Зміни в публічних закупівлях: які новації очікують учасників процесу
Чи стане процедура публічних закупівель більш прозорою та контрольованою?
19 квітня набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі», які Верховна Рада прийняла у вересні 2019 року. Які новації очікують учасників та замовників процедур закупівлі?
В новій редакції Закону «Про публічні закупівлі» урядовці передбачили низку нововведень, що суттєво вплинуть на звичні для всіх учасників публічних закупівель процедури. Розглянемо ключові зміни та новели.
Зменшено допорогові закупівлі з 200 тис. грн до 50 тис. грн.
Окрім цього, віднині замовник має публікувати на сайті ProZorro інформацію про укладені договори, незалежно від їх суми. Раніше, якщо сума угоди становила менше 50 тис. грн., цього не вимагали.
Спрощено процедуру для закупівель вартістю від 50 тис. грн. до 200 тис. грн.
Її ключовою особливістю є зменшений строк закупівлі: оголошення публікується за 6 робочих днів до дати подачі пропозицій. А для закупівель до 50 тис. грн. створюється система електронного каталогу – фактичних цінових пропозицій компаній на різні товари, які замовник може використовувати при закупівлі.
Торги з обмеженою кількістю учасників.
Це нова процедура. Вона фактично дублює двоетапну процедуру закупівлі міжнародних донорів. На першому етапі здійснюється кваліфікаційний відбір учасників закупівлі. Щоб процедура відбулася, мають надійти пропозиції від щонайменше чотирьох учасників. До другого етапу має бути допущено не менше трьох учасників, які пройшли кваліфікацію на першому етапі. Й лише після цього може проводитися власне закупівля за процедурою відкритих торгів.
Важливі нововведення стосуються також і самої процедури відкритих торгів. Віднині замовники можуть використовувати новий додатковий критерій – фінансову спроможність учасників. При цьому мінімальний розмір не може бути більшим очікуваної вартості самої закупівлі.
Можливість усунення незначних недоліків в тендерній пропозиції переможця закупівлі.
Це надзвичайно важлива новація. Оскільки тепер у переможця є 24 години з дати оголошення результатів, щоб виправити незначні недоліки. А це означає, що замовник більше не зможе відхиляти учасників на формальних підставах, на зразок відсутності окремих сторінок документів чи наявності помилок у поданій пропозиції.
Введено новий термін – «аномально низька ціна закупівлі».
У випадку, якщо ціна найбільш економічно вигідної пропозиції за результатами аукціону є меншою на 40% і більше від середньоарифметичного значення ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону, та/або є меншою на 30% і більше від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону, система автоматично позначає ціну учасника як аномально низьку. У такому разі учасник обов’язково має надати обґрунтування своєї ціни, а замовник має відхилити пропозицію переможця, якщо таке обґрунтування не зможе підтвердити реальність наданої цінової пропозиції.
Введені додаткові умови для відхилення пропозиції учасника.
Підставами для відхилення пропозиції учаснику може стати наявність заборгованості зі сплати податків та зборів, а також негативний досвід роботи з ним протягом останніх трьох років.
Загалом зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» є позитивними, оскільки спрямовані на підвищення рівня контролю й прозорості процедури закупівель та усунення низки існуючих критичних проблем, які широко використовувались раніше для зловживань. Та щоб з упевненістю говорити про доцільність та ефективність нових процедур, має пройти певний час, який дасть можливість перевірити їх дієвість на практиці.
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13318
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 12030
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5146
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4384
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4035