Ми можемо навчити дітей моделювати майбутнє самостійно
Чи готові державні навчальні заклади до виклику сьогодення?
Всесвітня криза пандемії коронавірусу нанесла потужний удар по українській системі освіти, яка лише кілька років тому почала оновлюватися. Минулий навчальний рік школярі та студенти були змушені завершувати дистанційно. Новий же розпочався з низкою нововведень, анонсованих урядом. Сьогодні українські школи відчинили двері перед учнями. А разом із цим має активізуватися реформа "Нова українська школа", спрямована на європеїзацію української освіти.
Уже зараз, з огляду на невтішні прогнози стосовно поширення Covid-19, зрозуміло, що цей рік стане важким та непередбачуваним. Загальноосвітнім закладам країни слід готуватися до змішаної форми навчання. Імовірно, карантин не закінчиться до кінця цього року.
У приватній школі "Ранок" цю проблему усвідомлюють. Ба більше, у разі необхідності, продовжуватиме роботу всеукраїнська школа "Ранок", яка працювала під час першої хвилі карантину для всіх українців та задля підтримки учнів власного навчального закладу. У школі, не виходячи за рамки загальнодержавної навчальної програми, продовжить створюватися інноваційний освітній простір для розвитку нового покоління. Навчання відбуватиметься у форматі STEM-освіти, сформованої на основі компетенцій і знань учнів із трьох дисциплін: читання, математики та природничих наук. Я впевнений, що так зараз працює багато приватних шкіл країни.
Але чи готові державні навчальні заклади до виклику сьогодення? Чи достатнім буде бюджет державної субвенції, виділений на подолання ускладнень, що виникатимуть під час навчання в умовах перманентного карантину? Питання відкриті. А вони є пріоритетними для цивілізованого суспільства.
Вимушений карантин лише оголив недоліки вітчизняної системи освіти та актуалізував потребу у глобальних трансформаціях. Має вже сьогодні змінюватися контентне програмне наповнення, що було передбачене реформою освіти. Наші школи не готують дітей до майбутнього, не дають їм навичок, завдяки яким їхнє існування в сучасних умовах буде ефективним. Майбутнє вже почалося, і воно кардинально змінює свої пріоритетні напрямки принаймні раз на 5 років. А ще нариси майбутнього суттєво корегує глобальна криза освіти.
Вона має два базові аспекти. По-перше, продовжується знецінення формальних дипломів про освіту. Повсюди пройшла інфляція академічних документів, які були рушієм зростання університетів впродовж ХХ ст. Нові умови сформували тренд: наявність диплому не є гарантією працевлаштування. А по-друге, відбувається втрата зв'язку між вишами та ринком праці. Укріплюється тенденція: багато працедавців постійно потребують працівників, водночас багато випускників не можуть знайти роботу. І тут проблема виникає не в кількості «шукачів заробітку», а в якості їхньої підготовки, адже освіта, банально, не дає потрібних знань.
Очевидно, що теперішній випускник школи має володіти комунікаційними навичками, уміти працювати в команді, бути ініціативним та допитливим, здатним ухвалювати важливі рішення, знати іноземні мови. В школі для дітей має закладатися система цінностей. І це формування починається з поведінки вчителів, з їх толерантного ставлення до учнів. А ще, діти мають володіти інструментами фінансової грамотності. В школі «Ранок», діти не тільки формули площин знають, а й застосовують їх на практиці. Наприклад, рахують скільки грошей треба, щоб пофарбувати стіни школи, та де замовити фарбу Інтернетом. А на уроках хімії та фізики учні проводять експерименти самостійно, задля того, щоб зрозуміти Закони термодинаміки. Важливо щоб діти вміли застосовувати знання на практиці.
У сучасному світі об’єми інформації навіть у вузьких сферах перевищують можливості запам’ятовування. До того ж, інформація швидко застаріває в умовах прискореного технологічного прогресу. Сучасних школярів мають навчати умінню аналізувати, фільтрувати отримані знання та мислити критично.
Загалом, вітчизняній освітній системі потрібна зміна принципів, на яких вона базується. Ми не можемо підготувати для своїх дітей ідеальне майбутнє, бо Світ занадто непередбачуваний. Однак ми можемо навчити дітей моделювати майбутнє самостійно. Навички відповідальності, лідерства, ефективної комунікації та емпатії є не менш важливими, ніж базові знання. Саме тому їх досягнення важливе для творців нової української школи.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422