Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.05.2023 12:19

Ціна мовчання: нові штрафи за ненадання відповіді на запит податкової

Адвокат, керуючий партнер Femida Legal Association

28 квітня 2023 року вступила в силу норма Податкового кодексу України (Закон № 2970-IX), яка передбачає застосування штрафів за ненадання або неповне надання відповіді на запит податкової.

ПКУ був доповнений цією нормою у зв’язку введенням у дію положення щодо автоматичного обміну інформацією.

Відтепер за ненадання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу передбачений штраф:

1) якщо запит пов'язаний з автоматичним обміном інформацією - 5 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня поточного року (33500 грн у 2023 році) за кожний такий факт;

2) в усіх інших випадках – 1 мінімальна заробітна плата встановленої законом на 1 січня поточного року (6700 грн у 2023 році) за кожний такий факт.

Отже, якщо платнику податків (юридичній особі, ФОПу чи громадянину) надійшов запит з податкової про надання пояснень та/або документів, що підтверджують ті чи інші правовідносини, але платник його не отримав, і він повернувся без вручення, або отримав, але відповідь не надав, – це підстава для застосування штрафу. 

Чи буде штраф, якщо відповідь надана, але невчасно?

В п.121.2 ПКУ мова йде тільки про ненадання і надання відповіді не в повному обсязі. Тож якщо відповідь надана із запізненням, підстав для застосування штрафу не буде.

 Не варто забувати, що штраф може бути застосований і за «подання не в повному обсязі». Оскільки чітких параметрів щодо визначення повноти надання документів у законодавстві не існує - маємо ситуацію, коли податкова буде оцінювати «повноту відповіді» на власний розсуд.

Отже, штраф можна отримати і у випадку, якщо відповідь надана вчасно, але податківці можуть вирішити, що вона «неповна». 

Відповідь тепер потрібно надавати у будь-якому випадку?

 Ні, жодним чином. Продовжує діяти норма ПКУ, відповідно до якої у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абз. 1-5 п.73.3 ст.73 ПКУ, платник податків звільняється від обов’язку надання відповіді на такий запит.

Однак, тепер у випадку, якщо запит податкової не відповідає вимогам ПКУ, відписку на нього необхідно надати, аби зазначити про цю саму невідповідність. 

Чи буде штраф, якщо надати "відписку"?

Якщо запит не відповідає вимогам ПКУ, у податкової відсутнє право на отримання інформації та документів, відповідно - немає підстав для застосування штрафу за їхнє ненадання.

Разом з тим, у жодному разі не можна виключити незаконне застосування штрафів, передбачених п. 121.2 ПКУ у випадку надання відписки про невідповідність запиту податкової вимогам ПКУ. 

P.S. Цим самим Законом передбачена і зміна строків зберігання первинних бухгалтерських документів: з 3-х років до 5-ти. Тож не розслабляємось! 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи