Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.01.2020 15:57

ЄСВ з ФОП-ів, що не отримували дохід…коло боржників звужується

Податковий адвокат

В статті "Не отримав дохід? Ну і що..всі рівно сплати ЄСВ" вказано на так звану "акцію" по наповненню бюджету за рахунок ФОПів, що не отримували дохід. Верховний суд звузив коло таких боржників.

Ще раз нагадаю, з 01.01.2017р. набула чинності  норма відносно нового зобов’язання по сплаті єдиного соціального внеску (далі- ЄСВ) для самозайнятих осіб, в тому числі фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування та не отримують дохід (внесені такі зміни Законом України від 06.12.2016р. №1774).

Від вказаного постраждали в тому числі «сплячі» ФОПи, які фактично припинили підприємницьку діяльність.

Із практики, також постраждали ФОПи, дані про статус яких взагалі відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. М’яко кажучи, це нечесно!!! Якщо ти припинив діяльність, як ФОП, ще до 2004 року (саме з цього року почав працювати реєстр), тебе «дістали» з архіву, «відновили» в інформаційній базі Державної податкової служби (хоча до цього ти був припинений) і ОСЬ ВАМ- ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ СПЛАТИТИ.

Ітак, Верховна рада не поспішає змінювати ситуацію шляхом внесення змін до законодавства, тому що вже всі комітети порахували, що це їм невигідно.

Читайте висновки комітетів до законопроекту про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо справедливості справляння єдиного соціального внеску) (реєстр. № 2190 від 30.09.2019), поданий народним депутатом України Гетманцевим Д.О.

Хочу звернути увагу - Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на засіданні 27.11.2019р. вказав на таке:

«…Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку до законопроекту зазначає, що реалізація положень законопроекту призведе до втрат надходжень до бюджетів Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, а також до зменшення їх дохідної частини. При цьому, за даними інформаційної системи контролюючих органів заборгованість фізичних осіб (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на 01.10.2019 року становить понад 3 млрд гривень.

Таким чином, реалізація законопроекту призведе до зменшення доходів Пенсійного фонду України та відповідного збільшення його дефіциту, що може потребувати додаткових видатків державного бюджету на покриття такого дефіциту….»

Всі відповідно йдуть до суду. А куди ще звертатись!? І було дуже важливо, що ж скаже остання судова інстанція, позиції якої повинні притримуватись всі.

І ось в грудні 2019 року Верховний суд, звузивши коло вищевказаних боржників -ФОПів, висловив правову позицію станом на теперішній час.

Із Постанови Верховного суду від 04.12.2019р. в справі №440/2149/19 виходить наступне, на що необхідно звернути увагу при захисті своїх прав та інтересів шляхом подання позову про скасування Вимоги про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ.

ДО РЕЧІ, ПРИ ПОДАННІ ПОЗОВУ ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Позиція судів щодо строку оскарження Вимоги зі сплати ЄСВ- тільки десять днів з моменту її отримання ви маєте для оскарження до суду. Якщо не отримували Вимогу і не знали про її існування (наприклад, стало відомо коли вже відкрите виконавче провадження), подавайте до суду заяву про поновлення строку для звернення до суду з доданими доказами (відлік робіть, наприклад, з моменту ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження).

Ітак, щодо правової позиції, викладеної в Постанові Верховного суду від 04.12.2019р.:

1. По-перше, важливою є перевірка статусу ФОП – тобто чи є Ви в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. А якщо є, то яким чином Вас до нього внесли – за Вашою заявою або самостійно перенесли із архіву (із практики, в різних областях були різні випадки), чи подавали Ви заяви про припинення ФОП (в моїй практиці були навіть такі добросовісні особи, які зберегли ліквідаційну звітність, що була подана при припиненні ФОП, з відміткою органу державної податкової служби).

Як вказано в Постанові, визначення наявності у особи статусу фізичної-особи підприємця має першочергове значення для вирішення питання щодо наявності обов`язку сплати єдиного внеску.

Із Постанови: «…Як підтверджується матеріалами справи (а.с.30) ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі 22 лютого 1994 року (дата запису - 5 лютого 2013 року).

Дата взяття на облік позивача в Головному управлінні ДФС у Полтавській області  Управління у м. Полтаві, ДПІ у м. Полтаві - 17 лютого 2005 року.»

Тобто розумієте, що будь-що незрозуміло – хто кого куди на підставі чого вніс.

2. Якщо Ви є найманим працівником та були ним з 01.01.2017р., роботодавець сплачував за Вас ЄСВ, відповідно при неотриманні доходу в цей період Ви не повинні подвійно сплачувати мінімальний ЄСВ, як ФОП. Для цього необхідно подати докази перебування в трудових відносинах, наприклад копію трудової книжки.

Як я розумію, це стосується і тих, хто працював на умовах цвільно-правового договору (адже юридична особа -податковий агент також сплачував ЄСВ із плати за таким договором).

Як вказано в Постанові, з огляду на предмет спору у даній справі та вищевикладені висновки, шляхом системного тлумачення наведених норм права, суд касаційної інстанції вважає за необхідне сформулювати правовий висновок, відповідно до якого особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем. Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

Мною було вказано на це при оскарженні.

В даному випадку ти працюєш, роботодавець сплачує за тебе податки, в тому числі ЄСВ, а ти з «чистої» суми ще раз повинен сплатити ЄСВ державі. Що це!? Чому так!?

3. І ще одна особливість, на яку звернув увагу суд- необхідна перевірка сплати роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску в розмірі не меншому мінімального страхового внеску на місяць.

Цю позицію я не зовсім розумію – як тоді діяти судам, якщо сума ЄСВ сплачена менше, ніж мінімальна.

Вимога повинна все рівно бути скасована, адже вона є протиправною.

А суди що - повинні вирахувати, скільки сплачено за найманого працівника, а різницю вказувати, як таку, що підлягає сплаті з ФОП?

Захищаємо та захищаємось далі…

Я вірю у невідворотність відповідальності в тому числі  органів Державної податкової служби за незаконні дії, за незаконні рішення! Я вірю в єдину судову практику!

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]