Сімейний бізнес: чого варто повчитися у кризові часи?
А чи є щось, що допомагає їм вистояти в цей непростий час?
Ще недавно ми активно поширювали у соцмережах історію про Джека Ма, засновника Alibaba, який скуповував маски по цілому світі, щоб допомогти своїй країни під час спалаху коронавірусу. А згодом передавав маски і тести на виявлення COVID-19 вже іншим країнам, де спалахнула епідемія.
Справді, такий вчинок заслуговує на повагу, китайцям взагалі пощастило зі своїм Ма, бо там кожен підліток на нього рівняється, і знає – якщо вийшло у мого співвітчизника, то я також зможу.
Коли ми в Центрі сімейного бізнесу Львівської бізнес-школи УКУ проводили дослідження сімейного бізнесу в Україні, то точно знали про важливу річ, яку хочемо запитати – наскільки активні сімейні компанії у соціальних проектах. 3/4 опитаних зазначили, що у їхніх компаніях запроваджені практики соціальної відповідальності та благодійності.
І коли в нас оголосили про пандемію і введення карантину, український бізнес також не залишився осторонь. Серед перших, хто задекларували свою підтримку у боротьбі з коронавірусом були саме сімейні компанії: Олена і Ростислав Вовк з компанії “Ензиму” і “Кормотеху” – предали 4 млн. грн. на потреби лікарень, Компанія “Барком” (“Родинна ковбаска”) - перерахували близько 2 млн. грн. на захисні костюми медикам, “Нова Пошта” – 25 млн. грн. Багато підприємців підхопили цю ініціативу і демонстрували небачену єдність ще з часів Майдану.
Кількість таких прикладів росте. Наприклад, випускники LvBS з початком карантину самоорганізувалися для допомоги лікарням. Я також слідкувала за тим, як реагували сімейні бізнеси на загрозу від коронавірусу – вони першими почали закривати свої заклади і компанії. А ті, які не могли зупинити виробництво, запроваджували особливі заходи безпеки, дбаючи про своїх працівників та клієнтів.
Тож сімейні бізнеси багато допомагають. А чи є щось, що допомагає їм вистояти в цей непростий час? Кілька моїх думок із багаторічного спостережень за сімейними компаніями, а також кілька їхніх власних рефлексій з вебінару LvBS “Сімейні компанії в час кризи: що важливо?”
Перше – це життєстстійксіть, яка впливає на те, наскільки швидко бізнес може повернутися до свого стану рівноваги після екстремальних подій. І сімейні компанії, навіть якщо вони зовсім молоді та ще не переживали кризи в бізнесі, мають перевагу. Бо, швидше за все, вони стикалися з кризою в сімейному житті: це і непорозуміння, і розлучення, і втрата близьких. А це їм додало життєстійкості, яку можна зараз застосувати. Тому так важливо розповідати сімейні історії, і не лише зі щасливих кінцем. Особливо цінними є історії про труднощі та як сім’ї вдавалося їх долати. Адже саме такі кейси допомагають зорієнтуватися молодому поколінню в час кризи, коли свого досвіду ще немає. Криза також добра нагода залучати наступне покоління до управління компанією. Звичайно, не передавати правління повністю, а бути більше поруч, делегувати, підказувати як діяти.
Ще однією перевагою сімейних компаній є їхня підприємливість. Вона в них у ДНК, адже всі сімейні компанії походять від батьків-засновників, а історії заснування компанії та її шляху – те, з чим ростуть діти. Часом сімейні компанії менше схильні до інновацій, бо часто інновації пов’язані з закриттям окремих напрямків, звільненням людей. А сімейні компанії шукають не лише фінансової вигоди, а й соціальних дивідендів, позитивного впливу на середовище, в якому працюють. Власне в кризі проявляється підприємливість сімейних компаній: вони здатні швидко приймати рішення, адаптовуватися, навіть змінювати профіль своєї діяльності. При тому вони орієнтуються на так звані соціальні інновації, ті речі, які принесуть більше користі локальній громаді чи всьому суспільству.
Сімейні компанії засновані на довірі та єдності. 77% опитаних у нашому дослідженні «Сімейний бізнес в Україні: особливості започаткування, ведення та передачі наступним поколінням» зазначили це як перевагу сімейного бізнесу. І це ті цінності, які особливо допомагають в час кризи. Адже вони теж проектуються на всіх працівникам, яких часто називають майже членами сім’ї. Тому команда готова на більше розуміння в час кризи щодо певних обмежень чи прийняття нових навичок, напрямків, які треба швидко освоїти. А власники-члени сім’ї можуть розраховувати на підтримку одне одного, не бояться помилки, а також знають, що отримають один від одного цінні поради та рекомендації.
Майже 40% респондентів згаданого дослідження сказали, що вони належать до різних асоціацій, об’єднань, кластерів та спілок. І ця приналежність також допомагає в час кризи. Адже, з одного боку, це нагода поділитися досвідом і знаннями, а з іншого – можливість реально підтримати один одного, стати бізнес-партнерами, допомогти з ресурсами тощо. Крім того, через об’єднання та асоціації можна ефективніше відстоювати свої інтереси.
Сімейний бізнес – це часто значно більше ніж просто бізнес. Це, перш за все, філософія та набір цінностей. Власники сімейних бізнесів планують своє майбутнє на багато років вперед. Вони націлені не на результат сьогодні, а на довготермінове стратегічне планування. Ідеться про “Гру в довгу” та високий рівень відповідальності. Тому вони закладають надійний фундамент і будують сильні компанії, засновані на міцних стосунках у сім’ї. І якщо родинні стосунки і в родині, і в бізнесі злагоджені, то криза допоможе їм вийти сильнішими та ще згуртованішими.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87044
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11237
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5407