UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.12.2020 21:48

Не зрада про ProZorro Маркет

Екс-заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

ProZorro.

Де лікарням та іншим публічним замовникам купити маски та дезінфектори, не переплачуючи втридорога?

Скоро рік, як світ живе в умовах пандемії. Через це багато органів державної та комунальної влади змушені купувати нетипові для себе товари: медичні маски, антисептики, засоби для дезінфекції, латексні рукавички тощо. З новими потребами зіткнулись і медичні заклади: не враховуючи медичні товари та засоби індивідуального захисту, збільшилась потреба у пальному, продуктах харчування, господарських товарах тощо.

Нові потреби створюють для публічних замовників додаткові виклики: ці товари, як правило потрібні швидко, “ із сьогодні на вчора”. До того ж, в Україні у зв'язку з кризою бюджети багатьох замовників зменшились, тому потрібно не просто швидко придбати потрібні товари, а й заощадити на закупівлях. 

У нашій країні для забезпечення цих нових потреб різні замовники діють по-різному: хтось купує на торгах, хтось використовує процедуру звітування відповідно до постанови КМУ №248, якою уряд навесні 2020-го врегулював питання закупівель для боротьби з ковідом.

Не завжди вдається зекономити кошти. За даними системи Prozorro, у жовтні-листопаді державні замовники купували медичні маски за прямими угодами в середньому по 4,9 грн/шт. У порівнянні з ринком це вдвічі завищена ціна: на prom.ua, наприклад, ціни значно нижчі — 2,5-3 грн/шт за партію сертифікованих масок. 

Антисептики для рук (1000 мл) у жовтні-листопаді замовники купували в середньому за ціною 240 грн при ціні на комерційному ринку 180-200 грн.

Я впевнена, що причина переплат далеко не завжди криється у порушеннях або корупції. Замовники часто просто не мають часу для пошуків найбільш вигідної пропозиції, та й реальні ціни на ринку можуть відрізнятися від заявлених в оголошеннях. 

До того ж, переплачують далеко не всі. Від початку карантину 1700 державних установ купують товари на державному маркетплейсі Prozorro Market і таким чином заощаджують кошти платників податків. Так, у жовтні-листопаді замовники купували маски у середньому за 2,7 грн/шт, а антисептики для рук за ціною від 140 грн/л.

Бета-версію Prozorro Market створила команда Prozorro у 2019 році. Вже тоді з'явився запит на спрощення процедур публічних закупівель, і цей маркетплейс закриває саме ці потреби.

Тут продаються антисептики, одноразові медичні маски, безконтактні термометри, латексні рукавички, маски багаторазові та інші засоби індивідуального захисту. Загалом — понад 3 тисяч товарів медичного асортименту. 

При цьому замовник не платить комісію, її сплачує постачальник товару. 

Ви здивуєтеся, але основні закупівельники медичних виробів на Prozorro Market — не лікарні. Це і заклади освіти, і органи місцевого самоврядування. Наприклад, багато засобів індивідуального захисту купували для забезпечення місцевих виборів. Так, з квітня 2020-го замовники придбали на Prozorro Market понад 1,23 млн захисних медичних масок, 1 млн з них — замовники немедичної сфери. 

Загалом же на медичні товари припадає понад 20% продажів на Prozorro Market, чий обсяг вже доходить до 12 млн грн на місяць. Усього у 2020 році через Prozorro Market провели закупівель на 90 млн грн. 

На початку 2021 року Prozorro Market запрацює на повну потужність: згідно з постановою КМУ №822, буде введено механізм price quotation, який за своєю суттю схожий на аукціон з пониження ціни. Також відбудеться перекваліфікація постачальників.

Тоді з бетаверсії маркетплейс перетвориться на реальний потужний майданчик, який все більше забезпечуватиме державні та місцеві органи, медичні заклади необхідними товарами для боротьби з ковідом. Для бізнесу ж це може стати справжнім клондайком, адже потенційний обсяг ринку Prozorro Market становить 30 млрд грн на рік. 

Це не зрада, отже небагато хто дочитає до кінця:)

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]