Лікувати не можна, вирізати
Про повчальний приклад того, як суд в Канаді надав політичний притулок та статус біженця потерпілому від судової корупції в Україні.
Знаєте, це може звучати дивно, але протягом останніх двох років в перервахміж судовим засіданнями мені судді бідкаються, що їх ніхто не любить, хоча вонистараються працювати. З'їзди суддів приймають заяви та декларації з вимогоюзахистити їх від нападок громадськості, самі ж судді в соцмережах регулярнопублікують пости з тегом "обліко морале" і багато всякого іншого. Неспорю, не можна всіх суддів вкласти в прокрустове ложе чи виміряти однієюлінійкою. Не всі такі як ті, що закопують банки з грошима на городі чизасівають доларами кабінети. Не всі. Не заперечую. Але всі вони в сукупності єсистемою, яка має в собі вірус. Вірус під назвою "корупція". Воістинучума 21 сторіччя. В когось вірус здоланий імунітетом моральності та чесності, вкомусь вірус чекає свого часу, а когось вірус довів до такої мутації, що жахаєвсіх навколо.
Після майдану ми почали не тільки декларувати існування корупції вукраїнських судах, а й почали в потугах намагатись з такою боротись. Прийнялизакони, створили НАБУ, внесли зміни до Кримінального Кодексу, навіть внеслизміни до Конституції України в частині правосуддя, зробивши певні методиуникнення суддями від кримінальної відповідальності неможливими. То тут, то тампочали затримувати суддів за одержання хабарів, викривати їх у не зовсімпрозоро отриманих статках. Зайшла мова про очищення судової системи. Але,нажаль, все поки видається популізмом, бо вірус, про який йшла мова вище,виявляється не лікується, а його треба буквально вирізати.
На цю тему можна написати не одну сотню сторінок тексту, розжовувати її,вести дискусію. Але саме тут та зараз я хочу розповісти вам одну історію та пронаслідки цієї історії, які мають значення, що вірус корупції в Українськихсудах є невиліковним.
Я не можу розповісти про імена героїв цієї історії, адже вона стосується конкретноїкримінальної справи, у якій я здійснював представництво потерпілого відвимагання в нього суддею хабаря, а відтак я обмежений адвокатською таємницею,яку мій клієнт не забажав робити публічною для загалу.
Ця історія почалась в далекому 2012 році і триває дотепер. Тоді в 2012 роцісуддя одного із районних судів вимагав та отримав від потерпілого хабар заприйняття в його інтересах певного судового рішення. Довгих чотири роки триваєсудова тяганина в цій справі, де вже було чотири вироки – від виправдувальнихза всіма епізодами обвинувачення до обвинувальних за тими ж всіма епізодами. Буквальнокілька місяців тому Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних такримінальних справ скасував останній вирок Апеляційного суду та повернув справуна новий розгляд до суду апеляційної інстанції. Факт того, що справарозглядається за правилами старого КПК дає підстави вважати, що процес можевидатись нескінченним.
Загалом справа супроводжувалась тиском на потерпілого, маніпуляціями таіншими ганебними явищами. Все дійшло до того, що останній восени 2015 рокупокинув Україну та попросив притулку в Канаді з мотивів того, що він перебуваєпід загрозою від наміру викрити корупцію в українському суді, а захисту вУкраїні він отримати не може.
В ході довгого судового процесу в канадському суді з питань прав біженцівсудом було прийнято рішення про надання потерпілому статусу біженця у зв’язкуіз викладеними вище фактами. Канадське правосуддя, як і правосуддя Великобританіїчи її домініонів завжди мало реноме справедливості та було і є еталоном длявсіх судових процесів по всьому світові.
Я б хотів процитувати певні фрагменти цього рішення, які є діагнозомукраїнському правосуддю та нашій правовій системі зокрема:
«The Panel also considered theevidence that the prosecution of the accused judge has been going on forseveral years without a final disposition of the charge which the principalclaimant, not unreasonably, sees as an indication of the apparent power of thejudge and his associates The Panel finds that the claimants have madereasonable efforts to seek state protection in Ukraine. While the government ofUkraine is a democratic government, although a flawed one, and it is in controlof most of the territory of that country, the Panel finds that for theseclaimants, in these circumstances, on a balance of probabilities, effectivestate is not available.»
«Колегія також розглянула докази того, що судове переслідуванняобвинуваченого судді триває кілька років без будь-якого результату, що на думкузаявника, і це не безпідставно, є свідченням потужних можливостейобвинуваченого судді та його спільників. Колегія вважає, що заявник вжив всіхдієвих заходів щодо захисту зі сторони держави Україна».
«В той час як уряд України є демократичним, хоча й зі своїми вадами, і вінконтролює більшу частину території держави, Колегія вважає, що за реальнихможливостей, які існували б для заявника, ефективний захист держави євідсутнім.»
«In summary the Panel finds thatthe claimants are Convention refugees. The nexus to s, 96 of IRPA is throughthe political opinion expressed by the principal claimant implicitly in hisactions to expose a corrupt judge and explicitly in his public statementsregarding judicial corruption in Ukraine. The risk to the female claimants isdue to their membership in a particular Social group, the principal claimant'sfamily. The actions taken against the claimants and the threats of futureactions against them rise to the level of more than a mere possibility of persecutionin the future.»
«В підсумку Колегія вважає, що заявник є біженцем через його політичніпогляди, які виразились в намірі викрити корумпованого суддю та в публічнихзаявах про корупцію в судовій системі України. Дії, що здійснюються до заявниката загрози таких дій в майбутньому, досягають рівня більшого ніж бути просто переслідуваним».
Відтак риторичне питання - а чи спроможні ми створити дійсно справедливийсуд без ефективної державної влади та побудови дійсно правової держави?Відповідь кожен повинен дати на це питання сам.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1885
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 92
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87096
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11469
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9294
-
"Чому я маю за це виправдовуватись?" Власник порту "Усть-Дунайськ" – про роботу з Краншипом
Бізнес 7358
-
"Прогрес – не наш. Вовче – не наше". Чи було оточення і що зараз на Покровському напрямку
6635