Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
09.02.2023 12:33

Якщо працівники нічого не хочуть: як у кризу підняти бойовий дух та мотивацію

Консультант з управління, лектор, засновник міжнародної консалтингової компанії "Visotsky Consulting"

Якщо не підняти мотивацію, люди будуть працювати абияк. Але, коли співробітники працюють абияк, ми не можемо їм багато платити: у них немає результатів — у компанії немає грошей.

Це замкнене коло, і розімкнути його допоможе не підвищення зарплати, а глибші мотиви. У статті наведу покроковий план, який допоможе підняти бойовий дух команди навіть у кризу.

Співробітники часто приходять до керівників і кажуть: «Якби мені платили більше, то я згортав би гори та створював нереальні результати». Але підвищення зарплати або введення бонусної системи дають приріст мотивації тільки на короткий термін. Людина швидко звикає, ентузіазм зменшується.

Дві складові мотивації

Я умовно поділяю мотивацію на дві складові: високу та низьку. До високої відношу нематеріальні фактори. Це мотивація людей, які заряджаються енергією коли створюють, роблять внесок, отримують особливі здобутки.

Наприклад, досить високий мотив — бажання добре виконувати свою роботу. Я думаю, ви зустрічали таких людей: вони затримуються в компаніях щонайменше на 2-3 роки, не особливо горять ідеєю бізнесу та цілями, але свої обов'язки виконують першокласно. Це думка професіонала: якщо прийшов у компанію займатися бухгалтерією, значить там буде повний порядок. Професійна гордість — це також висока мотивація.

Зміна погляду

А бувають люди, які обирають компанію через те, що їм близькі її цілі. Вони пишаються роботою в ній, хочуть, щоб бізнес зростав, його цілі реалізовувалися, клієнти були щасливі.

Упевнений, ви бачили такі трансформації: людина приходить, бо згодна на будь-яку роботу. Але, як тільки вона дізнається більше про компанію, її продукт і перспективи, у неї змінюється думка. Вона переходить до вищого рівня мотивації. Щоб правильно інтегрувати людину у компанію, керівники повинні правильно виконувати свою роботу.

Чому цінні люди з високою мотивацією

Коли людям із високою мотивацією прилітає проблема, у її вирішення вони вкладають творчість. Якщо цієї складової немає, у людини немає причин намагатися працювати краще та ефективніше. Людей із низькою мотивацією спонукає працювати лише те, що вони можуть отримати. Наприклад, офіс близько до будинку, зарплата покриває витрати, є соціальне забезпечення, обладнання, зв'язки тощо.

Нормальний стан справ — коли людина має обидві ці складові. Неправильно, якщо людина думає тільки про цілі та не думає про умови роботи та зарплату. Але у співробітників з низькою мотивацією мислення працює як калькулятор: коли перед ними виникає завдання, вони відразу думають, чи взагалі входить доручення в їх обов'язки та що вони отримають, якщо його виконають. З такими людьми важко працювати: виникає відчуття, що їм нічого не потрібно, крім грошей.

Як прокачувати мотивацію

Але ви не можете підняти мотивацію лише через зміну системи заробітної плати. Працюючи лише з низькими складовими, ви не зможете вплинути на формування найвищих. Щоб підняти співробітників на високий рівень, просувайте цінності вашої компанії. Керівники повинні говорити про цілі та плани, надихати співробітників — це складова їхньої роботи.

Чому потрібно спілкуватися

Коли моя компанія виросла, я звернув увагу на такий момент. Була група людей, які працювали практично від початку, близько зі мною спілкувалися. Навіть якщо в них у чомусь не вистачало компетенцій, вони швидко навчалися через високу мотивацію. А серед людей, які прийшли до компанії вже після розширення, був невеликий відсоток із високою мотивацією.

Я зрозумів причину: зі «старенькими» я багато часу спілкувався безпосередньо, мозокштурмив, постійно розповідав про цілі та плани. Тому вирощування мотивації — це один з обов'язків керівника.

Що робити в кризу

В умовах кризи прокачувати мотивацію особливо важливо та складно. У кризу зовнішні загрози та тиск намагаються вам завадити. Неприємності, емоційний біль та фізична загроза створюють відчуття, що жодного майбутнього немає. Все ускладнюється тим, що керівник теж людина, яка не знає, що буде завтра і так само переживає. З'являється менше впевненості та більше проблем, але вам потрібно продовжувати надихати команду.

Розповім послідовність дій, яка допоможе мотивувати працівників у кризу. Але для того, щоб все пройшло успішно, керівнику потрібно відкласти свої внутрішні відчуття та сфокусуватися на роботі.

Дія 1. Сформулюйте цілі та місію компанії

Визначте, навіщо компанія існує, куди вона йде та що змінює у цьому світі. Ви повинні сформулювати, чого хочете досягти і як саме це робитимете.

Дія 2. Визначте бар'єри та як їх долати

Подивіться, які із-за кризи чи через конкуренцію у вас виникають бар'єри, як вони заважають реалізації вашої мети. Придумайте способи боротьби із ними. Якщо цього не зробити, виникнуть проблеми з прокачуванням мотивації — співробітники обов'язково згадають про бар'єри, коли ви просуватимете цілі. Короткий план із тезами допоможе вам підготуватися. Зверніть увагу: бар'єри можуть змінюватись. Криза на те й криза, щоб підкидати нам несподіванки.

Дія №3. Поспілкуйтеся з командою

Зберіть команду, розкажіть або нагадайте про цілі та плани. Навіть якщо ви робили це рік тому на загальних зборах персоналу, за цей час уже змінилося три епохи. Поспілкуйтеся з командою, дайте відповідь на запитання та надихніть своїми цілями.

Дія № 4. Регулярно просувайте цілі

Люди забувають, відволікаються, розчаровуються. А тим більше за кризового часу, коли легко втратити всі орієнтири. Завдання керівника — постійно повертати їх до цілі.

Висновок

Мета моєї компанії — допомагати людям бізнесу зростати, підвищувати ефективність та формувати сильні команди. Зараз мені нелегко просувати її — на нас впливають війна, її наслідки, переїзди працівників. І це відвертає увагу команди від мети, працівники навіть починають сумніватися, чи вона актуальна. Деякі бізнеси під час кризи навіть починають перебудову та змінюють нішу.

Але саме цілі компанії — це основа мотивації високого рівня. Тому керівник повинен повертати та звертати увагу до них. І чим складніша ситуація, тим частіше треба нагадувати про них — саме це допоможе створити високу мотивацію.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи