Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
23.07.2018 13:27

Добре стоїмо. Як громадський транспорт допоможе вирішити проблему заторів

Прессекретар корпорації "Богдан"

Великі та надвеликі автобуси здатні вирішити проблему заторів в українських містах.

Великі та надвеликі автобуси здатні вирішити проблему заторів в українських містах. Це доведено досвідом розвинених європейських країн, у яких користуватись громадським транспортом значно вигідніше і комфортніше, ніж особистим авто. Що потрібно зробити, аби так було в Україні?

Що потрібно зробити?

Для того, щоб вирішити проблему заторів потрібно зробити три прості кроки. По-перше – розширити мережу міських та приміських маршрутів, по-друге – збільшити кількість автобусів та тролейбусів, по-третє – налагодити їх розклад.

У Києві ключовим рішенням видається система диференціації громадського транспорту у пікові години. Йдеться про те, що у найбільш завантажений час доби містом мають курсувати надвеликі автобуси, які вміщають до 200 пасажирів. У час середніх навантажень – великі автобуси, у яких можна перевезти близько 100 пасажирів за раз. На периферії міста можна запустити малі автобуси, які вміщають від 40 до 60 пасажирів та допомагають мешканцям міст дістатися ключових транспортних вузлів. Така система дозволить значно розвантажити дороги.

На жаль, сьогодні столицею курсують переважно малі автобуси, які не можуть впоратися із наявною кількістю пасажирів. Вони давно застаріли морально і фізично, більшість із них – у аварійному стані, їхні пасажири вимушені миритися з дискомфортом. Вони штовхаються у заторах і відлякують пасажирів своїм зовнішнім виглядом.

Потужності українських автовиробників вистачає, щоб у короткі строки забезпечити міста необхідною кількістю великого транспорту. Є заводи, які можуть виробляти сучасні великі та надвеликі автобуси і тролейбуси.

Звичайно, не можна обійтися без штрафів для водіїв. Адже на сьогодні, навіть зважаючи на наявність окремої автобусної смуги, громадський транспорт продовжує стояти у заторах разом із приватними автівками. Причина цьому – непорядні водії, які займають виділену смугу. Аби змінити ситуацію, потрібно посилити контроль і підвищити штрафи. Зокрема, за виїзд на смугу громадського транспорту та порушення правил паркування.

Світовий досвід

Системний підхід до вирішення проблеми заторів вже спрацював у великих європейських містах, які пройшли період автомобільного буму. Вони давно напрацювали комплекс заходів, що допомагають розвантажити дороги.   

Один із рецептів – будівництво нових доріг та розширення існуючих. Так, у Берліні ще у 1999 році стартувала програма, яка передбачала розширення доріг з 4 до 6 смуг та побудову швидкісних магістралей в обхід центру міста. Це дозволило не тільки підвищити пропускну здатність доріг, а й розвантажити центральну частину міста.

Цікавим методом вирішення проблеми заторів також є система «перехоплюючих паркінгів». Вона працює у 80 містах по всьому світу, зокрема, Відні, Амстердамі, Гельсінкі, Празі, Стокгольмі. Така система передбачає мережу автостоянок, які розташовуються у передмісті поблизу зупинок громадського транспорту. Майданчики призначені для того, щоб водії залишали свої авто та пересідали на громадський транспорт. Паркінги дозволяють зменшити завантаженість транспортної системи міста, звільнивши її від частини особистих авто.

Ще один різновид обмеження – це платний в'їзд до центру міста, який працює у Лондоні та Нью-Йорку. Але є одна важлива деталь, разом із обмеженнями на в’їзд особистих авто, ці міста значно збільшили кількість громадського транспорту. Важливо, щоб містяни мали альтернативу: або заплатити і їхати на власному автомобілі, або скористатись громадським транспортом.

Комплексний підхід

Важливо розуміти, що без комплексного підходу вирішити проблему заторів майже неможливо. Особливо в умовах, що коли Україні нараховується майже 7 млн легкових авто і лише 250 тисяч автобусів. І це без урахування машин на єврономерах, які у народі прозвали «євробляхами». На жаль, українці готові порушувати закон, аби тільки мати особисте авто. Нехай воно нерозмитнене, старе і загрожує екології.

Користуватись громадським транспортом в українських містах не зручно, його мало і він не ходить за розкладом. У Європі все зовсім інакше, містяни впевнені, що автобус приїде вчасно, у ньому буде працювати кондиціонер і вай-фай. Тож виїжджати до центру міста на власному авто не має сенсу.

Навала авто та нестача громадського транспорту -  не єдині причини кілометрових заторів в Україні. Свою справу робить і відсталість інфраструктури, зокрема, невелика пропускна здатність доріг та брак паркувальних майданчиків.

Почати варто саме з розвитку громадського транспорту, збільшення їх кількості та пасажиромісткості, продовжуючи планомірно будувати дороги та облаштовувати паркінги. І тоді українські міста нарешті зможуть стати комфортними для водіїв і пасажирів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]