Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
08.07.2021 20:49

"Дерибанять" не лише лісові ресурси, а й почесні звання?

Підприємець-лісопереробник

Або за що і як присвоювали почесне звання «Заслужений лісівник України» головному лісівнику Житомирщини Віктору Сахнюку?

28 червня 2021 року на офіційному сайті Офісу Президента України оприлюднено Указ №274/2021 «Про відзначення державним нагородами України з нагоди Дня Конституції України».

«За значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення національної безпеки, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 25-ї річниці прийняття Конституції України постановляю присвоїти почесні звання: «Заслужений лісівник України» Сахнюку Віктору Анатолійовичу – начальникові Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства» – йдеться в індивідуальному підзаконному нормативно-правовому акті Володимира Зеленського.

Пересічному громадянину можна порадіти за досягнення співвітчизника, навіть брати приклад для подальшої мотивації наполегливій щоденній роботі на благо народу України та економіки держави, однак обізнаним у деталях та реаліях лісового господарства Житомирської області підстав для втіхи нема, більше того – є серйозні приводи бити на сполох щодо цих фактів.

Навіть «неозброєним оком» глянувши на факти та звернувши увагу на інформацію у відкритому доступі щодо пана Сахнюка, зокрема: його молодий вік, нетривалий термін перебування на посаді керівника (менше року), відсутність героїчних вчинків, наявність у ЗМІ резонансних розслідувань зловживань лісгоспів Житомирщини тощо – закрадаються сумніви не те що в доцільності такої відзнаки, а й, загалом, сумніви в наявності достатніх підстав для її надання саме цій особі за таких обставин.

Тема розкрадання лісових ресурсів та функціонування багатомільярдних «схем» неодноразово ставали предметом суспільної уваги. Цього ж разу доведеться оприлюднити матеріали, які можуть вказувати на ницість чиновників лісової галузі і нездоровий потяг до державних відзнак, почесних звань, нагород і різних регалій тощо.

Прикро, що окрім тіньових надприбутків від реалізації різних «схем» дерибану лісів, лісівники  прагнуть не зовсім чесно і справедливо досягнути ще й інших нематеріальних благ – позитивного офіційного визнання з боку держави, як їх особистості, так і діяльності в цілому. Тобто, задовольнити власні  безграничні, і самолюбство, і самозакоханість, і самовпевненість і  власну пиху.

На жаль, швидкість зростання і географія поширення апетитів чиновників лісового господарства і їх нездорових потягів до збагачення та особистої величі не те що ставить під сумнів доречність і ефективність  усієї системи  функціонування державних відзнак та нагород, а ставить під сумнів керованість державою та ефективність реалізації прямих функцій державної влади у наш час.

Чому можна прийти до таких різких умовиводів?

Ну, а як може державна влада ефективно управляти цілими пластами економіки і народного господарства, коли в елементарних питаннях – визначення достойних і заслужених перед державою громадян – не в змозі розібратися?

Таке відбувається у обставинах, коли для цього не потрібно ні спеціальних знань, ні вмінь, а достатньо елементарної уважності і здатності приходити до простих логічних умовиводів за результатами формування декількох простих суджень. Тим більше, коли вся необхідна інформація для перевірки достойності та героїчних заслуг чи вагомих внесків конкретних лісівників перед народом України і державою перебуває у відкритому доступі.

За що саме Віктору Сахнюку – начальникові Житомирського ОУЛМГ присвоїли почесне звання «Залужений лісівник України», який пропрацював на посаді лише 1 рік?

Звернувшись до Президента України з запитом про надання доступу до публічної інформації, Офіс Президента надав мені документи, на підставі яких було прийнято рішення про присвоєння почесного звання вищезгаданому лісівнику.

Зміст отриманих документів, на підставі яких Віктору Сахнюку було присвоєне почесне звання «Заслужений лісівник України», відверто є шокуючим і суспільству важливо дізнатися, як ТОП-чиновники  лісової галузі у гонитві за регаліями і званнями не гребують ні чим, ні совістю, ні здоровим глуздом, ні навіть острахом отримати суспільний осуд.  Тому вважаю своїм громадським обов’язком оприлюднити отримані документи, щоб народу України дізнався про своїх «героїв» і про їхні героїчні «подвиги», за які їх відзначають на самому найвищому рівні.

Нагородний лист для представлення до відзначення державними нагородами, форма якого затверджена Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України від 17 березня 2003 року, у пункті 13 розкриває всію трагікомедію ситуації, детально розкриває за що саме Головний лісівник Житомирщини отримав відзнаку. У графі «Характеристика з зазначенням конкретних особливих заслуг особи» вказано усі особливі «заслуги», які, на думку лісівників Житомирщини, роблять їхнього начальника героєм, достойним державних відзнак.

Шедеври лісівників Житомирщини, які оформили і вписали усі значні досягнення свого начальника можуть увійти до збірки анекдотів чи інших сатиричних чи гумористичних збірок.

Отже, САХНЮК Віктор Анатолійович удостоєний звання «Заслужений лісівник України» за такі «заслуги» (дослівні цитати):

за те, що трудову діяльність в галузі лісового господарства розпочав в 2002 році. Невже це особлива заслуга?

За те, що працював на посаді старшого майстра лісу Чорторийського лісництва Маневицького держлісгоспу державного лісогосподарського об'єднання «Волиньліс». Невже це особлива заслуга?

За те, що був помічником лісничого Соф’яківського лісництва Маневицького держлісгоспу державного лісогосподарського об’єднання «Волиньліс».

За те, що працював лісничим Чорторийського лісництва державного підприємства «Маневицьке лісове господарство» Волинського обласного управління лісового господарства. Невже це особлива заслуга?  

За те, що працював лісничим Вовчецького лісництва державного підприємства «Маневицьке лісове господарство» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?

За те, що був головним лісничим державного підприємства «Маневицьке лісове господарство» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?

За те, що був директором державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?     

За те, що був першим заступником начальника Волинського обласного управління лісового господарства. Невже це особлива заслуга?

За те, що був заступником начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?   

За те, зо був начальником Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?

За те, що був начальником Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?

За те, що був призначеним на посаду начальника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства. Невже це особлива заслуга?

Невже багатоманітне та багаторазове «плигання» пана Сахнюка по різних посадах у лісових господарствах та установах галузі є: значним особистим внеском у державне будівництво, чи зміцненням національної безпеки, чи соціально-економічним, науково-технічним, культурно-освітнім розвитком Української держави, чи, можливо, це є вагомими трудовими досягненнями, багаторічною сумлінною працею?

Це все вищеописане не є якимись особливими заслугами, а звичайним виконання посадових обов’язків, за які чиновник справно отримує пристойну заробітну плату і інші заходи грошового заохочення.

А тепер, будь ласка, перелік особливих особистих «заслуг» САХНЮКА Віктора Анатолійовича, дослівно вказано:

«За час роботи Сахнюк В.А, проявив високий фаховий рівень, необхідний для виконання посадових обов’язків.

Показав приклад наполегливості, конструктивного підходу до виконання великого обсягу робіт в короткі терміни».

«Проявив мужність, самовідданість і високий професіоналізм під час ліквідації надзвичайних ситуацій.

«Брав активну участь у ліквідації масштабних лісових пожеж з вогнем в неймовірно складних умовах в ДП «Білокоровицьке лісове господарство», ДП «Луганське лісове господарство», ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство, ДП «Овруцьке лісове господарство», ДП «Олевське лісове господарство», ДП «Словечанське лісове господарство», Поліському природному заповіднику, де пожежею було охоплено окремі лісові квартали з високим рівнем радіаційного забруднення щільністю понад 15 Кі/м2.»

Приклад не активної участі пана Сахнюка у ліквідації масштабних лісових пожежах, а саме – феєричного піару можна побачити на офіційному сайті організації, та Фейсбук-сторінках. Неймовірно красиві фото у стилі «мачо» та красномовні хвалебні тексти оприлюднюються мало не щодня. 

А скільком лісівникам, які героїчно і самовіддано боролися ціною власного життя і здоров’я з пожежами у Луганській, Житомирській чи інших областях присвоєно почесні звання? – Риторичне питання.

У згаданому Нагородному листі навіть чужі «заслуги», а саме самостійну і незалежну господарську діяльність державних підприємств, присвоїли чомусь керівнику державної установи, яка лише координує їх діяльність і не втручається у роботу. Тобто, навіть у принципі, не може мати якісь заслуги за результати господарської діяльності окремих суб’єктів господарювання.

Доречно нагадати, що керівником Житомирського ОУЛМГ пан Сахнюк працює лише 1 рік. Тому подяк і різних відзнак заслуговують трудові колективи лісогосподарських та окремі працівники підприємств, їхні керівники, але аж ніяк не керівники обласних управлінь з функцією загальної координації.

Отже, зверніть увагу на суть і формулювання таких чужих «заслуг», які чомусь приписали керівнику Житомирських лісівників. Більше того, навіть вказані майбутні «заслуги».

Дослівно:

«Державні лісогосподарські підприємства, які координуються Житомирським обласним управлінням лісового та мисливського господарства, стабільно працюють та нарощують обсяги виробництва, впроваджують новітні технології ведення лісового господарства».

«За 2020 рік підприємствами сплачено до бюджету 634,2 млн. грн. податків, зборів та обов’язкових платежів.»                                          .

«В пошкоджених насадженнях у 2020 році проведено лісогосподарські заходи на площі 5162 га. У 2020 році створено лісових культур на площі 373 га.»

«У 2021 році буде виконано відтворення лісів на площі 7000 га, в т.ч. навесні - 5080 га.»

«В 2020 році значно збільшено площі тимчасових лісових розсадників та посівів в коробах»

«Вирощено 41 млн. шт. стандартних сіянців, заготовлено вдвічі більше, ніж в попередні роки лісового насіння».

Те, що обласні управління лісового та мисливського господарства не втручаються у господарську діяльність координованих підприємств, а відтак не можуть претендувати на їхні заслуги – слідує з офіційного листування.

А от саме особисті заслуги пана Сахнюка Віктора, за які і присвоєне йому почесне звання «Заслужений лісівник України» це те, що він  протягом своєї діяльності: «нагороджувався Почесною грамотою Волинського ОУЛГ (2006), Подякою Голови Державного агентства лісових ресурсів України (2009, 2012), Почесною грамотою Держлісагенства України (2017), нагрудним знаком «Відмінник лісового господарства України» (2020) і займає чітку державницьку позицію».

На запит прокоментувати ситуацію Держлісагентство публічно у Фейсбуці відповіло, що почесне звання присвоєно у зв’язку зі значними досягненнями лісгоспів Житомирщини за 6 місяців 2021 року у порівнянні з 2020 роком. Однак, такі недолугі спроби оправдання тільки посилюють підозри в необґрунтованому використанні державних нагород. Адже, як мінімум, некоректно і неправильно порівнювати річні показники будь-якої діяльності з пів річними їхніми аналогами і на підставі цього робити однозначні висновки.

Отже, оприлюднені документи та факти можуть переконливо говорити про відсутність достатніх і необхідних підстав для присвоєння почесного звання «Заслужений лісівник України» начальнику Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Сахнюку Віктору.

Що говорить закон?

Питання присвоєння почесних звань регулюється Законом України «Про державні нагороди» та Положенням «Про почесні звання України», затвердженим Указом Президента України від 29 червня 2001 року N 476/2001.

«Державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною» –  так говорить чинне законодавство.

Більше того, законодавець уточнює, що почесні звання України присвоюються особам, які працюють у відповідній галузі економічної та соціально-культурної сфери, як правило, не менше десяти років, мають високі трудові досягнення і професійну майстерність, якщо інше не встановлено положенням про почесне звання України.

«Заслужений лісівник   України» присвоюється  працівникам    лісового господарства  за  вагомий  особистий  внесок  у  розвиток  галузі, досягнення  високих  показників   у   праці,   високу   професійну майстерність. У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи,  що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння  почесного звання.

Формально у справі про присвоєння почесного звання «Заслужений лісівник України» начальнику Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства дотримано усю процедуру і вимоги букви Закону.  Окрім нагородного листа, є протокол засідання трудового колективу, є відповідне подання від Голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрія Болоховця про відзнаку почесним званням пана Сахнюка, погоджене з Головою Житомирської ОДА Бученком Віталієм тощо. Однак, таке явно суперечить «Духу» чинного законодавства щодо державних відзнак.

Замість висновків. За що насправді, на мою думку, начальник Житомирського ОУЛМГ отримав почесне звання?

Описані вище обставини і документи можуть вказувати на те, що молодий і амбітний керманич Житомирських лісівників купив, або йому продали відповідну відзнаку для задоволення власного самолюбства.

З іншої сторони, чи може бути таке, що корумпована мафія лісівників, яка приймає участь у багатомільярдних «схемах» дерибану лісових ресурсів зробила подарунок головному лісівнику Житомирщини?

Адже, сама ця область входить в топ заліснених областей України і має найбільшу площу вкриту лісами у порівнянні з іншими. Також, саме в цьому регіоні знаходиться найбільші підприємства, які регулярно закупляють великі об’єми деревини через редукціони за заниженими цінами. Така форма торгівлі є сумнівною і більш схожою на багатомільярдну «схему» дерибану лісових ресурсів, ніж на спрощений доступ до сировини. Також,  саме з Житомирської області, останнім часом, найбільше проводиться сумнівних експортних операцій  необробленої дров’яної деревини через фірми прокладки.

Все це завдає шкоди державі і територіальним громадам на мільярди гривень щорічно і знищує добросовісний деревообробний бізнес. Який, через багатоманітні інтелектуальні «схеми» дерибану лісових ресурсів чиновниками, позбавлений відкритого та прозорого доступу до сировини і можливості легально працювати.

При пану Сахнюку відновилися і нарощуються експортні «схеми» на румунську сумнозвісну компанію «PROLISOK» та інші фірми прокладки.

Щодо нарощування обсягів виробництва та новітніх технологій лісгоспами Житомирщини в якості начебто досягнень – то державна переробка на базі лісгоспів є не досягненням, а ганебною багатомільярдною «схемою» вимивання дохідності державних підприємств за рахунок давальницьких послуг і подальшого експорту за цінами, які відрізняються від ринкових у рази. Відповідно, різниця у сотні мільйонів гривень майже щомісячно осідають у кишенях корумпованих чиновників лісової галузі.

До «досягнень» також можна і віднеси систематичне невиконання лісгоспами під координуванням пана Сахнюка договірних зобов’язань щодо постачання лісосировини тим компаніям, які не пов’язані з чиновниками лісової галузі і навпаки – перевиконання для деяких наближених.

На жаль, такі випадки сумнівних присвоєнь почесних звань в Україні дискредитують всю державну систему офіційних відзнак та нагород.

Тому, необхідно переглянути формальні правила, які регулюють процес, так само і змістовні підходи, щоб уникнути будь-яких нарікань та тотального знецінення суті.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]