Весна 2023 на ринку нерухомості. Розпродаж чи зростання цін. Частина 1/4
Про невідворотні зміни на ринку нерухомості України, які наближаються
★☆☆☆ Частина 1/4. Вступ.
Рік війни, який пройшла Україна, довела всьому світу, що наша країна є унікально, не піддається ніякому аналізу, живе і розвивається у своїй, притаманній лише їй манері. На противагу всім найкращим аналітикам світу, найповажнішого експертного середовища, за 3 дні не впали, економіка тримається, валюта змогла, люди згуртовані (ну, майже, депутати-туристи у теплі краї не беремо до уваги), життя продовжується. А у останні дні, ще й активізувалася боротьба антикорупційних органів з не чистими на руку можновладцями й олігархами. Ну, чим не дивина?
Не слід скидати з рахунків і наші геополітичні кроки, такі як маленькі і не рішучі кроки до європейської об’єднаної сім’ї вільних країн і, тепер вже неминучий, вступ до НАТО.
Плюс ще багато чого всього, що відбулося не лише в житті, в країні, в Європі, а й у головах всіх нас, говорить про те, що час змін прийшов.
На фоні всіх змін, відбулися і колосальні зміни на ринку нерухомості країни.
Перше, ринок, як і країна втримався від свого обвалу у перші 2-3 місяці повномасштабного вторгнення агресора-спецопераційника. Після того, як на підсвідомості десятків мільйонів українців спрацював інстинкт самозбереження, який проявився у втечі від бомб, ракет і снарядів, які падали на всіх територіях країни від Ужгорода до Луганська, від Чернігова до Херсона увімкнувся другий етап свідомості – зберегти нажите роками майно. Однак, треба віддати належне нашим керманичам, був заблокований реєстр нерухомого майна громадян України, що унеможливило здійснювати операції з нерухомістю. А це значить, що навіть ті, хто піддався паніці і був готовий здійснити panic sales, не змогли цього зробити. На моє переконання, саме блок продажів у перші 2-3 місяці активної фази війни не обвалив ціни на ринку нерухомості, у першу чергу його житла на вторинному ринку.
У кінці весни, на початку літа 2022 року, частина експертів українського ринку нерухомості, прогнозували падіння цін на ринку мінімум на 40% до кінця минулого, 2022 року. До речі, я висловлював протилежну думку, про що публічно наголошував у своїх публікаціях і інтерв’ює. Тих, хто «прогнозував» падіння ринку, можна зрозуміти – замилений аналітичний розум стандартними «зростання – падіння – зростання – криза – зростання – падіння…» не дали змоги подивитися на проблеми ринку всеохоплюючим поглядом з аналізом критеріїв війни.
Для побудови прогнозів необхідно брати до уваги тісну інтеграцію ринку нерухомості в суміжні сфери господарської діяльності не лише бізнесів, а й життєдіяльності цілих галузей, з їхніми механізмами життєзабезпечення.
Увесь рік, що минув від лютого 2022 року до лютого 2023 року для ринку нерухомості був роком самозбереження. Алегорично це можна порівняти зі смертельно хворим живим організмом, який увімкнув весь свій імунний захист, приймає ліки, перейшов в режим жорсткої економії енергії і ресурсів й прикладає всіх зусиль для свого подальшого існування.
І лише зараз, через рік свого шокового стану на фоні війни, прийшов час до реальних змін ринку нерухомості. Тільки зараз, після того, як протягом 12 місяців відбулося балансування ризиків та загроз з майбутніми потенційними можливостями, ринок дійсно почне трансформуватися. І я вже зараз вбачаю, занадто кардинальні зміни, які будуть супроводжуватися гучними, і часто взаємовиключними подіями, які знову розділять експертне середовище на оптимістів і песимістів, а в результаті, праві і у виграші будуть ті… але, про це далі, адже…
… далі буде:
★★☆☆ Частина 2/4. Тотальний розпродаж
★★★☆ Частина 3/4. Зростання цін
★★★★ Частина 4/4. Сценарії, висновки й прогнози
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386