зростання тарифів не зупиниться. У 2019 газ подорожчає на 12,5%; опалення, електроенергія і гаряча вода – на 17,5%. У 2020 році газ і електроенергія можуть подорожчати на 10%, а опалення і гаряча вода – на 19%.

Поки що Кабмін штучно стримує ціну на газ, прийнявши у квітні постанову №187, якою продовжив до 1 квітня 2018 року спеціальні обов’язки НАК «Нафтогаз» щодо постачання природного газу для потреб населення і теплокомуненерго. У свій час віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко заявляв, що у Меморандумі з МВФ немає жодних вимог щодо підвищення ціни на газ для населення у цьому опалювальному сезоні. Однак факти свідчать про інше. За умовами Меморандуму в енергетичному секторі Україна взяла на себе зобов’язання щодо перегляду тарифу на газ для населення щоквартально, починаючи з 1 квітня 2017 року, за умови їх відхилення від економічно обґрунтованих на більше, ніж 10%. Зокрема, як повідомив заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Прокопів, за цією методикою ціна газу повинна збільшитися на 17,6% з 1 жовтня 2017 року по 1 квітня 2018 року.

Наступного тижня у Вашингтоні українська делегація на чолі з міністром фінансів Олександром Данилюком буде переконувати представників МВФ відмовитися від підвищення цін на газ для населення і теплокомуненерго. У вересні заступник голови МВФ Девід Ліптон вже висловлювався щодо того, що ціна на газ в Україні для населення дуже низька. А сам Міжнародний валютний фонд неодноразово вимагав вирівняти ціну на газ для населення з тарифами для промисловості, погрожуючи зупинити видачу кредитів.

Чи отримають мільйони родин у наступному році субсидію, і чи зможуть оплатити комунальні послуги, сьогодні вже залежить навіть не від української влади. Скажімо так, від її здатності домовлятися та торгуватися. А от торгуватися чим, це вже зовсім інша історія. 
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]