Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.01.2019 12:27

Мораторій на перевірки 2019: болісне питання

Адвокат, доктор філософії у галузі права

У статті приділено увагу дії мораторію на перевірки у 2019 році та питанням, пов'язаних із інспекційними відвідуваннями Держпраці.

Як ми всі пам’ятаємо, Законом України від 07.12.2017 № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" було продовжено до 31 грудня 2018 року існуючий мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі – Закон № 877-V).

Мораторій забороняв контролюючим органам будь-які планові перевірки, а щодо позапланових встановлював виключні випадки застосування:

1) за погодженням Державної регуляторної служби;

2) за заявою суб’єкта господарювання за його бажанням;

3) за рішенням суду;

4) у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.

При цьому, мораторій не був абсолютним, та не застосовувався до діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Держпродспоживслужби, Державної фіскальної служби України; Державної аудиторської служби, Державної служби експортного контролю України, Державної інспекції ядерного регулювання України, Державної служби України з питань праці, Державної авіаційної служби України, Державної екологічної інспекції, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національного банку України, Антимонопольного комітету України. 

Проте, в грудні 2018 року мораторій повторно продовжено не було, що означає його повне зняття на 2019 рік. Відтепер обмеження щодо планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності відсутні.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставою для проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю) є внесення одного й того самого суб’єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю).

Такий комплексний плановий захід проводиться один раз на рік, а усі  контролюючі органи, які запланували перевірити даного суб’єкта господарювання, можуть його перевірити виключно у строки, встановлені Планом здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік.

План комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік розміщено на веб-порталі https://inspections.gov.ua/, де є можливість перевірити чи внесено Ваше підприємство до плану заходів будь-якого органу.  

Окрім плану комплексних перевірок, на Інспекційному порталі опубліковано всі річні плани контролюючих органів і варто відмітити, що Держпраця займає третє місце щодо кількості запланованих заходів (16905). Такі заходи будуть перевіряти підприємства на предмет дотримання норм промислової безпеки, охорони праці, гірничого нагляду, зайнятості населення та осіб з інвалідністю.

Варто нагадати, що  26.04.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 295, якою вивів контрольні заходи Держпраці з-під дії Закону № 877-V. І саме з моменту прийняття даної постанови, в питаннях дотримання трудових прав Держпраці не здійснює планові чи позапланові перевірки, які передбачені та регулюються Законом № 877-V, а здійснює інспекційні відвідування та невиїзні інспектування згідно Постанови № 295.

За даною Постановою Держпраці не повинна розробляти плани своїх інспекційних відвідувань, як і не зобов’язана попереджати суб’єктів господарювання про їх проведення.

Відповідно до п.5 Постанови Інспекційні відвідування проводяться:

1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;

2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;

3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством;

4) за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;

5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;

6) за інформацією Держстату та її територіальних органів, ДФС та її територіальних органів, Пенсійного фонду України та його територіальних органів;

7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

Кількість інспекційних відвідувань, які можна провести у одного суб’єкта, не обмежується, а наслідком виявлених порушень і є застосування санкцій згідно зі ст. 265 Кодексу законів про працю України.

Варто відмітити, що ті 16905 заходів Держпраці не стосуватимуться інспекційних відвідувань. Відповідно до плану – планові заходи даного органу стосуватимуться (1) додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення; (2) додержання законодавства у сферах зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю; (3) додержання законодавства у сфері державного гірничого нагляду.

А тому, якщо Ваше підприємство внесено в план, Ви можете підготуватись до зустрічі з інспектором, усунувши проблемні питання перевірки в разі необхідності.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи