Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.07.2022 10:05

Наскільки нерухомість та міграція українців пов'язані між собою

Генеральний директор девелоперської компанії GREENOL

Про вплив фактору повернення українців із-за кордону на тенденції ринку нерухомості.

ООН стверджує, що станом на кінець червня 1/3 українців була змушена залишити домівки через війну - це найбільша міграційна криза у сучасному світі. Більше ніж 7 млн. - це ті українці, які залишили домівки, але залишилися в Україні. Плюс, ще близько 5,5 млн. опинилися в Європі, із них 3,6 млн. отримали тимчасовий захист в тій чи іншій європейській країні.

І хоча зворотній потік українців має місце, 65% планують залишитися за кордоном, поки не зміниться ситуація із бойовими діями та з безпекою. А у подальшому, при умові, що війна припиниться через повну капітуляцію Росії - тоді близько 85% бачать своє майбутнє в Україні.

У разі перемир'я або сценарію відстрочення війни - близько 50% опитаних сказали, що плануватимуть майбутнє своїх дітей за кордоном. Додатковий ризик при цьому сценарію полягає ще й у тому, що при відкритті кордонів для чоловіків призовного віку, вони об’єднаються зі своїми сім’ями на межами України.

Отже, Україна може втратити від 825 до 2750 тис своїх громадян через їх неповернення. Окрім безпеки власного життя для тих, хто планує повертатися виникають ще два життєво необхідних питання – житло і робота. За час війни росіяни зруйнували понад 15 млн. м.кв. житла українців. Найбільше пошкоджень житлового фонду - у Донецькій, Харківській, Київській, Чернігівській областях.

Із тих кроків, які сьогодні робить держава ми бачимо, що влада добре усвідомлює, що питання житла стоїть на першому місці. Програма відбудови хоча поки і є у вигляді якихось загальних поглядів, але прийде час і вона наповниться не лише іноземними коштами, а й суттю з конкретикою.

Попереду нас очікують дані з кореляції числа українців та кількості м.кв. їхнього вцілілого житла.

При умові, що від 825 до 2750 тис українців не повернуться в Україну, при цьому їхнє житло зруйноване, держава скоротить дефіцит необхідного об’єму нового житлового фонду. При цьому повисне питання відшкодування за втрачене житло. Чим, як і коли держава відшкодує – питання для майбутніх рішень уряду.

Якщо ж кількість тих, хто вирішить назавжди оселитися в Європі і не повернеться в Україну буде мінімальною – це збільшить попит на майбутні квадратні метри житлового фонду.

Від майбутніх результатів на фронтах і термінів досягнення тих результатів напряму залежать міграційні потоки українців із-за кордону, що прямо пропорційно вплине на попит на нерухомість всередині країни.

У перший рік повноцінної відбудови, будівельні компанії не зможуть стрімкими темпами відновити довоєнні обсяги будівництва. Еміграційні тенденції всередині країни, що приєднаються до міжнародних створять попит, який у свою чергу буде диктувати забудовникам характер майбутніх житлових кварталів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]