У в’язницю за сміх в залі суду. Уроки демократії
Можливо однієї лишень довіри до суду інколи замало?
Америка – колиска демократії. Здавалось би саме в цій країні, в якій прагнення щастя є осердям Декларації про незалежність, а свобода слова та й взагалі свобода, є найвищою цінністю, можна було б спостерігати такі явища як перерікання з головуючим суддею, вірус неявки до суду чи захоплення залів судових засідань… Власне, все те, що бачимо ми з вами тут, в Україні.
Але ж виявляється, що ні! В Сполучених Штатах суд поважають та навіть бояться. Можливо й навпаки, бояться, тому й поважають. Читаючи ці рядки більшість з вас заперечить, мовляв: «Це все тому що Америці суду довіряють!». І ви матимете рацію, але частково. До речі на піднятті рівня довіри до суду грунтується весь концепт судової реформи, що нині відбувається в Україні. Однак думаю, що випадок який трапився в одному з судів штату Детройт допоможе дати відповідь на питання: чи самої лишень довіри достатньо для того, щоб мати справедливий суд?
Цей випадок стався під час судового засідання в штаті Детройт. Справа стосувалась засудження Аманди Козал, яка в стані алкогольного сп’яніння спричинила ДТП, внаслідок якого загинув 31-річний чоловік. Підсудна визнала свою вину, розкаялась, однак суд присудив їй реальне покарання у вигляді позбавлення волі.
Під час судового розгляду родичка підсудної Донна Козал сміялась дивлячись в бік потерпілих. Це помітила головуюча суддя Лілард, зробила жінці зауваження виховного характеру про недопустимість такої поведінки в залі суду та в кінці промови резюмувала:
«Це суд! І тут вирішуються дуже серйозні питання…Ці люди тут засмучені, опечалені, через те що безглуздий вчинок забрав їх коханого, а Ви сидите тут і поводитесь наче це все жарт!
Ваша деструктивна та негідна поведінка порушила судовий розгляд справи, і Ви, Мем, підете до в’язниці округу Уейн на 93 дні». Відео інциденту можна переглянути за посиланням: https://www.clickondetroit.com/news/video-judge-throws-woman-out-of-court-during-deadly-dui-sentencing
Чи набула розголосу ця справа в ЗМІ? Виключно як повідомлення про подію на місцевому телеканалі. Тобто для американського суспільного сприйняття покарання за сміх в суді є нормальним явищем.
Думаєте в Україні під час слухання серйозних кримінальних справ в судах не буває випадків, коли родичі обвинуваченого сміються в бік потерпілих? Бувають, однак наша ментальність як і наше законодавство не дає суду можливостей реагувати на таку поведінку так жорстко.
Нижче перелічені випадки неповаги до суду, за що в нас можуть карати:
- злісне ухилення від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача, експерта, перекладача;
- непідкорення свідка, потерпілого, позивача, відповідача та інших громадян розпорядженню головуючого;
- невиконання поручителем зобов’язань, покладених судом під час провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства;
- відмова роботодавця від увільнення від роботи присяжного на час виконання ним обов’язків зі здійснення правосуддя;
- неприбуття присяжного в судове засідання без поважних причин;
- порушення порядку під час судового засідання;
- вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.
І хоча цей перелік підлягає розширювальному тлумаченню судом, за жодне з цих діянь не передбачена кримінальна відповідальність. Досить демократично, чи не так?
За даними Єдиного реєстру судових рішень станом на сьогодні налічується 3559 постанов про притягнення осіб до відповідальності за прояв неповаги до суду. Це мало чи багато? Порівняйте самі, якщо щороку судами України розглядається півтора мільйони справ.
Наразі я не закликаю суддів бути жорсткішими та не пробачати вольностей людям, які приходять до храмів правосуддя, однак варто задуматись над тим, що однієї лишень довіри до суду інколи виявляється замало.
Відчуття поваги до суду потрібно прививати змалечку та виховувати в дорослому віці, якщо змалечку цього не було зроблено. Поважати суд означає не тільки поважати права інших людей та закон. В першу чергу, це означає поважати себе, як людину, частину соціуму. Якщо ж з повагою до себе справи зовсім кепські, на допомогу має прийти суд, з мечем та книгою закону.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407