Циркулярами мову не розвивають
Ще не закінчилася декомунізація, як у парламенті вже зареєстрували законопроект «Про мову».
Сто років томув Росії почали будувати комунізм. Ідея ніби непогана – рівність людей,справедливий розподіл благ, суспільна власність на засоби виробництва,відсутність експлуатації людини людиною, класової нерівності і т.д. Та оскількишлях до світлого майбутнього торували ГУЛАГами, шарашками і психлікарнями,замість диктатури пролетаріату отримали диктатуру партії і вождів, а замістькомунізму – тоталітаризм. Імперія, побудована на примусі і страху, проіснувалалише стільки, скільки могла цей страх підтримувати. Таким є закон історії.
Шкода, щосучасна Україна, котра наважилася на радикальний розрив з радянською спадщиною,не може до кінця засвоїти цей історичний імператив. Те, що ми обрали шляхнезалежності і національної самобутності, - справедливо і правильно. Алеметоди, якими намагаємося рятувати свою ідентичність, мало чим відрізняютьсявід способів, якими ця ідентичність нищилася в минулому.
Ще незакінчилася декомунізація, як у парламенті вже зареєстрували законопроект «Промову». У тексті документу пропонується зробити українську мову обов’язковою в:усіх органах державної влади і місцевого самоврядування ( проведення засідань, оформлення документів, зверненьгромадян тощо), дошкільних, шкільних, позашкільних і вищих навчальнихзакладах. Пропонується також проводити українською всі культурно-масові заходи,знімати фільми, здійснювати друкарсько-видавничу діяльність. Виключно державноюмовою повинні, згідно із законопроектом, віщувати українські ЗМІ. У сферіобслуговування також є обов'язковим використання української мови. Занедотримання цих вимог пропонується стягувати чималі суми штрафів – від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумівдоходів громадян (3400 - 6800 грн), якщо мова йде про роботу офіційних органіві бюджетних організацій, від 200 до 300 (3400-5100 грн) мінімумів у сферіосвіти, науки і культури, від 400 до 500 неоподатковуваних мінімумів (6800-8500грн) для ЗМІ.
Слід наголосити, що мета законопроекту, тобто ситуація,за якої всі держслужбовці і політики, діячі культури і ЗМІ говоритимуть, афільми, спектаклі та книжки випускатимуть принаймні здебільшого української, -є вкрай бажаною. Та знову ж таки, схожими прийомами її навряд можна досягти, аот добитися нових конфліктів дуже легко. Мова – це той культурний феномен, якийне можна розвивати видаванням циркулярів. Неможливо змусити поважати мову підстрахом санкцій чи примусу. Замість закону, який забороняє, наказує, карає, нампотрібні заходи, які створюють можливість, заохочують і стимулюють розвитокукраїнської мови. Замість згаданих законодавчих ініціатив значно продуктивнішеприймати закони, котрі б надавали пільги україномовному культурному контенту,фінансували виробництво і розповсюдження україномовної продукції в медійнійіндустрії. Якщо національний мовний продукт сподобається більшості громадян,державна мова стане переважаючим мовним середовищем в Україні. А якщо простозмушувати всіх підряд говорити українською, то нічого, крім нових азарівських «кровосісів»,з цього не вийде.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393