Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
19.03.2019 10:51

Як зміниться авторське право в Україні. Про усі нюанси

Адвокат, правник, ексзаступник Міністра юстиції

Минулого тижня Рада зареєструвала проект закону, який оновить норми, що діяли 18 попередніх років.

Декілька тижнів тому я лишав для вас блог, в якому розповідав про те, як захистити ваші авторські права в Інтернеті. І в тому блозі я неодноразово акцентував увагу на тому, що, на жаль, сьогодні в Україні норми, які покликані захищати авторське право, застаріли і не працюють.

Але буквально минулого тижня Рада зареєструвала проект закону, який оновить норми, що діяли 18 попередніх років. І перше, що було зроблено – це запропоновано узгодження та вдосконалення діючих норми з врахуванням норм європейського законодавства.

Зокрема, законодавці пропонують імплементацію в національне законодавство актів законодавства ЄС. Мова іде про 9 ключових Директив, прийнятих та діючих в останні роки в ЄС.

Ці Директиви доповнюють або виправляють  ключові діючі норми, як-от:

- приведуть положення Цивільного кодексу України, Закону України «Про авторське право і суміжні права» у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу щодо охорони і захисту авторського права та суміжних прав;

- усунуть недоліки положень законодавства у сфері авторського права і суміжних прав;

- вирішать питання, що виникають на практиці та потребують законодавчого визначення;

- узгодять відповідні положення чинного законодавства між собою, зокрема норми Цивільного кодексу України та Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Як саме? У проекті закону прописані чіткі кроки, які змінять попередні норми законодавства. Насамперед зміна переліку об'єктів авторського права і перелік тих творів, які НЕ є об'єктами авторського права. По-друге, зміна строку чинності авторського права. Зараз авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті, але якщо проект закону буде прийнятий, то строки продовжать. Також у законопроекті пропонують оновлений перелік об'єктів суміжних прав та нові строки їх чинності. Окрім цього, норми проекту пропонують врегулювати такі питання, як: механізми охорони об'єктів авторського права; питання, пов'язані з виникненням і здійсненням авторського права; особливості авторського права на службові твори; особливості авторського права на твори, створені за замовленням; особливості авторського права на аудіовізуальні твори, музичні не драматичні твори, складені твори, похідні твори, комп'ютерні програми, бази даних.

Також новели проекту пропонують провести у відповідність такі випадки, коли твір можна використовувати вільно, коли авторське право переходить у спадщину, коли твір чи запис можна визнати сирітськими, а коли він у суспільне надбання.

Згідно з нормами Директив у тексті проекту впорядкували питання особливостей здійснення авторами права на частку від суми продажу оригіналу твору мистецтва (право слідування), а також особливостей здійснення авторами і виконавцями права на справедливу винагороду; особливостей здійснення майнових прав на об'єкти авторського права і суміжних прав; передання (відчуження) майнових прав на об'єкти авторського права і суміжних прав.

У проекті оновлено сам механізми захисту авторського права і суміжних прав і порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет, про який я, до речі, розповідав у попередньому блозі.

Також у тексті проекту прописані нові особливості укладання договорів щодо розпоряджання майновими правами на об'єкти авторського права або суміжного права та договорів у сфері колективного управління майновими правами на об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, а також порядок збирання, розподілу і виплати організаціями колективного управління винагороди авторам і виконавцям.

Ну і, напевно, найважливіше – це те, що проект Закону передбачає посилення відповідальності за порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, а також вдосконалює норми процесуального законодавства щодо захисту авторського права та суміжних прав їх суб'єктами в судах.

Сподіваюсь, що цей проект дійсно переросте в дещо більше, і його приймуть не затягуючи, бо сфера захисту авторського права – одна зі сфер, яка дійсно потребувала оновлення та впорядкування з урахуванням розвитку та процвітання тих, чий науковий, інтелектуальний та творчий потенціал і права реально потребують захисту.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]