Архіви як джерело історичної пам’яті та інформації
Архіви відіграють важливу роль у сучасному суспільстві, зберігаючи культурну спадщину та забезпечуючи доступ до інформації для громадян і держави.
З початком епохи цифровізації багато яких галузей суспільства стають застарілими і їх значення дещо зменшується, але тільки не архіви. Так, безумовно, значення архівів сьогодні дуже велике, вони відіграють велику роль в нашому житті. Важко знайти людину, яка ні разу не зверталась до архівних установ. Учні, ще зі школи, стикаються з архівними установами при пошуку матеріалів для «перших» дослідницьких дій, без архівних документів та матеріалів практично неможливо завершити дипломний проєкт студенту… Навіть у поважному віці люди звертаються до архівних установ за довідками щодо інформації, що містяться в організаційно-розпорядчих документах органів місцевого самоврядування, установ та організацій різних форм власності.
Чим займаються архівні установи?
Ключовим завданням будь-якої архівної установи, відділу тощо є забезпечення поповнення Національного архівного фонду документами, що мають місцеве значення.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» Національний архівний фонд України є складовою частиною вітчизняної і світової культурної спадщини та інформаційних ресурсів суспільства, перебуває під охороною держави і призначений для задоволення інформаційних потреб суспільства і держави, реалізації прав та законних інтересів кожної людини. Документи Національного архівного фонду є культурними цінностями, що постійно зберігаються на території України або згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, підлягають поверненню в Україну. Юридичні та фізичні особи зобов’язані забезпечувати збереженість Національного архівного фонду та сприяти його поповненню.
Другим, не менш важливим і вкрай відповідальним завданням є приймання на постійне або тимчасове зберігання документів Національного архівного фонду від органів місцевого самоврядування, підприємств та установ комунальної власності, архівних документів громадських об’єднань, а також установ, що ліквідовуються без визначення правонаступників.
Так, згідно пункту 1 розділу 1 «Порядок переведення документів на постійне зберігання глави XIV «Передавання справ на постійне зберігання» Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 державні і комунальні установи, у діяльності яких утворюються документи Національного архівного фонду, зобов’язані передавати їх на постійне зберігання до державних архівних установ, архівних відділів міських рад після закінчення граничних строків зберігання в архіві установи.
Перед передаванням справ на постійне зберігання архівом спільно з представником державної архівної установи проводиться перевіряння наявності, фізичного та санітарно-гігієнічного стану документів.
Окрім вищезазначеного, варто додати також надання архівними установами документів та довідкового апарату до них користувачам в економічних, наукових, культурних, політичних цілях, для забезпечення законних прав і інтересів громадян з урахуванням обмежень, визначених законодавством, виконання запитів громадян та установ (розділ XII «Користування документами архіву установи» Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5.
З чого утворена система архівних установ?
Відповідно до статті 23 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» систему архівних установ України становлять:
- центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архівної справи і діловодства;
- центральні державні архіви України;
- галузеві державні архіви;
- Державний архів в Автономній Республіці Крим;
- місцеві державні архівні установи;
- архівні установи органів місцевого самоврядування;
- архівні підрозділи державних наукових установ, музеїв та бібліотек;
- архівні підрозділи державних органів, органів місцевого самоврядування, державних і комунальних підприємств, установ та організацій;
- архівні підрозділи об’єднань громадян, релігійних організацій, а також підприємств, установ та організацій, заснованих на приватній формі власності;
- архівні установи, засновані фізичними особами та/або юридичними особами приватного права;
- науково-дослідні установи, а також підприємства та організації у сфері архівної справи і діловодства.
Висновки
Відкривши завісу діяльності архівних установ та коротко описавши їх діяльність і структуру, можна прийти до висновку, що архіви є вкрай важливими для нас. Вони є своєрідною «книгою життя» нашого суспільства, вони містять в собі багато таємниць та уособлюють правду нашого з вами життя. Адже зерна правди містять документи, що зберігаються століттями в наших архівах. Зберігши архіви ми збережемо пам’ять наших предків, їхню мудрість.
- Позбавлення пільг китайських маркетплейсів: якими будуть наслідки? Єфрем Лащук 11:36
- Як Трамп зробить видобуток великим знову? Ксенія Оринчак 11:31
- Зміна світового порядку: виклики та можливості нового часу Юрій Гусєв 09:16
- Оцінка ефективності медіа: що робити, коли даних недостатньо? Вікторія Новак вчора о 18:42
- Воднева економіка України: регуляторні виклики та економічна доцільність Олексій Гнатенко вчора о 13:41
- Чи підходить Польща для реєстрації ІТ бізнесу? Сергій Барбашин вчора о 11:53
- Європейський Союз у боротьбі за економічне лідерство: виклики та перспективи Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 11:28
- Міжнародні правові тренди в енергетиці: як змінюються регуляції для експортерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Бронирование по новым правилам: сроки и ограничения Віра Тарасенко 19.01.2025 23:08
- Оцінка впливу та інтересів: новації в українській правозастосовній практиці Анастасія Полтавцева 19.01.2025 18:00
- Канбан – проста історія управління запасами Наталія Качан 18.01.2025 23:44
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак 17.01.2025 15:25
- Без Господарського кодексу: що тепер кардинально зміниться Дмитро Зенкін 17.01.2025 12:34
- План щодо врегулювання конфлікту Володимир Горковенко 17.01.2025 10:29
- Сторічна угода: несподіваний аспект Євген Магда 17.01.2025 06:02
- Сторічна угода: несподіваний аспект 312
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу 103
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК 82
- Компанії втрачають мільйони через неефективну логістику: як оптимізувати процеси та бюджет 75
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії 72
-
"ДНК старих будівель прокляте". Як архітектор Микола Віхарєв пропонує змінити Київ
Бізнес 7821
-
Суд заарештував і передав АРМА майно Нікопольського феросплавного заводу – фото
Бізнес 4780
-
Інавгурація Трампа: скільки коштує, хто приїде та що в програмі
Життя 3164
-
Трамп пообіцяв запустити посилене буріння нафти та знизити ціни на енергоресурси
Бізнес 2481
-
У Кабміні пропонують угоду українцям за кордоном: бронь в обмін на повернення
Бізнес 2067