Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.05.2023 12:34

Булінг (цькування) в школі: діагностика, заходи для вчителів та учнів, техніки протидії

Співзасновник ADI|BEZSUDU, Керівник ГО "ПРОСТІР БЕЗСУДУ", правознавець, медіатор, тренер

У цій статті ми розглянемо, як діагностувати булінг, які дії потрібно вжити вчителям та учням і які техніки можуть допомогти учням протидіяти булінгу.

Булінг в школах є серйозною проблемою, яка може негативно впливати на дитину і її навчання та розвиток. Це форма насильства, яка проявляється у систематичних атаках, насмішках та приниженні одного учня іншими. Вплив булінгу на жертву може бути довготривалим і має негативний вплив на їх фізичне і психічне здоров'я. 

Медіація є одним з ефективних інструментів, який може діагностувати, попереджати та протидіяти булінгу. Зазвичай у школах створюють Центри шкільної медіації, де учні-медіатори допомагають одноліткам вирішувати конфліктні ситуації та протидіяти булінгу. Учні, які хочуть стати медіаторами, повинні пройти відповідний курс Шкільної медіації, що дасть їм можливість стати фахівцями у розв'язанні суперечок серед неповнолітніх.

Отже, спершу нам необхідно розглянути питання діагностики булінгу і які повинні бути дії вчителів та учнів.

Діагностика булінгу.

Діагностика булінгу є важливим кроком у протидії цьому явищу. Ось кілька ознак, на які варто звернути увагу:

Зовнішні ознаки: 

- зміна поведінки, учень може стати замкненим, стриманим або, навпаки, агресивним.

Зовнішній вплив: 

- зникнення речей або пошкодження особистого майна: жертва булінгу може втрачати речі або зазнавати їхнього пошкодження.

Фізичні ознаки: 

- скарги на скалічення, синці, подряпини або інші травми, які не пояснюються.

Дії для вчителів:

Створення безпечної шкільної атмосфери: 

- вчителі повинні активно працювати над створенням середовища, де булінг не вітається.

Система спостереження: 

- вчителі повинні бути уважними до ознак булінгу, реагувати на них і негайно втручатися.

Впровадження антибулінгових програм: 

- залучати психологів, медіаторів та інших спеціалістів для організації тренінгів, лекції та роботи в малих групах, спрямовані на попередження булінгу та розвиток навичок соціальної взаємодії й комунікації, як для вчителів, так і для учнів.

Супровід жертв булінгу: 

- вчителі мають вміти взаємодіяти із жертвами булінгу, надавати підтримку, встановлювати з ними довірені стосунки й сприяти їхньому відновленню.

Карантин булінгу: 

- необхідно вжити ефективних заходів проти булінгу, включаючи дисциплінарні санкції та впровадження навчальних програми, спрямованих на зміну поведінки.

Створення шкільних центрів медіації: 

- ініціювання створення центрів шкільної медіації допоможе створити безпечне середовище для учнів де вони будуть розв'язувати конфліктні ситуації. Навчання учнів навичкам медіації, дасть можливість формувати нову культуру комунікації між неповнолітніми, вчителями та батьками та надасть інструменти, які допоможуть протидіяти булінгу.

Дії для учнів:

Розпізнавання булінгу: 

- учням потрібно знати ознаки булінгу та розуміти, що це є неприйнятною поведінкою.

Звернення за допомогою: 

- учні повинні вміти та мати змогу звертатися до вчителів, батьків або інших довірених дорослих, якщо вони стають жертвами булінгу.

Збереження емоційного добробуту: 

- учням слід знати техніки самозахисту, які допоможуть їм зберегти емоційний добробут і відповідно вміти реагувати на булінг.

Підтримка один одного: 

- учні повинні вміти підтримувати інших у разі булінгу, проявляти дружбу і сприяти створенню безпечного середовища.

Техніки протидії булінгу для учнів:

Збереження спокою: 

- учні можуть навчитися залишатися спокійними та контролювати свої емоції у конфліктних ситуаціях. Це може включати глибоке дихання, візуалізацію позитивних образів або звернення за допомогою до дорослого або спеціаліста.

Використання техніки "Комунікат "Я":

- учні можуть використовувати техніку "Комунікат "Я" , щоб висловити свої почуття і потреби без обвинувачень. Наприклад, замість того, щоб сказати "Ти завжди мене ображаєш", вони можуть сказати "Мені прикро чути, коли ти говориш такі слова".

Встановлення меж: 

- учні повинні навчитися ставити межі й не дозволяти іншим порушувати їх. Вони можуть використовувати чіткі та впевнені фрази, щоб заявити про свої особисті границі.

Залучення дорослих: 

- учні повинні навчитися звертатися за допомогою до вчителів, батьків або шкільних керівників, якщо вони стикаються з булінгом. Важливо, щоб вони відчували підтримку та знали, що мають право на безпеку та захист.

Формування позитивного середовища: 

- учні повинні намагатися встановлювати позитивні взаємини з іншими учнями, формувати соціальну підтримку та підтримувати дружні стосунки в школі. Це може зменшити ймовірність булінгу і створити безпечний простір для всіх.

Булінг є серйозною проблемою, але з належним розумінням та вжиттям відповідних заходів, ми можемо протидіяти йому. Діагностика булінгу, розуміння ознак і його розпізнавання є першим кроком. Для вчителів важливо створити безпечну шкільну атмосферу, впровадити антибулінгові програми та виявляти діяльність булінгу. Учні повинні навчитися розпізнавати булінг, звертатися за допомогою та захищати свої межі, а також формувати позитивні соціальні зв'язки.

Протидія булінгу вимагає спільних зусиль вчителів, учнів, батьків та шкільного персоналу. Важливо створити об'єднану команду, яка вміє розпізнавати, втручатися і запобігати випадкам булінгу. Відкритість, розмови про булінг і підтримка тих, хто стикається з цим проблемою, є ключовими факторами у боротьбі з цим негативним явищем.

Всі учасники шкільного середовища мають право на безпеку та повагу. Будь-які наші зусилля можуть створити школу, в якій всі діти можуть розвиватися й навчатися у позитивному та сприятливому оточенні.

Разом ми можемо створити безпечне та дружнє середовище, де кожна дитина відчувається захищеною і поважною.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи