Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.08.2016 19:38
Дострокове припинення трудового договору з Головним бухгалтером
В даній статті розглядається юридична можливість правомірного розірвання трудового договору з головним бухгалтером державного підприємства без обгрунтованої згоди первинної профспілкової організації.
Працедавець є одним з найвизначніших суб’єктівтрудових правовідносин. Вищенаведений суб’єкт, уклавши з найманим працівникомтрудовий договір, надає такому трудівнику просту чи кваліфіковану роботу.
Правовий статус, який гарантованийпрацедавцю, є вельми багатогранним. Зокрема вказана категорія передбачає різніза своєю суттю обов’язки й права, яким в своючергу властивий майновий або особистий немайновий характер. Наприклад, вищезазначенаособа може розірвати строковий трудовий договір з головним бухгалтеромдержавного підприємства, що в свою чергу порушив трудову дисципліну. З оглядуна вищесказане, виникає природне запитання: чи потрібно власнику чиуповноваженому ним органу на вчинення такої дії отримати обґрунтовану згоду відпервинної профспілкової організації?
Правове регулювання вищенаведеного питання відбуваєтьсяза допомогою різноманітних законів. Зокрема юридична регламентація трудовихвідносин, безпосередню участь в якихбере головний бухгалтер державного підприємства, здійснюється: Головним закономУкраїнського народу (Конституція України від28.06.1996 року № 254к/96-ВР(надалі по тексту – Конституція України)) та звичайними законами (Кодексзаконів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпПУкраїни)).
Україна, будучи незалежною та правовою східноєвропейськоюдержавою, в особі уповноважених нею центральних і місцевих органів державних влади,забезпечує якісну охорону різних за своєю юридичною суттю прав та свобод, яківітчизняним законодавством гарантовано фізичним особам, що працюють за строковим чи безстроковим трудовимдоговором на підприємстві, установі, організації будь-якої форми власності, а такожв фізичних осіб-підприємців. Зокрема згідно з ч. 6 ст. 43 Конституції Україникожному з таких працівників гарантуєтьсяналежний захист від незаконного звільнення.
Чіткий зміст згаданої норми в частиніз’ясування своєрідних особливостей, властиві суспільним відносинам, безпосереднімсуб’єктом яких в свою чергу є головний бухгалтер державного підприємства, конкретизуютьінші закони. Про що саме йде мова в даному випадку?
Дострокове припинення строкового абобезстрокового трудового договору з найманим працівником повинне здійснюватисяза відповідними правилами, які в свою чергу передбачені відповідниминормативно-правовими актами. Зокрема припинення трудових відносин з такимсуб’єктом трудових відносин є можливим тільки за відповідної згоди конкретної профспілковоїорганізації. Але не треба забувати про те, що цьому правилу притаманні істотнівинятки, що в свою чергу отримали своє закріплення в національномузаконодавстві. Наприклад, п. 7 ч. 1 ст. 431КЗпП України закріплено юридичну норму про те, що беззгоди, наданої виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковогопредставника), допускається розірвання трудового договору з ініціативи власникаабо уповноваженого ним органу з окремими особами, під однією з яких в своючергу нам необхідно розуміти головного бухгалтера, що працює на підприємстві,установи чи організації.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Про правовий нігілізм та боргові ризики Любов Шпак 19:10
- Нова штатна посада: уповноважена особи з децентралізованих закупівель Дана Ярова 16:19
- Як працювати з Energo Storage в Україні: юридичні аспекти та можливості заробітку Ростислав Никітенко 14:10
- Нейробіологія гемблінгу: що відчуває мозок під час гри? Михайло Зборовський 12:59
- Затримка суддею у виготовленні судового рішення: правові нюанси та відповідальність Дмитро Зенкін 12:35
- Уроки з "The Cambridge Handbook of Hydrogen and the Law" для водневої економіки Олексій Гнатенко 11:02
- Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (мораторій) Євген Морозов 09:19
- Тютюнові акцизи як економічні стимули для зменшення шкідливих звичок Олег Пендзин вчора о 20:47
- Чому ви втрачаєте клієнтів та партнерів? Наталія Тонкаль вчора о 18:33
- Інвестиційні тенденції ринку України за 5 хвилин Сергій Сорокунський вчора о 15:46
- Приватність та судимість: правова історія про боротьбу за гідність Світлана Приймак вчора о 13:43
- ПроТВЕНити бюджет або стосується кожного Богдан Кашаник вчора о 13:24
- Уроки державної математики Дана Ярова вчора о 10:53
- Зміни до Цивільного кодексу України (позовна давність, строки, спадщина) Євген Морозов вчора о 07:49
- Бронювання на період мобілізації з 1 грудня 2024: кого і як забронювати Максим Гусляков вчора о 03:19
Топ за тиждень
Популярне
-
Пари похилого віку частіше обирають "жити окремо, але разом": як це і які переваги таких стосунків
Життя 38100
-
Верховна Рада затвердила нове поняття, щоб легалізувати $50 млрд від Великої сімки
Фінанси 17328
-
Маск удруге програв суд за рекордну винагороду від Tesla у $56 млрд
Бізнес 12232
-
Найстаріший в Україні велосипедний завод визнали банкрутом
Бізнес 9193
-
"Підла угода". Наскільки реальний транзит російського газу через Україну у 2025 році
Бізнес 6057
Контакти
E-mail: [email protected]