Електронна демократія: як це працює в Україні та світі
Існує думка, що проведення країною електронних виборів – основний елемент вдалого впровадження е-демократії.
Не можна сперечатись із дійсно важливим значенням вільних та прозорих виборів, але це тільки верхівка айсбергу.
В Україні, на місцевому рівні, електронна демократія розвивається стрімкими темпами. Цьогоріч до Громадського бюджету подали 1 429 проєктів, а бюджет склав рекордну суму – 200 мільйонів гривень. За оцінкою ООН, торік Україна піднялася на 29 позицій за розвитком електронної участі громадян за останні два роки й увійшла у топ-50 країн світу за цим показником (46 місце).
Свого часу Естонія теж зазнавала труднощів, але змогла досягти лідируючих позицій у сфері надання електронних адміністративних послуг. Як їй це вдалося?
Естонське “цифрове диво”
В Естонії є лише три неоцифровані послуги для населення: одруження, розлучення та продаж нерухомості. Звичайно, свою роль відіграла порівняно невелика територія – 45 226 км2 (порівняймо – лише Сумщина в Україні займає 23 832 км2) та кількість населення: за показниками 2020 року це 1,3 мільйона людей.
Але більш важливим чинником стало те, що після здобуття незалежності країна хотіла надавати якісні послуги населенню не лише у міській, а й у сільській місцевості. А також прибрати корупційний ризик спілкування «чиновник-громадянин».
Ще з 1994 року, питання вирішили на рівні законодавства. У 1999-му була введена перша онлайн-послуга – податкове декларування. При цьому було створено і донесено до людей, що переплата податків, яка при паперовому декларуванні повертається за три місці, за електронної дії повернеться за два тижні. І це подіяло.
Сьогодні естонці мають змогу подати декларацію за чотири хвилини, вони чітко знають період декларування, першого дня звітує приблизно 120 тисяч осіб. Це є прямим доказом, що за допомогою технологій змінюється соціальна культура населення. Цифровізація – частина репутації країни.
В країні також діє принцип “єдиного разу”. Тобто у випадку, надання персональних даних будь-якій урядовій установі немає потреби їх дублювати – система робить це автоматично. Якщо ці дані змінюються, громадянин зазначає цю інформацію лише один раз, решта – справа програми.
Е-демократія в Україні
В Україні на місцевому рівні електронна демократія представлена низкою технологічних, спеціалізованих сервісів.
Серед найбільш відомих прикладів: міський застосунок «Київ Цифровий», Контактний центр Києва 1551, електронні петиції, сервіси для роботи з відкритими даними та інші.
До перемог е-демократії можна додати ще одну новину: у серпні у міському застосунку «Київ Цифровий» з’явилась можливість онлайн-голосування за проєкти Громадського бюджету.
За цей час за проєкти віддано вже більш ніж 600 тисяч голосів, більше 90 тисяч з них - через «Київ Цифровий». За допомогою голосування громадяни можуть самостійно вирішувати, на які проєкти використовувати бюджетні кошти. Пропозиції громадян перетворюються у реальні проєкти з повним фінансуванням, не виходячи із застосунку.
Користувачі зможуть дізнатися правила голосування, підтримати обрані проєкти, зберегти перелік обраних і поділитися QR-кодом з проханням підтримати проєкт. Також можливо відфільтрувати проєкти за районом та тематикою, а для того, щоб голосування проходило чесно, необхідно підтвердити особу та підключити у застосунку Bank ID.
Саме ініціативи такого рівня дають можливість громаді відчути себе причетними до управління місцевими справами та до фінансування тих сфер діяльності міста, які цього потребують.
Нагадаю, що голосування триває до 15 вересня. Віддати свій голос можливо на сайті https://gb.kyivcity.gov.ua або у Київ Цифровий.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422