Диявол в деталях. Чи може – в руді?
Повідомлення про падіння акцій української компанії може викликати не лише подив
Цікаво побачити в українському інформаційному просторі новину про падіння акцій компанії з українським корінням. В умовах широкомасштабного російського вторгнення та за хронічної відсутності в Україні ринку цінних паперів.
Мова про компанію Ferrexpo. Причина проста – співвласником цієї компанії є Костянтин Жеваго. Український бізнесмен з непростим досвідом співпраці з вітчизняною владою. Його гучно та пафосно затримали у грудні 2022 року на французькому курорті Куршевель за ордером Офісу генерального прокурора. Проте французькі суди, аж до Верховного Суду Франції протягом 2023 року винесли низку вердиктів про відмову в екстрадиції бізнесмена до України. Причина – політичні мотиви у переслідуванні Жеваго, які виявилися очевидними французьким суддям.
Цікаво, що події наступних місяців (хоча б у першому кварталі 2024 року) підтвердили, що персоналізований фактор у переслідуваннях підприємців присутній. Бізнесмени різного ступеня публічності ставали об’єктами спонтанної уваги з боку правоохоронних органів України. І, що особливо цікаво – часом ця увага зникала, мов роса на сонці спекотної днини. Тому ми розуміємо, частина з них вирішила не здіймати галасу, а «шукати спільну мову». Але були і ті, хто публічно чинив опір сваволі з боку «ефективних менеджерів».
Ситуація Костянтина Жеваго ускладнюється тим, що його родина володіє часткою телеканалу «Еспресо». Нагадаю, що два роки тому «Еспресо» разом з «Прямим» та 5-м свавільно викинули з цифрового мовлення в Україні, хоча закинути цим каналам антиукраїнську позицію не зміг би і найбільш прискіпливий український правоохоронець. Не допомогло це і популярності телемарафону «Єдині новини», проте це вже зовсім інша історія.
Жеваго, на відміну від багатьох українських бізнесменів, має в Україні активи, які не можна швидко забрати з собою. Це Полтавський ГЗК, у розвиток якого компанією Ferrexpo вкладено більше 3 мільярдів доларів. До речі, українському бізнесмену у компанії належить менше 50% акцій, про падіння курсу яких менше ніж на відсоток радісно повідомили в Україні. Решта – корпорації Black Rock з величезними фінансовими ресурсами та публічним впливом у різних країнах світу.
Цікаво, що з Ferrexpo принципово нічого нового не відбувається, адже бізнес, який став світовим брендом, намагалися віджати неодноразово. Причому найбільше зусиль до цього доклали так звані «лужніковські» - російська бізнес-група на чолі із близьким до Путіна екс-віце-спікером Держдуми рф Олександром Бабаковим. Нещодавно британські суди поставили остаточну крапку у цих намаганнях. Дуже синхронно після цього включилися українські можновладці і підконтрольні ним компанії-ноунейми, які вибивають із міжнародного бізнесу «борги».
Про залученість можновладців свідчать, зокрема, мільярдні суми застави, які вимагають українські правоохоронці у якості запобіжних засобів для директорів українських підприємств Ferrexpo. І саме через участь у процесі держави топ-менеджери Ferrexpo прямим текстом кажуть про те, що ціль влади – не з’ясувати свої стосунки із громадянином Жеваго, а взяти у заручники міжнародний бізнес. В умовах війни з росією це дуже небезпечна лінія поведінки.
Мораль описаного випадку надзвичайно проста: доки в Україні не відбудуться кардинальні зміни філософії влади, говорити про наявність інвестиційного клімату (та фондового ринку), посилення обороноздатності та позицій нашої держави на світовій арені можна буде всупереч, а не завдяки зусиллям держави. Диявол, як завжди, в деталях.
- Час розблокувати будівництво нових об'єктів та залучення інвестицій в громадах Лариса Білозір вчора о 20:41
- Заповіт у Дубаї: нові можливості для українців у DIFC Courts Олена Широкова вчора о 15:45
- Конфлікти у бізнесі: як перетворити загрозу на джерело зростання Олександр Скнар вчора о 14:36
- У кожному дроні – сертифікат світової байдужості Дана Ярова вчора о 12:05
- Бізнес з країнами Близького Сходу: що потрібно знати про гроші, темп і традиції Любомир Паладійчук 09.07.2025 21:38
- Фінансова свобода: що ми насправді вкладаємо у це поняття? Олександр Скнар 09.07.2025 14:34
- Нова ера на енергетичних ринках: кінець диктатури цін Ксенія Оринчак 08.07.2025 16:49
- Український бізнес на Близькому Сході: культура, право і підводні камені Олена Широкова 08.07.2025 16:12
- Замість реформи – репертуар. Замість дій – кастинг на премʼєра Дана Ярова 08.07.2025 15:54
- Преюдиційне значення рішення МКАС при ТПП України для інших спорів: правовий аналіз Валентина Слободинска 08.07.2025 14:47
- Чому бізнес-коучинг стає все більш затребуваним? Олександр Скнар 08.07.2025 14:27
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? Андрій Лотиш 08.07.2025 14:03
- З житлом і роботою: як змінюється філософія проєкту "Прихисток" Галина Янченко 08.07.2025 13:59
- 5 найтиповіших помилок при впровадженні електронного документообігу Олександр Вернигора 08.07.2025 12:47
- Енергоринок України 2025, коли прийдуть європейські трейдери Ростислав Никітенко 07.07.2025 21:07
- Готують підвищення тарифів для населення 733
- Військово-економічна пастка: чому зламався бум РФ 148
- Медіація у бізнесі: чи готові українські компанії до альтернативних рішень? 102
- Поки ППО в дорозі – шахед вже у вікні 68
- Негаторний чи віндикаційний позов: який спосіб захисту обрати у земельному спорі? 48
-
Україна з нуля збудувала винятковий ВПК, але він працює лише на 60% – фон дер Ляєн
Бізнес 12636
-
"Цифри шокують". Гетманцев оприлюднив дані про найбільші в Україні пенсії
Фінанси 11557
-
Uklon готовий виконати закон про стягнення податку з доходів водіїв
Бізнес 6897
-
"Сонне розлучення" – вихід для пар, щоб покращити якість нічного відпочинку та сексуального життя
Життя 5288
-
Банк ЄС анонсував 600 млн євро для України: найбільша сума – на відновлення ГЕС
Фінанси 4841