Наука для Балканської Софії
Чим знамениті поїздки В. Зеленського за кордон
Пан Зеленський болгарам толком, сказати б, вельми прозоро пояснив, що захопивши і блокувавши роботу, приміром, Запорізької АЕС, уже не кажучи про щодобові обстріли орками ЛЕП, важливих наших енергетичних вузлів, РФ перешкоджає виробництву третини (!) дешевої української електроенергії, яка комунікується в європейську силову систему. Іншими словами, уже нині фашистська, варварська політика Кремля через загарбництво, окупацію восьми атомних блоків дістається до кожної оселі, в тому числі і на Балканах. Стосується кишені кожного болгарина. Дарма, що політики в Софії себе оголошують чистенькими, буцімто геть непричетними до війни в Україні. Відмовляються під цим приводом надання нам сучасного військового озброєння. З таким психонейтралітетом до агресора ви, дорогі наші сусіди, точно прийдете до того, що московський чобіт загримає до ваших дверей, було разюче відверте резюме українського лідера. І хоч як там не йорзав у своєму кріслу під час перекладу цих слів Президент Болгарії, йому все ж таки, мабуть, довелося погодитись з цим висновком, бо це була гірка, але правда життя, на якій наголошував В. Зеленський.
За неповних 500 днів великої війни від російських обстрілів постраждала половина всієї енергетики України, і генерація, і енергопередача, наразі верифіковано 271 влучання в енергетичні обʼєкти. Такою, власне, виявилася українська політграмота для Болгарії.
Як літератор, я, зрозуміло, найпильнішу увагу звернув на мову нашого оратора. Позаяк красне слівце з уст глави держави в чужій стороні, це мовби пишний коровай до рук і столу хазяїв. Позаяк саме за знаком сущого оцінюють і грамотність, і ерудицію та інтелект гостя. Чи розумар візитар, швидкий на метку реакцію? А як із влучним словом у нього?
Повторюю: не очікував подібного від пана В. Зеленського, якого ще чотири роки тому метикуватій українській людині було важкувато слухати. Це правда. Нині мова нашого високопосадовця доволі вишукана, добірна, і є його елегантна та надійна зброя. Він оперує словами, як достойний літературознавець. Без московитських спотикань, вжитку слів-покруч, бридкого суржику. До прикладу, виступаючи в Софії, в одному місці промови він вжив гарну, нормальну, сказати б, мовну фігуру. Але, напевне, щоб підсилити зміст означення наростив зміст корінного слова жирнішим, маснішим синонімом. І вийшло особливо вдало. Тим самим, не привертаючи особливої уваги, однією влучною фразою виділив головне. В цьому місці мені навіть хотілося підказати главі держави, що нещодавно у світ вийшов новий вельми цікавий ‘’Словник синонімів української мови’’. Підготував його і пустив поміж люди уважний до мови колишній полтавський радіожурналіст Олексій Вусик. Справжній златоуст із народу. Він усе своє життя потратив на збір і формування синонімічних гнізд. І це безсумнівно у віках прислужиться народу…
От скажу вам тут таки: порахуйте, якщо ваша ласка, скільки, приміром, синонімів має слово ‘’сміятися’’? Ну, наведете, думаю десяток, півтора прикладів від сили. А автор вказаного мною словника їх подав мабуть із сотню — усіх не можу й порахувати. Їй-право. І кожне слівце аж пахтить нашою родословною, глибокою, з дозволу сказати, українськістю. Тому гадаю й главі держави добре було б мати таку цікаву, оригінальну книжечку. Заглядати вряди-годи при потребі до неї. Оскільки автор синонімічні гнізда здобрив смачними, влучними приповідками до корінного слова. Їх можна вдало використовувати в промовах, що точно матиме добрий відгук у народі. Тому подаю тут електронну адресу словника синонімів Олексія Вусика про всяк випадок - https://shron1.chtyvo.org.ua/Vusyk_Oleksii/Slovnyk_synonimiv_ukrainskoi_movy.pdf?
Що тут казати: хочу у спічрайтери до пана Зеленського! Хочу на ще вищий щабель піднести рівень його роботи як лідера нації.
Олександр Горобець, письменник.
На відео з Інтернету запис однієї з прес-конференцій В.Зеленського у Софії -
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 20619
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 12213
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4059
-
"Колективний бойко" знає, за що зараз бореться
Думка 3690
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3317