Привиди в тендерній документації або як не потрапити в пастку замовника
Уважність, уважність та ще раз уважність в держзакупівлях.
Вже не звикати до того, що замовники йдуть на різноманітні трюки, аби забезпечити перемогу в тендері свого улюбленого постачальника.
Ось, наприклад, як медзамовник - Одеський національний медичний університет, що дуже уміло створює проблеми потенційним учасникам, приховуючи інформацію про подання необхідних документів серед тексту тендерної документації.
В лютому цього року Університет оголосив відкриті торги на закупівлю послуг з щоденної охорони приміщень. Очікувана вартість закупівлі складала 3,8 мільйонів гривень, отже учасники змагались жорстко, тендер був того вартий.
До тендерної документації була включена така собі дивна вимога. Йде текст з інформацією по порядок укладення договору і раптом – "У разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації замовник відхиляє тендерну пропозицію цього учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув, про що учасник надає відповідний лист-згоду у складі тендерної пропозиції".
Отже, учасники мають надати додатково такий собі лист-згоду на дозвіл вибрати переможця торгів серед учасників, строк дії пропозиції яких ще не минув.
Чому така вимога є дивною? Тому що законодавством в сфері закупівель на замовника покладено обов'язок у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у визначений строк, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону, відхилити тендерну пропозицію такого учасника та визначити переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув (частина 3 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі"). І ніякої згоди від інших учасників процедури закупівлі на це не потрібно. Це обов'язок замовника!
Що ж сталося в закупівлі Медуніверситету? Як виявилось, лише один найдорожчий учасник з чотирьох потенційних помітив цю вимогу та подав повний пакет документів. Інших трьох учасників з дешевшими пропозиціями замовник відхилив.
Порядок укладення договору про закупівлю визначений в Законі України "Про публічні закупівлі". Тому залишається незрозумілим смислове навантаження даної вимоги – про що учасник повинен надати лист-згоду і яка в тому необхідність? З чим саме погоджується учасник? З вимогами Закону України "Про публічні закупівлі"?
Коли замовник дійсно зацікавлений в тому, щоб придбати якісний товар за вигідною ціною, він готує зрозумілу тендерну документацію, передбачає у доступній формі список документів, які необхідно подати учасникам. Наприклад, кваліфікаційні критерії – подати наступні документи, технічні вимоги – надати документи згідно з переліком, інші документи – теж перелік.
А коли замовник «ховає» серед тексту тендерної документації інформацію про лист, який мають надати учасники, то ймовірно й переможець був відомий наперед. В такий спосіб за допомогою вимоги-фантому замовник допоміг перемогти необхідному учаснику.
Отже, учасники будьте максимально уважними під час підготовки пропозиції, вичитуйте тендерну документацію, готуйте документи відповідно до вимог кожного замовника, в процедурах закупівель якого ви приймаєте участь.
Щодо будь-яких сумнівних або незрозумілих нюансів документацій необхідно звертатися до замовника за роз’ясненнями, як передбачено законодавством. А також використовувати механізм оскарження дискримінаційних вимог в Антимонопольному комітеті України.
Не потрапляйте в пастку фантомів тендерних документацій.
Я Руденко Тетяна, Координатор центру реагування на порушення у закупівлях в місті Києві та Київської області, в місті Львові та Львівської області. Цей блог створено для поширення інформації про виявлені порушення замовників і учасників процедур закупівель сфери охорони здоров’я регіонів.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427