Релокація: за і проти
З початком повномасштабного вторгнення чимало бізнесів вимушені були релокувати свої потужності з зони бойових дій до більш безпечних регіонів.
Ці процеси актуальні і зараз – Харківщина, Сумщина, регіони півдня страждають від постійних обстрілів та все більше компаній обирають нові локації для роботи. Хочу поділитись своїм досвідом релокації – можливо, комусь він стане в пригоді та допоможе прийняти рішення.
Наша компанія InWhite релокувала два своїх підрозділи. Першою ми перемістили фабрику, на якій виробляється власне вся продукція.
Чому вирішили переїздити
Раніше наше виробництво знаходилося в Житомирі. Про зміну приміщення ми почали думати ще до повномасштабного вторгнення, оскільки на старій фабриці можливість зростання була дуже обмежена, а розвиток бізнесу вже потребував більших потужностей.
В старому приміщенні ми не мали можливості наростити обсяги, додати обладнання - просто фізично не вистачало площі.
З початком великої війни, ми зрозуміли, що приміщення фізично потрапляє в зону ризику. Фабрика розташовувалась в Житомирі на півкільці, працювати там було небезпечно. До того ж будівля мала дерев’яні перекриття, що в разі прильоту поховали б всіх працівників під собою. Тому було прийнято рішення припинити роботу фабрики.
Як обирали нове місце
Ми розглядали декілька регіонів у західній частині країни – і Львівську область, і Івано-Франківську, і Тернопільську, і Хмельницьку, і Закарпатську. Звертали увагу на два ключові фактори:
1 – близькість до кордону, оскільки у нас вже на той час були філіали в інших країнах і важливо було зберегти логістику;
2 – наявність в регіоні швейних виробництв, щоб був вже навчений персонал на місцях.
Переглянули десятки варіантів, і зупинили свій вибір на м. Калуш.
Там було багато швейних фабрик до війни, які закрились, тому що відпали міжнародні замовники. Плюс саме в Калуші ми знайшли ідеальне по стану та розміру приміщення. Воно було навіть трохи більшим, ніж ми шукали, але це виявилося перевагою, а не недоліком. Ну й останнім аргументом, який остаточно перехилив чашу терезів на користь релокації в Калуш, став власник приміщення – людина, яка на 100% розділяє наш підхід до ведення справ, який включається сам в процеси й активно сприяє нашому розвитку. Він дослухався до всіх наших побажань і втілив їх.
Таким чином, ми обрали Калуш і вже до квітня 2023 року перенесли туди виробництво та запустили фабрику заново. Офіційне ж відкриття відбулося в червні 2023.
Другим етапом стало перенесення складу, який у нас був в Одесі. Всі знають, як потужно бомблять Одесу вороги, тому в січні 2024-го ми прийняли рішення перевести склад також в Калуш. Це було логічним кроком і з позиції безпеки, і з погляду логістики – більш зручно, коли й фабрика, і склад знаходяться в одному місті.
З якими труднощами стикнулися
Звісно, релокація – це виклик для будь-якого бізнесу. Адже доводиться ламати усталені процеси, ланцюжки постачання, команди.
Для нас основні складнощі були пов’язані з необхідністю міняти команду. Адже ані працівники фабрики з Житомира, ані працівники складу з Одеси не були готові до переїзду. Тож ми були вимушені формувати колектив наново.
Той факт, що в Калуші вже були швейні підприємства, допоміг на старті набрати персонал.
Але місткість ринку невелика, фахівців все одно не вистачає. І зараз, коли ми розширюємо виробництво, доводиться навчати швачок з нуля.
Також сильно відчувається різниця менталітетів. І тому, що західні регіони все ж мають інакший підхід до життя, роботи, обов’язків, ніж південні чи центральні. І тому, що мешканці маленьких містечок мислять інакше, ніж жителі великих міст. Це не можна вважати недоліком, але це особливість, яку слід враховувати.
Ще одна особливість — внутрішня логістика по країні. Якщо в Одесу чи з Одеси все доїжджало максимум за добу, то в Калуш їде дві доби. Знову-таки, це не біда-біда, але важливий нюанс)
Втім, попри всі труднощі та виклики, релокація бізнесу має значні переваги. І мова не лише про очевидні безпекові питання. Переміщуючи бізнес в нове місце, ви отримуєте можливість покращити процеси, посилити колектив, побудувати нові, більш ефективні, ланцюги постачання. Ви можете забрати з собою на нове місце лише позитивні надбання компанії, залишивши проблемні моменти в минулому. Обираючи менші містечка, ви можете економити на оренді приміщень. Можете стати лідером ринку в регіоні з меншою конкуренцією.
Тому я завжди за зміни. В них – перспектива росту.
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 72381
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 71508
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
11632
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 10472
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9028