Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.01.2020 12:17

Електронний браслет: питання, які не заведено ставити

Адвокат, радник кримінальної практики Ario Law Firm

Коли підозрюваним одягають електронні браслети; чи це надійний засіб контролю; чи гігієнічно одягати браслет після попереднього "носія"; хто вирішує, де саме його носити; а якщо він поламався?

Ми підняли питання, які зазвичай обходять стороною, але які є невід’ємною частиною цієї малоприємної процедури як носіння електронного браслета. Усе нижчевикладене – засновано на реальному досвіді наших клієнтів.

Носіння електронного браслета – не «синонім» домашнього арешту

У багатьох пересічних громадян речення «суд відпустив під домашній арешт» чомусь асоціюється з обов’язковим носінням підозрюваним електронного браслета. Це зовсім не так.

Пунктом 5 ст.194 Кримінального процесуального кодексу передбачено, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов’язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність певних, передбачених законом обставин, то на підозрюваного можуть бути накладені додаткові обов’язки, наприклад, прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю, не відвідувати певні місця, пройти курс лікування від наркотичної чи алкогольної залежності, носити електронний засіб контролю тощо.

Таким чином, електронний засіб контролю може застосовуватися до підозрюваного виключно за умови наявності відповідної ухвали слідчого судді. Якщо електронний браслет одягають без такої ухвали, то це є грубим порушенням прав та свобод людини, що гарантовані Конституцією України. Порядок виконання органами Нацполіції ухвал слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту регулюється Наказом МВС №654 від 13.07.2016 р.

При цьому, обов’язок носити електронний браслет може бути накладено не тільки на тих підозрюваних, яким обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а й тим, які відправилися на волю під особисте зобов’язання чи на поруки. Так само суд може обрати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту без обов’язку носити електронний браслет.

Застосування електронного браслета регулюється Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку застосування електронних засобів контролю» від 08.06.2017 року №480. Слід зазначити, що цей документ є досить детальним – він дає чіткі та однозначні інструкції поліціантам щодо застосування цих засобів контролю.

Можна не вдягати?

Якщо носіння електронного браслета в силу якихось об'єктивних причин неможливе, наприклад засіб електронного контролю поламався (коротить, б'є струмом), чи з медичної точки зору (викликає алергічну реакцію), потрібно одразу про це повідомити поліцію, яка здійснює контроль над цим процесом. Браслет має бути знятий негайно до усунення несправності.

Хто вирішує, де носити електронний браслет?

Людина, якій його вдягають. Саме вона визначає, де їй зручніше буде його носити – на руці чи на нозі. Як правило, обирають ногу, аби менш заважало нормальному звичному ( наскільки у цій ситуації це можливо) ритму життя. Браслет – герметичний. У ньому можна ходити у душ, басейн тощо.

Як працює електронний браслет

Фактично це GPS-трекер у вигляді  великого наручного чи наножного годинника. У комплекті до браслету йде спеціальний блок розміром приблизно десь з автомобільний реєстратор. Цей блок є засобом зв’язку  між оператором, який слідкує за сигналами браслета та людиною, яка цей браслет носить.

Цей блок може приймати повідомлення від оператора. Наприклад, носій браслету випадково пересік якусь недозволену територію – на цей блок одразу ж прийде повідомлення, що необхідно повернутися.

Виходячи з досвіду наших клієнтів, можу сказати, що ці блоки дуже незручні у користуванні, вони дуже швидко розряджаються, а розрив зв’язку між блоком та браслетом вже є причиною для поліції виїжджати на пошуки носія браслету.

Окрім того, якщо запобіжний захід у підозрюваного – не цілодобовий домашній арешт, то підозрюваному цей блок доведеться усюди брати з собою, адже розірвання зв’язку між браслетом та блоком – це порушення.

Про інші «баги» електронних засобів контролю

Серед недосконалостей електронних засобів контролю – невисока точність геоданих.

Електронний браслет не убезпечений від різного роду збоїв.

Наприклад, якщо людина знаходиться під нічним домашнім арештом і має право пересуватися протягом дня, то будь-який в’їзд у підземний паркінг, під міст чи у будь-яке місце, де відсутній зв’язок, несе ризик того, що ця людина отримає дзвінок від оператора з питанням, де він знаходиться.  Якщо раптом носій браслету не відповість на дзвінок, то на його пошуки виїдуть поліцейські. Хоча ніякого злого умислу у діях носія браслету могло й не бути.

Більш того, браслети можуть «збоїти» і без втрати зв’язку.

Один з наших клієнтів, який отримав запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту з носінням електронного браслета, розповідав, як посеред ночі, коли він спав вдома з родиною, йому дзвонив оператор  та просив висунути блок зв’язку у вікно, аби відновити зв’язок з оператором.

Як зняти електронний браслет?

У цьому пункті мова піде виключно про законні методи зняття браслету.

Носіння електронного засобу контролю є додатковим зобов’язанням, яке встановлюється частиною 5 статті 194 КПК. Таке зобов’язання передбачається на термін 2 місяці.

Уявімо, що людині обрано запобіжний захід - заставу. Цей запобіжний захід обраний на весь період слідства, його  не треба продовжувати на відміну від додаткових обов’язків, щодо яких прокурор має кожні два місяці звертатися до суду та обґрунтовано доводити їх необхідність.

Якщо суд не подовжує зобов’язання щодо необхідності носити браслет, то пристрій має бути одразу знятий з підозрюваного.

У наших реаліях останнє твердження про негайне зняття браслету далеко не завжди відповідає дійсності.

Одному з наших клієнтів з Рівненської області після відповідної ухвали суду – зміни запобіжного заходу з цілодобового домашнього арешту на нічний домашній арешт без продовження обов'язку носити електронний засіб контролю – браслет «не могли» зняти аж два тижні. І це при тому, що у регіонах таких браслетів не вистачає. Зокрема, цьому самому клієнту браслет одягли аж через три тижні після винесеної ухвали суду через банальну нестачу цих пристроїв.

Більше того, ці два тижні нашого клієнта «тероризували» дзвінками з поліції з вимогою зарядити блок. У противному випадку йому погрожували оформити порушення.

Реагуючи на це грубе порушення прав клієнта, ми звернулися зі скаргами до МВС, до Центрального апарату регіональної поліції. В результаті я подав заяву про реєстрацію кримінального провадження за ст. 365 Кримінального кодексу – перевищення влади або службових повноважень.

Окрім цього, вже через тиждень після того, як цей чоловік мав би перестати носити браслет, у нього пішла алергічна реакція на пристрій. Клієнт був вимушений звертатися до медиків.

Чи гігієнічно одягати електронний браслет після попереднього носія?

У Порядку застосування електронних засобів контролю зазначено, що вони мають бути безпечними. Представники поліції мають проводити перевірку цих засобів.

Поліція у будь-який час може приїхати для перевірки носія електронного браслета?

Ні. Поліція  має право перевіряти людину  так, щоб не порушувати нормальний режим життєдіяльності інших членів її сім'ї. У нічний період часу поліція може приїхати та перевірити тільки в тому випадку, якщо з'явилася інформація, що носій браслету порушив взяті на себе зобов’язання.

Тобто, наприклад, о 4 годині ранку з'являється інформація, що начебто підозрюваний без браслета знаходиться в іншому місці.  Правоохоронці  мають право приїхати й перевірити – чи вдома ця людина.

Якщо пошкодив браслет

Відповідно до ст. 195 Кримінального процесуального кодексу відмова від носіння засобу електронного контролю, умисне зняття, пошкодження або інше втручання в його роботу з метою ухилення від контролю, а рівно намагання вчинити зазначені дії є невиконанням обов’язків, покладених судом на підозрюваного, обвинуваченого при обранні запобіжного заходу, не пов’язаного з позбавленням волі або у вигляді домашнього арешту.

 А це вже тягне за собою застосування більш суворого запобіжного заходу та велетенські штрафи за відшкодування пошкодженого браслета. Напевно слід зазначити, що один такий пристрій коштує десятки тисяч гривень.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи